Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Migracja – szansa czy zagrożenie dla UE? Debata na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Forum Ekonomiczne

Kryzys migracyjny to tylko jedno z wielu wyzwań, któremu Europa próbuje stawić czoła uwzględniając interesy i doświadczenia poszczególnych państw i całego kontynentu. Masowe wędrówki ludności to stały element historii Europy i świata. Jednak fala migracyjna uchodźców szczególnie z Bliskiego Wschodu i Afryki w ostatnich dwóch i prawdopodobnie następnych latach, uzmysławia skrajne różnice między państwami europejskimi w percepcji i chęci przyjęcia migrantów. Obecnie problem znalezienia wspólnej tożsamości europejskiej jest ściśle związany z lękiem i strachem przed innością, które przejawiały się w radykalnych reakcjach na kryzys uchodźczy w niektórych państwach europejskich.

Kwestie te, które będą omawiane w Krynicy, były również poruszane podczas debaty o migracji w czasie II Europejskiego Kongresu Samorządów, który należy do wydarzeń towarzyszących Forum Ekonomicznemu. Irena Krasnicka, Pełnomocnik ds. Migracji z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Czechy, podkreśliła podczas dyskusji na Kongresie, że „Europa jest głęboko podzielona, dlatego jest ważne promować współpracę samorządów lokalnych” w kwestii dotyczących migrantów. Głównym wyzwaniem i szansą dla Europy jest „zintegrowanie uchodźców, aby mogli stać się częścią społeczeństw europejskich”, stwierdził Thomas Kralinski, Sekretarz Stanu/Pełnomocnik przy Federacji ds. Międzynarodowych i Mediów Rządu Kraju Związkowego Brandenburgii, Niemcy. W związku z tym „należy inwestować w edukację uchodźców, zapewnić kursy językowe i wykształcenie zawodowe”. Integracja uchodźców „to problem, z którym będziemy musieli sobie poradzić w perspektywie długoterminowej” – powiedział Jan Schneider, Dyrektor Naukowy Rady Eksperckiej Niemieckich Fundacji ds. Integracji i Migracji (SVR). Jego zdaniem: „w pierwszej kolejności należy zapewnić migrantom warunki mieszkaniowe, istotna jest także kwestia edukacji.” Szymon Szynkowski vel Sęk, Poseł na Sejm biorący również udział w debacie, uznał, iż w ostatnich latach polskie samorządy starały się pokonać liczne trudności między innymi związane z zapewnieniem mieszkań dla migrantów. „Gminy wskazywały w pierwszej kolejności na problemy mieszkaniowe, a następnie na kwestie związane z zapewnieniem pracy i edukacji.” Według niego warto jest mieć na uwadze to, czy uchodźcy planują pozostać w Polsce, czy tylko będą ją traktować jako kraj tymczasowy.

Wątki poruszone podczas debaty o migracji podczas II Europejskiego Kongresu Samorządów będę kontynuowane na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Panel pod tytułem Migracja – szansa czy zagrożenie dla UE? zapowiada się interesująco, ponieważ omawiana będzie również wpływ migracji na europejski rynek pracy w czasach niżu demograficznego.

Debaty dotyczące wpływu migracji na politykę, gospodarkę i społeczeństwa krajów europejskich cieszą się dużą popularnością podczas obrad Forum Ekonomicznego w Krynicy. W ubiegłym roku, podczas XXV, jubileuszowego Forum Ekonomicznego dyskutowano o tym, jak powinni zareagować decydenci, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Europy i nie ograniczać praw wynikających ze swobodnego przepływu osób. Problem nielegalnej imigracji, dotyczący również wschodniej granicy UE, cieszył się powodzeniem u uczestników  podczas jednej z 180 panelów dyskusyjnych na XXIV Forum Ekonomicznym w 2014 roku. W debatach poświęconych migracji uczestniczyli m.i. Bartosz Marczuk, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Polska; Suzanne McCarthy, Komisarz ds. Imigracji (2005-2015), Biuro Komisarza ds. Imigracji, Wielka Brytania; Thorsten Klute, Sekretarz Stanu, Ministerstwo ds. Pracy, Integracji i Spraw Społecznych Nadrenii Północnej-Westfalii, Niemcy; Irini Pari, Przewodnicząca Grupy ds. Imigracji i Integracji, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Grecja oraz Emanuela Claudia Del Re, Przewodnicząca, EPOS – Międzynarodowa Agencja Operacyjna ds. Mediacji i Negocjacji, Włochy.

Skip to content