Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Relacja z bloku tematycznego „Czas na przywództwo kobiet – w stronę świata, w którym rządzą kobiety”

Forum Ekonomiczne XXX Forum Ekonomiczne

Wydarzenie odbyło się 08.09.2021 r. Blok składał się z rozmowy Pani Aleksandy Karasińskiej, Redaktor Naczelnej Forbes Women, z Panią Jewel Howard-Taylor, Wiceprezydent Republiki Liberii oraz panelu dyskusyjnego.

Podczas rozmowy panie rozmawiały m.in.  o przeszkodach, jakie kobiety muszą pokonać w osiąganiu swojej kariery. Wiceprezydent zwróciła uwagę na to, jak ważne są wzorce, z których można czerpać, aby mieć odwagę do bycia liderką. Duch przywództwa wykształcił w niej jej ojciec. Pani Wiceprezydent zwróciła uwagę, że podczas rozmowy na temat rozwoju przywództwa kobiet należy zwrócić uwagę na edukację oraz stan gospodarki w krajach rozwijających się. Co prawda sytuacja kobiet się poprawia, lecz przeszkód jest nadal bardzo wiele.

Następną częścią bloku był panel pt. „Czas na przywództwo kobiet – w stronę świata, w którym rządzą kobiety”, w którym uczestniczyły: Jewel Howard-Taylor, Wiceprezydent Republiki Liberii, Liliia Bilous, Koordynator Rozwoju Społeczeństwa w Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Magdalena Sobkowiak-Czarecka, Prezes Kobiety w Centrum oraz Tatiana Chomicz, Koordynator Zespołu Opozycji Białoruskiej. Całość rozmowy prowadziła Volha Kavalkova, Członkini Opozycji Białoruskiej.

Rozmowa dotyczyła przywództwa kobiet. Aktualnie na świecie jest coraz więcej kobiet liderek, np. Swiatłana Cichanouska na Białorusi, Maia Sandu w Macedonii.

Panelistki rozmawiały m.in. o tym, co można zrobić w poszczególnych krajach, aby coraz więcej kobiet obejmowało stanowiska przywódcze. Podczas rozmowy przedstawiono perspektywę  polską, białoruską, liberyjską i ukraińską. Panie rozmawiały m.in. o tym, jak ważni są mentorzy w rozwoju każdej kobiety, ponieważ stanowią oni inspirację do działania. Według Wiceprezydent Liberii, jest to dla niej olej napędowy do działania, ponieważ chce pokazać kobietom od najmłodszych lat, że kobieta może być przywódczynią.

Panelistki rozmawiały także o tym, jak można motywować mężczyzn do wspierania przywództwa kobiet. Nawiązując do wypowiedzi Pani Sobkowiak-Czarneckiej, istotnym czynnikiem jest akceptacja, czyli to, aby kobiety nie czuły się oceniane. Kraje, w których podczas pandemii rządziły kobiety, poradziły sobie z pandemią dużo lepiej niż te rządzone przez mężczyzn. Ważnym czynnikiem jest tez zmiana postrzegania kobiet u źródła, co oznacza, że coraz więcej ruchów w stronę przywództwa kobiet powinni wykonywać rządzący.

Przywództwo kobiet w każdym kraju jest postrzegane inaczej, lecz kierują tym podobne czynniki, dlatego na koniec panelu każda z Pań zaprezentowała, co powiedziałaby kobiecie, która boi się odważyć i objąć pozycję lidera:

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka: „Ważne jest budowanie pewności siebie w dziewczynkach od małego, należy je wspierać i mówić, że mogą wszystko, a ważne jest także wspieranie kobiet wzajemnie. Jeśli nadal myślisz czy jesteś wystarczająco odważna i mądra, to tak, jesteś i ci pomogę!

Tatiana Khomich: „Jesteś odważna, silna, uwierz w siebie!”

Jewel Howard-Taylor: „Dołącz do naszego ruchu, czekamy na ciebie!”

Liliia Bilous: „Bądź sobą i wyjdź poza schemat!”

Volha Kavalkova: „Jesteśmy wszyscy równi i wszystko możemy. Potrzebujemy więcej miłości i wsparcia dla siebie nawzajem!

Skip to content