Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Avast – Darmowy antywirus to pierwszy krok do wolności w Internecie?

Autor: Martin Barčík

Firma Avast oferująca oprogramowanie antywirusowe jest dziś powszechnie znana. Niewiele osób jednak wie, że jej korzenie, sięgające 1988, są w Czechach. Avast znajduje się w czołówce firm oferujących tzw. „antywirusy”, obecnie oferuje swoje programy ponad 435 milionom użytkowników na świecie, zatrudnia ponad 1700 pracowników, a jej podstawowymi rynkami są: Ameryka Północna, Brazylia, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Niemcy.

Początki większości firm, które odniosły sukces, są zwykle skromne. Każdy, kto zakłada swoją firmę wierzy, że uda mu się pokonać konkurencję i osiągnąć sukces, ale tylko niewielkiej liczbie przedsiębiorców rzeczywiście się to udaje. Tak samo było również z czeską firmą Avast Software. Wszystko zaczęło się w 1988 roku, kiedy to Pavel Baudiš (zajmujący 1580 miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie w rankingu Forbes z 2021 roku) opracowuje narzędzie skuteczne w walce przeciwko wirusowi komputerowemu Vienna i wraz z Eduardem Kučerą (według rankingu Forbes z 2021 roku – 8. najbogatszy Czech, w rankingu światowym sklasyfikowany na 2524 miejscu) zakładają w Pradze spółkę Alwil, która ma za zadanie dystrybuować i sprzedawać ich nowe oprogramowanie.

Po aksamitnej rewolucji w 1989 roku w Czechosłowacji, która oznaczała upadek komunizmu, Pavel i Eduard decydują się odejść ze spółki, zakładając firmę Alwil Software. Miało to miejsce w 1991 roku. W 1995 roku dołączył do nich programista Ondřej Vlček (obecny dyrektor generalny). Już w 1997 roku firma została zauważona przez większych konkurentów i złożono ofertę jej zakupu, która jednak została odrzucona. Alwil Software udostępnił licencję swojego programu antywirusowego Avast firmie McAfee, dzięki czemu dystrybucja nowego oprogramowania mogła się rozpocząć na szeroką skalę.

W 2001 roku firma dokonała rewolucji i zasadniczo zmieniła dotychczasowy model biznesowy przyjęty wśród producentów programów antywirusowych – zaoferowała w pełni funkcjonalny darmowy program antywirusowy dostępnych dla wszystkich użytkowników. Wystarczyło 30 miesięcy, żeby Avast w 2003 roku odnotował milion użytkowników bezpłatnej wersji na całym świecie. Dzięki temu system chroniący użytkowników komputerów przed wirusami, rozprzestrzenił się w tempie tak zawrotnym, jak same wirusy komputerowe.

Wydaje się to niewiarygodne, ale tempo przyrostu nowych użytkowników programu Avast w kolejnych 3 latach jeszcze przyśpieszyło i w 2006 roku ich liczba wzrosła aż do 20 milionów. Rok ten przyniósł również zmiany w zarządzie, wówczas to nowym dyrektorem generalnym został mianowany Vincent Steckler. Rok 2010 przyniósł oficjalną zmianę nazwy producenta oprogramowania. Po tym, gdy firma Alwil zyskała nowego inwestora, Summit Partners, jej nazwa została przemianowana na Avast. Nie mogło być inaczej, skoro był to najbardziej znany produkt kojarzony przez użytkowników na całym świecie.

W 2011 roku firma Avast zaczęła oferować zabezpieczenie przeciw wirusom dla małych i średnich przedsiębiorstw, a w 2012 roku rozpoczęła dystrybucję aplikacji chroniącej telefony komórkowe (Avast Free Mobile Security). W 2015 roku otworzyła nową, okazałą siedzibę w Pradze. W 2016 roku Avast połączył swoje siły z firmą AVG Technologies, którą kupił za 1,3 miliardów dolarów (około 6,3 miliardów złotych), dzięki czemu podwoił liczbę swoich użytkowników. Firma AVG Technologies została założona w 1991 roku w Brnie pod nazwą Grisoft, tak więc obie firmy mają swoje korzenie w Czechach.

Obroty firmy Avast w 2017 roku wyniosły 811 milionów dolarów (około 3,9 miliardów złotych). Po przejęciu kolejnej firmy z branży technologicznej, Piriform, całkowita liczba aktywnych użytkowników oprogramowania Avast wzrosła do ponad 435 milionów. W tym samym roku rozpoczął się także „podbój“ japońskiego rynku, na którym Avast miał już wówczas niemałą liczbę użytkowników, bo aż 4,7 miliona. W 2018 roku Avast zadebiutował na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Nowym dyrektorem generalnym Avast został w 2019 roku Ondřej Vlček, który do firmy przyszedł w 1995 roku jako programista. W 2020 r. Avast wszedł do indeksu FTSE 100, który śledzi akcje największych firm notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2021 Avast został zakupiony przez amerykańską firmę NortonLifeLock za 8,6 miliardów dolarów (około 41,6 miliardów złotych). Celem fuzji jest stworzenie konkurencji dla największych graczy, takich jak Microsoft czy Google.

Firma obecnie zatrudnia ponad 1700 osób w 18 lokalizacjach na całym świecie, część pieniędzy z zysków przeznaczając na cele charytatywne. Fundacja charytatywna Abakus, którą powołały do życia w 2020 roku żony założycieli Avasta, Jarmila Baudišová i Milada Kučerová, zajmuje się opieką paliatywną dla osób starszych. Jej celem jest budowa sieci domów spokojnej starości, które będą w stanie zapewnić kompleksową opiekę osobom będącym u kresu życia w środowisku, do którego są przyzwyczajone. Kolejnym programem, który wspiera fundacja jest Akcelerator Niezależności, pomagający uniezależnić się młodym osobom z niepełnosprawnością. Kolejnym programem jest Eduzmiana, której ambicją jest działać jako platforma dla przedstawicieli sektora prywatnego, non-profit i państwowego oraz wspierać systemowe zmiany w edukacji.

Avast zdecydował się na rewolucyjne posunięcie, oferując w 2001 roku darmowy program antywirusowy dla swoich użytkowników. Jedno z głównych haseł firmy brzmi Darmowy antywirus to pierwszy krok do wolności w Internecie, ale jak powszechnie wiadomo nic nie jest za darmo i ostatecznie każda wolność ma swoją cenę, o czym przekonali się użytkownicy Avasta prawie dwadzieścia lat później. Okazało się, że ich dane zostały sprzedane za miliony dolarów, za pośrednictwem należącej do Avast firmy Jumpshot, a do grona kupujących zaliczają się między innymi Microsoft i Google. Dane te były sprzedawane od 2015 roku. Jumpshot ma swoją siedzibę w San Francisco i zatrudnia ponad 200 pracowników na całym świecie, z czego trzy czwarte zespołu pracuje w Czechach. Avast nie wystosował oficjalnych przeprosin, a rzeczniczka Dominika Kalašová stwierdziła jedynie lakonicznie: „Wszystkim pracownikom zaoferujemy atrakcyjne pakiety wynagrodzeń oraz wsparcie kadrowe, które pomogą im szybko znaleźć nową pracę. Będziemy dążyć do przeniesienia pracowników na otwarte stanowiska w Avast.”

Wniosek? Warto się czasami zastanowić nad tym, czy wszystkie wolności nie są okupione zniewoleniem oraz czy za wszystko, co z pozoru jest za darmo, nie trzeba będzie kiedyś zapłacić.


Bibliografia:

O nás | O AVAST Software

CZ_Avast_corporate_fact_sheet.pdf (hubspotusercontent40.net)

History | Avast

Při autonehodě zahynul Vince Steckler. Muž, který vytáhl Avast na výsluní – Forbes

Česko má nového dolarového miliardáře. Je jím Eduard Kučera z Avastu – Forbes

O nás – Abakus – Nadační fond zakladatelů Avastu

CZ_Avast_corporate_fact_sheet.pdf (hubspotusercontent40.net)

Avast otevírá pobočku v Japonsku. Zatím tam má jen pět milionů uživatelů – Lupa.cz

Vznikne antivirový gigant, pražský Avast kupuje původně brněnskou AVG – iDNES.cz

Americký NortonLifeLock převezme českou firmu Avast téměř za 190 miliard korun — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Avast po kritice, že prodává data uživatelů, uzavře divizi Jumpshot. Ta údaje zpracovávala | iROZHLAS – spolehlivé zprávy

Antivirová firma Avast uzavře divizi Jumpshot, která je kritizovaná za prodej citlivých dat — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Skip to content