Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Po pierwsze ZDROWIE

Najnowsze informacje

Panel ” Po pierwsze ZDROWIE” oficjalnie otworzył gość specjalny, prezes Pracodawcy RP Rafał Dutkiewicz. Powitał przybyłych gości i podziękował za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu. Poinformował zebranych o wydanej przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej broszurze „Po pierwsze ZDROWIE”, wokół której toczyła się dyskusja panelistów. Podziękował również swoim współpracownicom.

Andrzej Mądrala, członek rady Pracodawców Medycyny Prywatnej w szczególny sposób podziękował Katarzynie Grabce odpowiedzialnej za organizację Forum Ochrony Zdrowia oraz powitał moderatora dyskusji, Bartosz Kwiatek z Grupy Polsat Plus.

Dyskusja panelistów skupiała się wokół tematów sposobu finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, pozycji pacjenta w procesie diagnozowania i leczenia chorób oraz jego relacji z lekarzami i instytucjami, upowszechnianiu innowacji medycznych w leczeniu chorób, kadrach medycznych; ich finansowaniu i kształceniu, poprawie jakości opieki zdrowotnej, potrzebie aktywnego uczestniczenia pracodawców w informowaniu pracowników o badaniach profilaktycznych.

Moderator swoje pierwsze pytanie skierował do Bartłomieja ChmielowcaBiura Rzecznika Praw Pacjenta. Dotyczyło tego, jak wcielić w życie postulat, aby pacjent aktywnie uczestniczył w procesie leczenia, znajdował się w centrum uwagi lekarza, a jego potrzeby oraz opinie nie były pomijane. Zdaniem Bartłomieja Chmielowca „pacjentocentryzm” należy rozpatrywać w dwóch aspektach są to: relacje pacjenta w stosunku do systemu ochrony zdrowia oraz uczestniczenie pacjentów i organizacji pacjenckich na różnych szczeblach i etapach.

Kolejny gość, Piotr Warczyński, przedstawiciel Pracodawców RP mówił o finansowaniu ochrony zdrowia i jej organizacji. Podkreślił, że jeżeli pacjent ma być w środku systemu i mieć usługi wysokiej jakości finansowanie powinno być oparte o efekty. Zauważył również, że mimo iż finansowanie systemu wydaje się ogromne, jeśli porównamy system finansowania ochrony zdrowia z systemami w innych krajach nie jest to zadowalający poziom.
„OECD klasyfikuje nas na 8, 9 miejscu od końca w klasyfikacji krajów OECD” – stwierdził Piotr Warczyński. Panelista zauważył też, że główny problem tkwi w tym jak przekonać ludzi, żeby łożyli więcej pieniędzy na system ochrony zdrowia.

Bartosz Kwiatek zauważył, że problemem może być dystrybucja środków finansowych. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak zapytany przez moderatora Kwiatka o to co czuje, kiedy wciąż słyszy o niedofinansowaniu i co należy zrobić, żeby to poprawić odpowiedział:
„Nakłady na ochronę naszego zdrowia rosną w tempie niespotykanym” i dodał:  – stwierdził minister.
„Same pieniądze nie leczą, trzeba je jeszcze umieć dystrybuować” – odwołał się do słów moderatora.
Zdaniem Filipa Nowaka należy zapewnić odpowiednie finansowanie i połączyć je ze stymulowaniem podnoszenia jakości. Należy przenosić ciężar opieki nad pacjentem ze szpitali do ambulatoriów i stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem jest mieszany sposób finansowania  obecny np. w opiece psychiatrycznej dla dzieci.
Minister Bromber mierzył się z pytaniem o długie kolejki do specjalistów. „Otwieranie kierunków medycznych to jeden krok, ale warunki do kształcenia specjalistów tak, aby kadry zostały w kraju to również wyzwanie. Jak je wzmocnić” – dopytywał moderator. Minister wyliczał sukcesy, jakie udało się osiągnąć na polu ulepszania systemu opieki zdrowotnej. Wymienił m.in. Ustawę o diagnostach laboratoryjnych, ustawę o niektórych zawodach medycznych. „Mówiono o tej ustawie  od 18 lat. Te ustawy wzmacniają pozycje tych zawodów. Bardzo mocno zaakcentowaliśmy sposoby kształcenia specjalistów. Ilość i jakość to klucz. W tym roku mamy 9 800 miejsc na kierunku lekarski. 3 400 miejsc więcej niż wcześniej” – wymieniał Minister. Podkreślał, że skupiano się na pracownikach medycznych i ich kształceniu, a zawód pielęgniarki z roku na rok zyskuje na popularności wśród młodych ludzi.

Jarosław Pinkas podkreślał, że problemem społecznym jest przekonanie obywateli, że za stan ich zdrowia odpowiedzialny jest szeroko pojęty „ktoś inny”, a nie oni sami. Sugerują się opiniami szarlatanów i stosują alternatywne metody leczenia, nie słuchając specjalistów. A samo używanie terminu „alternatywne metody leczenia” legitymizuje szarlatanów, którzy żerują na ludzkiej naiwności i niewiedzy.

Grzegorz Cessak mówiąc o innowacyjności w leczeniu stwierdził, że jednym z ważnych aspektów udostępniania innowacyjnych rozwiązań społeczeństwu istotne jest doradztwo medyczne oraz zoptymalizowanie procesu badań klinicznych, aby był mniej kosztowny, a wymagania mniej restrykcyjne.

Andrzej Mądrala zwrócił uwagę na rolę pracodawców w procesie informowania ludzi o leczeniu profilaktycznym.
„Mam nadzieję, że już wkrótce pokażemy jak proponujemy pracodawcom zadbać o zdrowie pracownika. Najważniejsze, żeby profilaktyka była na poziomie, gdzie możemy powiedzieć, że nie zaniedbaliśmy tego. Apeluję o radość dbania o zdrowie” – powiedział Andrzej Mądrala.

Skip to content