Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce

Europejski Kongres Samorządów Panele

2022-04-11 12:00 – 13:00 

Moderator: Bogusław Chrabota, Redaktor Naczelny, Rzeczpospolita, Polska 

Paneliści: 

  • Mirosław Legutko, Przewodniczący, Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, Polska
  • Bogumiła Lewandowska-Siwek, Wójt, Urząd Gminy Baranów, Polska Małgorzata Gałecka, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Polska 
  • Roman Potocki, Starosta Powiatowy, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Polska 
  • Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Polska 

Debatę rozpoczął Bogusław Chrabota. Pierwsze pytanie zostało skierowane do przewodniczącego Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunta Berdychowskiego. 

Zygmunt Berdychowski stwierdził, że jeszcze na początku bieżącego roku był zdecydowanym optymistą oraz, że samorządy bardzo dobrze wychodzą z kryzysu spowodowanego pandemią. Wrażenie robi skala inwestycji, która z roku na rok rośnie. Najbardziej dynamicznym regionem w zeszłym roku był Dolny Śląsk.

Małgorzata Gałecka opisała metodologię opracowania rankingu uwzględniając podział na różne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego. Wskaźniki, które są brane pod uwagę co roku są te same, aby można było porównać rozwój samorządów.  

Mirosław Legutko stwierdził, że „każdy kryzys jest ozdrowieńczy” oraz że samorządy świetnie dają sobie radę w obecnych niepewnych czasach. Również finansowo wiele samorządów dobrze sobie poradziło w trakcie pandemii. Wyraźniej gorzej pandemię odczuły duże ośrodki miejskie, ponieważ spadły wpływy z podatku dochodowego. 

Wójt gminy Baranów pochwaliła się, że jej gmina, to „zagłębie meblowe”. Pracownicy urzędu nie chcieli pracować zdalnie podczas pandemii. Fabryki meblowe również funkcjonowały normalnie. W gminie na inwestycje przeznacza się 50% budżetu. Zdaniem wójta „Polski Ład” może zdestabilizować inwestycje i przetargi w gminie. 

Starosta Roman Potocki zauważył, że jednym z czynników składających się na sukces jest współpraca z władzami Wrocławia i zarządem województwa. Jedną z ważnych polityk w urzędzie jest to, że pomimo zmiany władzy najważniejsi pracownicy pozostają na stanowiskach. 

Druga część dyskusji dotyczyła konsekwencji wojny dla samorządów. Zygmunt Berdychowski zauważył, że najbardziej w samorządy uderzą rykoszetem sankcje nakładane na Rosję. Dodatkowo, ceny materiałów niezbędnych do realizowania inwestycji znacznie wzrosną. W kolejnych przetargach będziemy osiągać wyższe ceny na te same towary. Rosnąca inflacja jest pochodną nakładanych sankcji. 

Małgorzata Gałecka zauważyła, że oprócz niepewności politycznej, negatywnie na rozwój samorządów mogą wpłynąć zmiany podatkowe. Samodzielność samorządów terytorialnych zostanie ograniczona. 

Miroslaw Legutko zwrócił uwagę, że samorządy sfinansowały pomoc uchodźcom z Ukrainy z rezerw przeznaczonych na sytuacje kryzysowe. Lepiej sytuację budżetową będzie można ocenić w połowie roku. Większym problemem będzie wzrost cen niż absorpcja nowych imigrantów na rynku pracy. 

Pani wójt zauważyła, że inflację wywołała nie tylko wojna, ale masowy dodruk pieniędzy, który ma miejsce już od dłuższego czasu. W gminie żyje i pracuje kilkaset imigrantów z Ukrainy, którzy zamieszkali tam jeszcze przed wojną. Wielu mieszkańców przyjęło uchodźców do swoich domów. Pomoc dla Ukraińców powinna być rozsądna i prowadzona w taki sposób, żeby nie było szkody dla mieszkańców. 

Podsumowując dyskusję Bogusław Chrabota stwierdził, że to dopiero początek problemów związanych z wojną. 

Skip to content