Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Rozwój poza wydobyciem – Dolny Śląsk i Brandenburgia wobec transformacji przemysłowej i energetycznej

XXXI Forum Ekonomiczne

Moderator Wojciech Jakóbik rozpoczął od stwierdzenia jak ważna jest transformacja energetyczna i zaznaczył, że dyskusja będzie głównie o doświadczeniach Polski i Niemiec.

Remigiusz Nowakowski zaznaczył, że prawie 20 lat temu współpracował z niemieckimi firmami. Był niezwykle zaskoczony jak duże były niemiecki przedsiębiorstwa. Obecnie jednak sytuacja zdecydowanie się zmieniła. Dolny Śląsk stał się miejscem wielu możliwości. Ten region jest dobrym przykładem jak rozwijają się prace nad zielonymi źródłami energii. Z drugiej stron transformacja energetyczna nadal jest dużym wyzwaniem, nie tylko dla Polski, ale również dla Brandenburgii. Samorządy Dolnego Śląska, Brandenburgii i Saksonii tworzą dobrą atmosferę do współpracy na polu energetycznym.

Michael Huebner stwierdził, że reprezentuje uczelnią zlokalizowaną bardzo blisko polskiej granicy. Inicjatywy naukowe podejmowane przez uniwersytet są bardzo często podejmowane w kooperacji z polską stroną. Trwa obecnie dużo projektów, które dają możliwości do nawiązania dalszych kontaktów i współpracy w przyszłości. Skupiamy się na paliwach wodorowych dla samochodów i samolotów.

Manuela Blaicher poruszyła temat charakterystyki pracy w międzynarodowym środowisku. Zauważyła, że jej firma stara się, żeby pracownicy czuli się jak u siebie w domu, nawet jeśli występują problemy z językiem.

Krzysztof Bramorski zauważył, że obecnie panuje bardzo optymistyczna atmosfera współpracy. Jeszcze kilka lat temu porozumienie między środowiskami biznesu, a nauki bywało problematyczne. Dolny Śląsk zabiega o to, żeby współpraca nauki i edukacji z biznesem była jak najbardziej płynna. Wtedy ma się wytworzyć skuteczniejszy system kształcenia kadr. Młodzi ludzie uczą się i jednocześnie już pracują na rzecz gospodarki.

Maciej Monkosa podzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie poszukiwanie inwestycji w Brandenburgii. Są one bardzo często związane z firmami energetycznymi.

Moderator: Wojciech Jakóbik, BiznesAlert.pl

Paneliści:

Remigiusz Nowakowski, DISE Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych

Maciej Monkosa, Agencja Rozwoju Gospodarczego Brandenburgii (WFBB)

Manuela Blaicher, Enertag AG

Michael Huebner, Brandenburski Uniwersytet Techniczny

Lech Sitnik, Politechnika Wrocławska

Krzysztof Bramorski, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośąskiego

Skip to content