Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Zrównoważony rozwój a ESG – uwarunkowania, wyzwania, dobre praktyki

Zgodnie z dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD z grudnia 2022 r.) wszystkie duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe mają przedstawiać w sprawozdaniu z działalności informacje na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Informacje te mają być raportowane według wspólnych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). ostu gospodarczego w 2022 r. w okresie tym 11 państw EŚW (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry) osiągnęło szybsze tempo wzrostu gospodarczego w stosunku do średniej dla całej UE.

Dyrektywa przewiduje trzystopniowy harmonogram zastosowania nowych obowiązków przez podmioty gospodarcze. W 2025 r. jako pierwsze ujawnień za poprzedni rok będę zobowiązane dokonać największe podmioty, które już raportują informacje niefinansowe. W następnym roku raportować będą pozostałe duże jednostki. Małe i średnie spółki giełdowe mają ujawnić swoje dane w 2027 r.

Raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju zaczęło się intensywnie rozwijać pod koniec XX w., z wyjątkiem EŚW, gdzie dotarło nieco później. Publikacja w 2014 r.  dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD) była przełomowym momentem w historii raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju w UE. NFRD została zastąpiona bardziej wymagającą dyrektywą CSRD.  

Pierwszy raport w Polsce, uwzględniający międzynarodowe wytyczne Global Reporting Initiative (GRI), opublikowała w 2006 r. Telekomunikacja Polska.

Polska jest liderem regionu w raportowaniu kwestii zrównoważonego rozwoju – 67 raportów, w tym 11 poddanych weryfikacji zewnętrznej.

Skip to content