Unijny Komisarz na Forum Ekonomicznym w Krynicy: Zasada jakości życia obywateli jest kluczowa

Jeżeli mamy przemyśleć jeszcze raz projekt europejski, to powinniśmy to uczynić w oparciu o podstawową zasadę jakości życia – mówił komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis we wtorek podczas sesji inaugurującej XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Według komisarza jakość życia to podstawowy imperatyw Unii Europejskiej.

– Jak przywrócić Europę ludziom, jak sprawić by czuli, że Europa jest ich, czymś co noszą w kieszeni, ponad to, co daje im własne państwo – pytał unijny komisarz podczas sesji pod hasłem „Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach”.

Jak mówił Andriukaitis, nawet w niestabilnych czasach zgadzamy się, co do podstaw UE: poszanowania prawa i praw człowieka oraz demokracji. – To tło, które stanowi podwalinę, kamień węgielny budynku europejskiego. To nasz atut, który pozwala nam się rozwijać – powiedział.

Komisarz zaznaczył, że w każdym z krajów unijnych czają się niebezpieczeństwa, jak np. Brexit w Wielkiej Brytanii. Jak ocenił, Komisja Europejska nie może być tylko „policjantem pilnującym traktatów”. Zapewnił, że KE „nie zajmuje się interesami korporacji, zapominając o problemach zwykłych obywateli UE”.

Zdaniem komisarza UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Unia Europejska nie może funkcjonować bez innowacji, czego przykładem jest kierowana przez niego dyrekcja. – Sektor ochrony zdrowia jest bardzo innowacyjny, sektor ochrony żywności posiada też ogromny poziom innowacyjności – mówił.

– Powinniśmy w sposób inteligentny regulować naszą gospodarkę. Bez silnych i dobrych regulacji nie da się powstrzymać np. rozprzestrzeniania chorób zwierząt. Musimy mieć standardy i normy, ale regulacja musi być innowacyjna, bez przerostu biurokracji i regulacji – zaznaczył.

Polskie Radio/PAP