Prezentacje publikacji „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności”

Podczas Forum Ekonomicznego w Tbilisi, które odbyło się 26 maja, po raz pierwszy została zaprezentowana publikacja „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności”, autorami której są Jan Rokita i Waldemar Skrzypczak. Publikacja ta została wydana w ramach projektu, który jest częścią programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.

W prezentacji, która odbyła się w ramach panelu dyskusyjnego „Polska i Gruzja na arenie międzynarodowej w 100 lat po odzyskaniu niepodległości” wzięli udział: George Volski – wiceprzewodniczący parlamentu Gruzji; Jan Dziedziczak – poseł na Sejm; Dawid Kolbaia z Uniwersytetu Warszawskiego; Ghia Nodia – profesor Państwowego Uniwersytetu im. Ilii Czawczawadze oraz jeden z autorów publikacji – generał Waldemar Skrzypczak. Dyskusję moderował dyrektor Studium Europy Wschodniej – Jan Malicki.

Publikacja to część projektu „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności. Polska w stosunkach międzynarodowych wiek po odzyskaniu niepodległości”. Dzięki jego realizacji wzmocniony zostanie wizerunek Polski w stosunkach międzynarodowych jako państwa stabilnego i wiarygodnego partnera. Prezentacja publikacji wśród zagranicznych ekspertów, środowisk opiniotwórczych czy decydentów politycznych jest okazją do zaprezentowania polskiej racji stanu, odnowienia dialogu, a w konsekwencji do ocieplenia klimatu wzajemnych relacji.

Kolejne przedstawienie publikacji odbędzie się 26 czerwca 2018 roku w Waszyngtonie, w siedzibie Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej. W spotkaniu wezmą udział zagraniczni eksperci: Žygimantas Pavilionis – litewski dyplomata i polityk, w latach 2010–2015 ambasador Litwy w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, poseł na Sejm Republiki Litewskiej oraz Danylo Lubkivsky – były wiceminister spraw zagranicznych i doradca premiera Ukrainy. Ze strony Polski w dyskusji zapowiedzieli udział minister obrony narodowej w latach 2015–2018 – Antoni Macierewicz oraz poseł na Sejm – Bartłomiej Wróblewski. W prezentacji będą uczestniczyć również przedstawiciele organizacji partnerskiej Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej (CEPA) oraz Instytutu Studiów Wschodnich.

Publikacja ta również zostanie zaprezentowana uczestnikom tegorocznego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w Krynicy Zdroju, w dniach 4-6 września.

Z publikacją można zapoznać się tutaj: „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności”