Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

OdNowa RP – Przegląd strategiczny państwa

XXXI Forum Ekonomiczne

Wizja silnego, niezależnego państwa jest ważna dla wielu Polaków. Świadomi tego faktu są założyciele Stowarzyszenia odNowa, którzy wychodząc naprzeciw swoim zwolennikom zaprezentowali Przegląd strategiczny państwa w trzech głównych filarach- bezpieczeństwo i polityka zagraniczna, samorząd i gospodarka. Przegląd ten, jak zaznaczyli rozmówcy, mówi o wizji silnej i aktywnej w Europie Polsce.

Marcin Ociepa, prezes OdNowy RP mówi, że obecne wyzwania mają charakter historyczny. Punktem odniesienia obecnych założeń politycznych jest agresja rosyjska na Gruzję i Ukrainę. Jak zaznaczył, ,,w wizji Putina nie ma miejsca dla wolnej Europy Środkowowschodniej”. Bezpieczeństwo militarne jest kwestią niezwykle istotną. Jednak celem strategicznym naszego państwa nie jest zajmowaniem się wojną w sensie zbrojnym. Jak zaznacza, szansa, że Polska zostanie ofiarą agresji, wynosi 50%. Jednak ryzyko wojny to moment, który można wykorzystać na uporządkowanie debaty politycznej. To też okazja do tego, by skupić się na priorytetach i dokonać pewnych reform. Dlatego Stowarzyszenie stworzyło 20 postulatów podzielonych na trzy zasadnicze filary. Według Ociepy bezpieczeństwo to również kwestie cybernetyczne, energetyczne czy żywnościowe. Celem proponowanych reform jest wskazanie obywatelom, co powinni robić, by nie doszło do konfliktu zbrojnego.

Grzegorz Piechowiak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii zaznaczył, że jedną z obecnie najważniejszych zmian zaproponowanych premierowi jest wymiana systemu oświetlenia 
w Polsce, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę drogową jak i budynki użyteczności publicznej. Zmiana oświetlenia na ledowe powoduje duże oszczędności jak i zwiększenie mocy. Kolejnym krokiem jest umożliwienie samorządom skorzystania z dofinansowania na rzecz tej zmiany. Obliczona przez ekspertów stopa zwrotu to mniej więcej 3 lata, co jak zaznacza Piechowiak stanowi niedługi okres czasu. 

Wojciech Murdzek, przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki oznajmił, że dostrzegany jest potencjał prywatnych przedsiębiorców, jednak nie dostrzega się potencjału państwa. Ważne, by dostosowywać potencjał agencji rządowych do potrzeb przedsiębiorcy. Niezbędna jest bowiem współpraca sektorów prywatnych z państwowymi, by zaistniał całościowy rozwój polskiego państwa.

Silnej Polski nie da się jednak zbudować bez mocnej gospodarki. Jest to fundament, bez którego nie da się zbudować bezpieczeństwa militarnego, energetycznego czy żywnościowego. Jak wspomina Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Sportu i Turystyki, gdy myślimy o sile gospodarczej państwa to musimy pamiętać, że bierze się ona z konkretnych działań. Pomocna jest tu chociażby własna narodowa waluta. 

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie niezwykle ważne jest nie tylko bezpieczeństwo militarne Polski, ale także żywnościowe i gospodarcze. Jak wskazuje Krzysztof Ciecióra z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po 24 lutego do polskiej gospodarki udało się pozyskać blisko pół miliona nowych pracowników. Polska osiągnęła również istotny sukces w sprzedaży produktów rolnospożywczych.

Polska jest niezwykle istotnym państwem na arenie międzynarodowej. Jak podsumował Marcin Ociepa, obecnie istnieje potrzeba budowa silnego państwa opartego na synergii, które umie wyciągnąć wnioski z zaistniałych wydarzeń. 

Dyskusję moderowała Magdalena Hilszer z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Skip to content