Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Zasavje w Słowenii: wielki potencjał w małym diamencie

Artykuły

Lucija Vasiljević (Agencja Rozwoju Regionalnego Zasavje)

Region Zasavje, który położony jest w samym sercu Słowenii, składa się z 3 gmin: Hrastnik, Trbovlje i Zagorje ob Savi. Górnicza i industrialna przeszłość wpłynęła na możliwości oraz wiedzę niezbędne do rozwoju i istnienia wyżej wymienionych gałęzi przemysłu. Co więcej, stworzyły one podatny grunt dla najważniejszych wartości ludzkich – solidarności, dumy, pomocy oraz przyjaźni.

Z historycznego punktu widzenia, znaleźć można szereg wydarzeń, które zmusiły mieszkańców regionu do wspólnego działania. Strajki górników oraz powstania od zawsze miały wspólny mianownik – pragnienie sprawiedliwość oraz poszanowania praw człowieka.

Rok 2020 wprowadził świat na nieoczekiwaną i pełną zakrętów drogę. Koronawirus zmienił nasze plany, tok naszego życia oraz oczekiwania wobec tego, jak powinien wyglądać świat. W czasie tych globalnych zmian, Agencja Rozwoju Regionalnego Zasavje wykonała ważny krok i mianowała nową pełniącą obowiązki dyrektora –  Tjašę Polc. Z sukcesem kontynuuje pracę swojego poprzednika – jest świadoma tego, że rola i misja agencji regionalnych w tych trudnych czasach są kluczowe, ponieważ mają one niezwykły wpływ na gospodarkę lokalną i społeczność. Informują one małe i średnie przedsiębiorstwa oraz innych ważnych partnerów o aktualnych możliwościach w niedawno przyjętym akcie dotyczącym środków interwencyjnych i oferują wsparcie w pokonywaniu przeszkód biurokratycznych.

Jest to czas ważnych wyzwań dla naszej Agencji. Musimy zreorganizować naszą pracę, wzmacniać nasz kanały informacji aby przekazywać ważne wieści społeczności lokalnej o dostępnych funduszach krajowych i unijnych, zwiększyć wsparcie dla wspólnoty regionalnej oraz rozważyć każdą możliwość jej przyszłego rozwoju, powiedziała Polc. Dodała również, że głównym zagadnieniem po epidemii będzie zwiększone bezrobocie, ale jednocześnie ma nadzieję, że współpraca z narodowymi interesariuszami pomoże zapobiec najgorszemu scenariuszowi.

Misją oraz celem Agencji jest łączenie lokalnych przedsiębiorców, instytucji oraz organizacji oraz pomoc w rozwoju ich potencjału. Jesteśmy szczęśliwi i dumni z tego, że rok 2020 przyniósł również pokrzepiające historie, w których dobrobyt jednych zdecydował o równie dobrej sytuacji innych. Widzieliśmy wsparcie jednostek oraz grup ludzi, którzy byli związani z innymi dzięki wspólnym interesom oraz obowiązkom.

Każda z trzech gmin zapewniła niezbędne wsparcie finansowe oraz kadrowe, pomoc, dostęp do informacji publicznej oraz ochronę mieszkańców. Instytucje odpowiedzialne za opiekę nad starszymi oraz ochronę grup ryzyka, centra zdrowia i ochrony cywilnej oraz wielu wolontariuszy zapewniło wszystkim bezpieczne otoczenie, wysokiej jakości opiekę oraz dostęp do artykułów pierwszej potrzeby.

Firmy lokalne pomogły w zbiórce sprzętu medycznego lub podarowały niezbędne środki ochrony osobistej. Niektóre z nich zebrały dość środków finansowych aby zakupić dwa respiratory dla lokalnych szpitali po wykorzystaniu swoich kontaktów w Chinach. Przedsiębiorstwa te dostarczyły również tysiące masek ochronnych.

Jednym z największych wyzwań było również zapewnienie masek ochronnych ogółowi społeczeństwa. Wiele krawcowych i krawców przez kilka tygodni szyło maski a gminy rozdawały je za darmo swoim mieszkańcom. Większość materiału potrzebnego do uszycia masek została dostarczona w ramach wspólnej akcji kilku firm z regionu Zasavje oraz ponad 50 wolontariuszy. Przygotowali oni materiał, wykroje z instrukcjami oraz rozdzielili ponad 10 tysięcy zestawów, z których potem powstały (w warunkach domowych) maseczki. Szyjący je mogli je potem rozdać wśród swoich sąsiadów i przyjaciół. Akcja nazwana “Maski dla wszystkich” objęła uszycie 250 tysięcy masek wielokrotnego użytku. Akcja została zauważona również przez prezydenta Słowenii, który odwiedził krawców i krawcowe oraz nagrodził ich “Jabłkiem inspiracji” – nagrodą, która przyznawana jest wyjątkowym jednostkom za ich wkład w budowę lepszego społeczeństwa.

Zasavje jest regionem, z którego wywodzi się wiele innowacji oraz usprawnień. Lokalni fachowcy oraz entuzjaści wspólnie stworzyli tzw. COVID-Counter (ang. Licznik COVID). Jego mottem jest “Liczy się każdy człowiek”. Licznik niezależnie zbiera i wyświetla dane na temat rozprzestrzeniania się infekcji COVID-19 w Słowenii. Każda osoba może sama anonimowo zgłosić swoje samopoczucie, dzięki czemu uzyskuje się dość dokładne dane na temat rozprzestrzeniania się infekcji.

Na sam koniec chciałabym przytoczyć historię z naszego “podwórka” z wydźwiękiem międzynarodowym. Szef kuchni z Hrastnika, Iztok Gumzej, nie był zachwycony, gdy okazało się, że nagle musi zostać w domu i gotować tylko za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na koniec marca, rozpoczął kampanię “Chefs care” (ang. Troska kucharzy), której celem było gotowanie dla tych, którzy się nami opiekują. Na początku, gotował dla Instytutu Onkologii w Ljubljanie oraz Centrum Zdrowia w Hrastniku. Następnie, “nominował” do podobnego zadania swoich znajomych po fachu za pośrednictwem Facebooka. Łańcuch nominacji objął cała Słowenię oraz, wg jego szacunków, około 140 restauracji odpowiedziało na “wyzwanie” i przygotowało ponad 5200 posiłków. Gumzej powiedział, że każda restauracja mogła wybrać dla kogo gotuje. Do tej pory obdarowali posiłkami pracowników służby zdrowia, strażaków, policjantów, pracowników służby ochrony cywilnej, księgowych, nauczycieli itd.

Kampania jeszcze nie została zakończona I jestem bardzo szczęśliwy, że w takim stopniu spełniła moje oczekiwania. Co więcej, została doceniona również poza naszymi granicami oraz zainteresowała Thomasa A. Guglera (prezesa Światowego Stowarzyszenia Organizacji Kucharzy WACS), człowieka który ze swojej kuchni w Arabii Saudyjskiej “dowodzi” milionom szefów kuchni, wyjaśnił Gumzej.

Zasavje oraz Słowenia z sukcesem poradziły sobie z epidemią. Ludzie dostosowali się do zaleceń oraz innego trybu życia. Ostatnio z sukcesem zmniejszyliśmy liczbę infekcji, powoli wracamy do normalnego życia. Oczywiście nasze społeczeństwo się zmieniło, ale mamy nadzieję, że historie takie te opisane wyżej są na tyle inspirujące, że przyczynią się do stworzenia lepszego społeczeństwa. Tak jak powiedział kiedyś John F. Kennedy: “ Wielki kryzys daje nam wielkich ludzi oraz i wielkie akty odwagi.”

Skip to content