Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Konferencja ISW w Brukseli, 6 czerwca 2023 r.

Najnowsze informacje

W dn. 6 czerwca 2023 r.. w Brukseli, w siedzibie Brukselskiego Klubu Prasowego odbyła się konferencja międzynarodowa, zorganizowana przez Fundację ISW poświęcona aktualnej tematyce Ukrainy i aktualnych wyzwań w obszarze bezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji, w połączeniu z prezentacją i promocją Forum Ekonomicznego w Karpaczu 2023 r. Debata została zorganizowana we współpracy z partnerem lokalnym The New Europeans.

Paneliści: Antonio Missiroli, b. Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. wyzwań w obszarze bezpieczeństwa, Burcu San, Doradca Sekretarza Generalnego NATO, Martyna Bildziukiewicz, Szef Grupy Zadaniowej East StratCom w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych UE (ESDZ), Soren Liborius, Doradca ds. Wschodnich w ESDZ, Marek Siwiec, b. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, b. Szef BBN, Profesor Paweł Kowal, Poseł na Sejm RP (online), Alice Stollmeyer, Dyrektor Wykonawczy organizacji Defend Democracy, Anna Ludwinek, Dyrektor Eurofound, Adrien  Duguet, Prezes Stowarzyszenia Civic Tech Europe, James Wilson, Wydawca EU Political Report, Roger Casale, Przewodniczący The New Europeans – moderator.

W spotkaniu wzięło udział ok 60 osób, przedstawicieli instytucji UE, stowarzyszeń i organizacji branżowych przy UE, instytucji naukowych, think-tanków, mediów, biznesu, organizacji pozarządowych, placówek dyplomatycznych. 

W wystąpieniu inauguracyjnym R. Casale przedstawił debatę w szerszym kontekście działalności Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, ze szczególnym uwzględnieniem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Przedstawiono główne założenia Forum Ekonomicznego i zapowiedziano tegoroczną 32. edycję Forum Ekonomicznego – promocji wydarzenia służyła też prezentacja założeń FE 2023, przekazanie uczestnikom broszur o FE oraz spotkanie z zainteresowanymi udziałem w Forum. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy otrzymali też drogą elektroniczną prezentację FE 2023 w języku angielskim. 

Konferencja miała charakter modułowy i składała się z trzech paneli: panelu o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego, panelu nt. wojny w Ukrainie i perspektyw odbudowy Ukrainy oraz panelu nt. wyzwań związanych z rozwoju technologii z obszaru sztucznej inteligencji (AI).

Burcu San z NATO wskazała, że długoterminowa pomoc brutalnie zaatakowanej przez Rosję Ukrainie leży w interesie Zachodu, a inwazja rosyjska była „katalizatorem dalszej adaptacji NATO”, a także przypomnieniem o wartości zbiorowej obrony, zapisanej traktatowo. Przypominała że NATO udzieliło siłom zbrojnym Ukrainy silnego wsparcia, w tym uzbrojenia, paliwa i sprzętu medycznego i nadal będzie kontynuować to wsparcie. Zadeklarowała jednocześnie, że w kwaterze głównej panuje przekonanie, że Ukraina zostanie w przyszłości członkiem NATO. 

Martyna Bildziukiewicz (East StratCom TaskForce powołana przez ESDZ w Brukseli w 2015 r.) wskazała na wielkie nasilenie działań w sferze dezinformacji, szczególnie po agresji Rosji na Ukrainę, nawet w odległych regionach świata takich, jak Afryka i Azja. Zapowiedziała również wzmożenie działań UE na rzecz zwalczania rosyjskiej propagandy państwowej i zapewnienie społeczeństwu rosyjskiemu dostępu do wiarygodnych informacji w ich własnym języku.

Soren Liborius (ESDZ) wskazał na coraz większą komplementarność działań UE i NATO w obszarze bezpieczeństwa, szczególnie w aspekcie wojny w Ukrainie, a także zwiększoną koordynację w tym zakresie państw Zachodu w ramach Grupy G-7.

Marek Siwiec wskazał na aspekty finansowe wsparcia zjednoczonego Zachodu dla Ukrainy, szacując je na ok 500 mld USD oraz na potrzebę planowania działań rekonstrukcyjnych powojennej Ukrainy, która w pespektywie kilku, kilkunastu lat ma szansę wyrosnąć na jednego z kluczowych graczy  wymiarze polityczno-militarnym, jak i ekonomicznym, w Europie. 

Paweł Kowal podkreślał znaczenie wielopłaszczyznowej pomocy Zachodu dla Ukrainy, zakładającej aktywne włączenie samorządów i organizacji pozarządowych. 

Anna Ludwinek i Alice Stollmeyer wskazały na zagrożenia, płynące z niekontrolowanego korzystania z nowatorskiej technologii AI, w tym naruszenia prywatności, możliwości nieuprawnionego wykorzystania danych biometrycznych, deformacji procesów wyborczych itp., wzywając do możliwie ścisłego regulowania prawnego tego obszaru, jednolitego w całej UE. 

Adrien  Duguet przedstawił możliwe zagrożenia płynące z wykorzystania tzw. Strong AI, zdolnego do prowadzenia szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych itp. 

W ramach konferencji zorganizowano punkt informacyjny nt. 32. Forum Ekonomicznego, który umożliwił dystrybucję broszur informacyjnych nt Forum i przeprowadzenia wielu konsultacji nt. możliwości udziału w tegorocznym Forum. 

Zorganizowane przez Fundację wydarzenie w Brukseli było kolejnym udanym spotkaniem międzynarodowym służącym aktywnej promocji Forum Ekonomicznego w praktycznym wymiarze w formie zorganizowania kilku pokazowych paneli tematycznych na aktualne tematy z dziedziny międzynarodowej, bezpieczeństwa i nowych technologii. Wydarzenie umożliwiło również bezpośrednie kontakty osób i instytucji zainteresowanych udziałem w Forum Ekonomicznym. /AS/ 

Skip to content