Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Popyt na pracę z perspektywy zawodów nowych i schyłkowych a struktura podaży pracy w świetle procesu starzenia się ludności

Europa jest i będzie kontynentem nie tylko najstarszym demograficznie na świecie, ale też obszarem o największym ubytku ludności w wieku produkcyjnym. Według prognoz w krajach EŚW zmiany wielkości populacji będą nawet głębsze niż w Europie Zachodniej czy Północnej, szczególnie od końca lat 20. XXI wieku. Udział mieszkańców tego regionu w całej populacji UE, obejmującej łącznie 27 krajów, który wynosi obecnie 22,6%, obniży się do 20,7% w 2050 r.; w liczbach bezwzględnych spadnie zaś z ponad 102 mln obecnie do mniej niż 93 mln w 2050 r.

Po 2030 r. należy spodziewać się przyspieszenia procesu demograficznego starzenia się ludności, a ponadto na znaczeniu zyska proces tzw. podwójnego starzenia się ludności. Ten ostatni wyraża się szybszym niż na ogół tempem wzrostu odsetka ludności w wieku 80 i więcej lat.

Czynnikiem częściowo łagodzącym wpływ zmian demograficznych na rynek pracy jest powoli rosnący współczynnik aktywności zawodowej osób starszych, który zgodnie z projekcjami Eurostatu będzie rósł w EŚW także w przyszłości. 

Blisko 57% osób w wieku od 25 do 64 lat w UE-27 posiada umiejętności cyfrowe na poziomie podstawowym lub wyższym. W Polsce odsetek ten wynosi 46% przy równym udziale obu grup opisujących stopień zaawansowania umiejętności: na poziomie podstawowym i powyżej poziomu podstawowego.

Skip to content