Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Jak zapewnić mieszkańcom bezpieczną energię?

Najnowsze informacje

Jednym z wiodących tematów pojawiąjących się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej jest bezpieczeństwo energetyczne,  utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja i nadchodząca zima budząca obawy wśród mieszkańców lokalnych społeczności. O tym, jak rozwiązać te problemy rozmawiano podczas panelu ,Bezpieczeństwo energetyczne lokalnych społeczności” w Karpaczu ( XXXII Forum Ekonomiczne).

Partnerem panelu był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na początku rozmówcy zastanawiali się, czy obywatele powinni być w centrum transformacji energetycznej. Kamil Suchański, Prezes Zarządu spółki EKOBOX S.A. stwierdził, że Polska jest dopiero na początku transformacji energetycznej. Podkreślił, że nie da się zrobić skutecznej transformacji na dużą skalę bez auto konsumpcji i małych magazynów energii przeznaczonych dla lokalnych społeczności. Mikołaj Troczyński, specjalista ds. OZE w zespole Klimat WWF Polska zaznaczył z kolei, że obywatele są i będą w centrum transformacji energetycznej. Dodał, że to obywatele są najważniejsi i od nich zależy, czy przyjmą odnawialne źródła energii i inne rozwiązania energetyczne. Według rozmówcy trzeba stworzyć takie prawo, by obywatele nie musieli sami przechodzić przez proces związany z transformacją energetyczną. O tym, że rynek energii elektrycznej musi być zorientowany na konsumenta wspomniał również Artur Zawisza, Prezes Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego. Dodał, że mimo to często istnieje sprzeczność interesów między koncernami a odbiorcami.


Andrzej Węgrzyn, Pełnomocnik ds. Transformacji Energetycznej Marszałka Dolnego Śląska przedstawił z kolei zupełnie inną tezę. Podczas gdy rozmówcy skupiali się wokół odbiorców energii, Węgrzyn zaznaczył, że obywatel nigdy nie będzie w centrum transformacji energetycznej. Wytłumaczył, iż transformacja to nie tylko rozwój technologiczny i legislacja, ale wydobywanie surowców należących do wielkich korporacji. Podkreślił, że skuteczna transformacja polega na tym, by eliminować starych operatorów i promować nowych do zajęcia rynku.


Ponadko rozmówcy poruszyli temat technicznych aspektów transformacji energetycznej. Kamil Suchański stwierdził, że obecne sieci dają sobie radę z zużyciem prądu, jednak po odejściu od gazu i węgla obecne sieci będą musiały zwiększyć swoją objętość pięciokrotnie, co uniemożliwi magazynowanie powstałej energii. Według Prezesa Spółki EKOBOX S. A. problemem jest brak inwestycji sieciowych w magazyny energii czy elektrownie szczytowo-pompowe. Odmienne stanowisko zaprezentował Andrzej Węgrzyn, który problemu upatruje nie w infrastrukturze, a oligopolu walczącym o swoje zyski. W dalszej części dyskusji wskazał również na ważną rolę wykwalifikowanych urzędników, którzy będą mogli wdrażać procesy związane z nowoczesną transformacją. Zwrócił także uwagę na lokalny kapitał, bowiem dzięki niemu lokalne społeczności mogą inwestować w energię.


Bożena Ryszawska, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i moderator dyskusji wskazała z kolei, że wszelkie zmiany zachodzą na kilku poziomach. Pokazała, że obywatele w procesach biznesowych są w obszarze niszowym – nie przypisuje się im tak dużej roli, jak korporacjom. Wskazała jednak, że obywatele jako odbiorcy energii domagają się swoich praw oraz wpływu na rozwój lokalnych transformacji. Dlatego producenci powinni również uwzględniać ich zdanie we wdrażaniu nowych rozwiązań.

Skip to content