Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Trwa Planet Budapest 2021

Analizy

Julia Kuchcińska

Od 29 listopada do 5 grudnia w stolicy Węgier odbywają się największe w kraju i prawdopodobnie w całym regionie Europy Środkowej targi promujące cele zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie Planet Budapest 2021 ma na celu podniesienie świadomości na temat zmian klimatycznych, które zostały drastycznie przyspieszone przez działalność człowieka. W ramach wydarzenia odbywają się konferencje, wystawy oraz programy skierowane do młodzieży, które dotyczą zmian klimatycznych, transportu i efektywności energetycznej. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, zaś bezpośrednio koordynuje je komisarz rządowy István Joó.

15 września 2020 roku rząd węgierski powołał Istvána Joó na komisarza rządowego odpowiedzialnego za organizację targów i konferencji Planet Budapest 2021 oraz powiązanych wydarzeń. István Joó, pełniący również funkcję podsekretarza stanu ds. rozwoju eksportu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu urodził się w 1983 roku w Nagykároly. Swój pierwszy stopień naukowy z inżynierii rolniczej uzyskał w 2007 roku na Uniwersytecie w Debreczynie. W 2013 roku ukończył także Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie. W latach 2008-2011 pracował w Parlamencie Europejskim. W 2011 rozpoczął pracę dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier. W latach 2014-2016 był komisarzem rządowym do spraw strategii rozwoju regionu dunajskiego. W latach 2017-2018 pełnił funkcję komisarza rządowego ds. dyplomacji wodnej. Odpowiadał także, za promocję eksportu produktów i rozwiązań z dziedziny przemysłu wodnego. Jako organizator dużych kongresów i imprez miał szansę wykazać się w 2016 i 2019 roku, kiedy to był osobą odpowiedzialną za organizację Budapest Water Summit. W lipcu 2018 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu odpowiedzialnym za promocję eksportu. W czerwcu 2019 roku Rada Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu w Debreczynie przyznała mu Nagrodę Pro Meritis Interfacultatis. W lutym 2021 otrzymał odznaczenie państwowe Mongolii ustanowione w 1936 roku – Order Gwiazdy Polarnej, który nadał mu Prezydent Mongolii. Spośród Polaków order otrzymali m.in. Bogdan Borusewicz oraz Krzysztof Stanowski Odznaczenie wręczył komisarzowi w Budapeszcie Ambasador Mongolii.

Tegoroczne targi i konferencję otworzył Prezydent János Áder. W swojej przemowie wspomniał, że Węgry dążą do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Ten sam cel powinien być wyznaczony globalnie, ale sytuacja pogorszyła się od porozumienia w Paryżu zawartego pięć lat temu. Mimo chwilowej ulgi, jaką przyniosła pandemia koronawirusa, państwa europejskie powinny intensywnie pracować nad ratowaniem naszej planety. Prezydent podkreślił, że ma nadzieję, iż targi i szczyt będą miejscem istotnej wymiany myśli i napędem do dalszej pracy. W otwarciu wydarzenia wziął udział także Prezydent RP Andrzej Duda, który dodał, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej jest przykładem dążenia do zrównoważonego rozwoju, zaś Unia Europejska powinna rozwijać się na podobnych zasadach. Dzięki regionalnej współpracy rozwiązania mające na celu ochronę klimatu, mają rzeczywisty wpływ na mieszkańców państw V4. W konferencji udział wzięła również Prezydent Słowacji Zuzana Caputova, która mówiła o znaczeniu działań globalnych. Podkreśliła, że ​​pandemia jest również przypomnieniem, w jaki sposób ekosystemy są ze sobą powiązane i nasze działania mogą zaburzyć naturalną równowagę.

Wśród prelegentów konferencji znalazł się także minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó, który mówił o tym, że Węgry mogą być dumne ze swoich osiągnięć w zakresie ochrony klimatu, jednego z największych globalnych wyzwań obok pandemii koronawirusa i migracji. Ważnym tematem debat były także dążenia do zrównoważonego rolnictwa. István Nagy, minister rolnictwa opowiedział o znaczeniu bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności żywnościowej oraz podkreślił, że mimo pandemii COVID-19 Węgry dobrze rozwijają się w tych obszarach. Oczywiście nie mogło zabraknąć rozmów o atomie. Ochrona klimatu, zielona przyszłość i niskie rachunki za media nie są możliwe bez energii jądrowej – powiedział János Suli, minister bez teki odpowiedzialny za projekt modernizacji elektrowni jądrowej Paks. Rozbudowa elektrowni bez wątpienia przyczyni się do bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej na Węgrzech, gdyż moc dwóch reaktorów pokrywa ponad ⅓ zapotrzebowania na energię w tym kraju, a modernizacja zakłada podwojenie tej liczby.

W targach, które potrwają do 5 grudnia, łącznie weźmie udział prawie 200 wystawców, z czego ponad jedna trzecia pochodzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Start-upy, MŚP oraz największe korporacje prezentują najnowsze rozwiązania z Europy Środkowej z obszarów takich jak: zrównoważone rolnictwo, smart city, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna i ekologiczny transport. Targi mają na celu promowanie celów zrównoważonego rozwoju i wskazanie zmian, które można wprowadzić w świecie po zakończeniu pandemii COVID-19. Jednym z głównych punktów programu kulturalnego jest wystawa Twoja Planeta, na której zostanie zaprezentowanych ponad 60 instalacji ukazujących niekorzystne procesy wpływające na przyszłość Ziemi i potencjalne metody ich zneutralizowania.

http://www.webradio.hu/hirek/gazdasag/planet-2021-lengyel-elnok-a-v4-kovetendo-pelda-az-eu-szamara

https://hirado.hu/belfold/cikk/2021/11/29/elkezdodott-a-planet-budapest-2021-fenntarthatosagi-expo-es-vilagtalalkozo

https://planetbudapest.hu/

https://www.facebook.com/PlanetBudapest2021

https://www.teol.hu/egyperces/ader-nem-fogjuk-megoldani-a-klimavedelmet-jelszavakkal-tuntetesekkel-4163228/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Polacy_odznaczeni_Orderem_Gwiazdy_Polarnej_(Mongolia)

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content