Panel dyskusyjny „Progi i bariery wymiany handlowej z Ukrainą” podczas X Forum Europa – Ukraina

Dzięki wejściu w życie umowy o wolnym handlu między Ukrainą a UE, obroty handlowe pomiędzy tym krajem a Polską mogą znacznie wzrosnąć – szacuje polski rząd. Kijów i Bruksela już obniżyły cła na większość towarów. Czy skorzystają na tym polscy konsumenci i producenci? W jaki sposób stabilizacja ukraińskiej gospodarki i umacnianie się ukraińskiej waluty narodowej wpłynie na polsko-ukraińska wymianę handlową? Jakie wyzwania czekają Polaków na ukraińskim rynku, a Ukraińskich na polskim? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego „Progi i bariery wymiany handlowej z Ukrainą”, moderatorem którego wystąpił Łukasz Grajewski, redaktor naczelny Portalu Eastbook.eu.

Panel rozpoczęła prezentacja „Rozwój i wsparcie dla Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy na drodze europejskich przemian” Andrzeja Olińskiego, członka Zarządu T4B – Technologie dla Biznesu. Pan Oliński zaprezentował Traffic Control System – program ułatwiający pracę służbom celnym.

Marta Półtorak, prezes Zarządu Marma Polskie Folie Sp. z o.o, krótko zaprezentowała działalność swojej firmy. Współpraca z Ukrainą realizowana jest niemal od początków istnienia przedsiębiorstwa. Jednym z problemów, o których wspomniała pani Półtorak jest problematyczne przejście graniczne, które utrudnia rozwój współpracy polsko-ukraińskiej. Do tej kwestii odniósł się również Andrzej Oliński. Spowolnienie po stronie Ukraińskiej mogłoby zostać zniwelowanie, gdyby wprowadzono podobny program do tego, który stosuje polska strona.

Jan Załubski, prezez Zarządu ZET Transport, podzielił się swoimi doświadczeniami we współpracy z Ukrainą. – Na początku skutecznie próbowaliśmy tranzytować Ukrainę w kierunku Kazachstanu, jednak sytuacja polityczna zmusiła nas do ograniczenia naszej działalności. Przy tak niestabilnym rynku nie możemy pozwolić sobie na głębokie biznesowe angażowanie się na Ukrainie. Ukraina powinna bardzo szybko zdecydować się, w którą stronę powinna pójść jej polityka gospodarcza i konsekwentnie tę politykę realizować.

Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD, mówił o politycznych rozwiązaniach w kwestii ułatwienia handlu między Polską a Ukrainą – Bilans handlowy Ukrainy jest ujemny, ponieważ Ukraina mniej sprzedaje a więcej kupuje. Należy zastanowić się jak to zmienić. Nie ma prostej recepty politycznej, nie wystarczy tylko uszczelnić granice – stwierdził na koniec wiceprzewodniczący SLD.