Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Panel „Rola inwestycji w przemyśle ochrony zdrowia dla rozwoju polskiej gospodarki”

Forum Przemysłowe

Sektor medyczny w największym stopniu wykorzystuje w procesie produkcyjnym wiedzę i najnowsze osiągnięcia techniczne, dlatego tym samym staje się jednym z najbardziej innowacyjnych branż przemysłowych w Polsce.

Dyskusję moderował Mariusz Gujski – redaktor naczelny „Służby Zdrowia”, którego pytania oscylowały wokół dwóch wątków: produktowego i usługowego w kontekście segmentu ochrony zdrowia w Polsce. Jednocześnie zwracał uwagę na problem traktowania nakładów na służbę zdrowia a także barier, z którymi borykają się zagraniczni inwestorzy w Polsce.

Paneliści rozmawiali o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki, jaki ma sektor ochrony zdrowia.

Dr Joanna Szymańska – Bulska, podkreśliła jak dużego skoku w zakresie reindustrializacji i innowacji dokonał sektor farmaceutyczny od czasu transformacji ustrojowej w Polsce. Wątek ten rozszerzył Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Piotr Błaszczyk, który na pytanie związane z obszarem innowacyjności w dziedzinie ochrony zdrowia wyjaśniał, że innowacje to nie tylko jeden produkt, ale i nowe technologie oraz ulepszony proces wprowadzania nowych produktów na rynek zdrowia.

Colm Murphy, który reprezentuje polski oddział francuskiej firmy farmaceutycznej Servier, odniósł się do kwestii inwestowania w Polsce przez jego firmę, co przekłada się na korzyści gospodarcze naszego kraju. Na pytanie związane z barierami na jakie narażone są inwestorzy zagraniczni w Polsce przyznał, że z pewnością nieprzewidywalność jest jedną z najpoważniejszych. Dodał jednakże, że strategia firmy zakłada długoterminowy proces wpływania na rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego.

Podobnego zdania był Tomasz Wachnicki – przedstawiciel francuskiej firmy w Polsce Air Liquide, która od czasu 20 lat działalności w Polsce zainwestowała ok. 1 mld. zł. Według panelisty w Polsce istnieje bardzo dobry klimat do inwestowania w segmencie ochrony zdrowia.

Gość specjalny panelu Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski odniósł się w kontekście inwestycji do planu Wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jego Kodeksu Biznesu, dzięki którym m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa w przemyśle farmaceutycznym otrzymają wsparcie w pokonywaniu barier inwestycyjnych w Polsce. Szczególnie ważne, że w przemyśle ochrony zdrowia jest zatrudnionych prawie 1 mln. osób, co stanowi ogromną gałąź gospodarki.

Wszyscy paneliści zgodnie przyznali, że bardzo ważny jest dialog pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a przedsiębiorcami czy też świadczeniodawcami w budowaniu korzystnych rozwiązań dla segmentu zdrowia.

Skip to content