XV Forum Regionów

Od 2007 roku integralną częścią Forum Ekonomicznego jest Forum Regionów – platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z Europy Środkowo-Wschodniej z biznesem i środowiskiem naukowym. Forum Regionów to okazja do podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania partnerskich kontaktów. 

Wśród debat XV Forum Regionów nie zabraknie tematów z zakresu zrównoważonego rozwoju regionów, poprawy jakości życia mieszkańców, gospodarki odpadami, nowych inwestycji oraz rozwoju infrastruktury.

Data i Miejsce:

Termin: 7-9 września 2021

Miejsce: Karpacz

Tematyka:

 • Miasta w post-covidowej rzeczywistości
 • Strategie rozwoju miasta i gminy
 • Jak samorządy walczą z „koronakryzysem”?
 • Rozwój domeną przedsiębiorczych – lokalne usługi dla firm
 • Cyfrowa transformacja urzędów
 • Regiony wiedzy i innowacji – jak wypracować efektywny system współdziałania
 • Samochód dla mieszczucha
 • Finanse JST – gdzie szukać potrzebnych środków i niezbędnych oszczędności?
 • Nowe zamówienia publiczne w samorządzie terytorialnym – pierwsze wnioski i rady na przyszłość
 • Nowa polityka spójności na lata 2021-2027
 • Kształtowanie miast przyszłości
 • Zielony jak…miasto! - profity miejskiej zieleni
 • Inwestycje w lokalne drogi kołem zamachowym rozwoju gmin i powiatów
 • Wzajemne relacje administracji rządowej i samorządowej
 • Przełomowa dekada dla demografii i migracji – jak zmieniają się nasze miasta?

Organizator:

Instytut Studiów Wschodnich

Główny Partner Forum Regionów:

www.umwd.dolnyslask.pl

Dolny Śląsk jest nazywany sercem Europy. Region oddalony o około 300 km od Warszawy, Berlina czy Pragi jest doskonale skomunikowany. Dzięki świetnej lokalizacji i kadrze wykształconych pracowników przyciąga inwestorów i dynamicznie się rozwija. To tutaj na studentów z Polski i Europy czekają renomowane uczelnie i perspektywy zawodowe. Turystów przyciąga największa w kraju liczba sklasyfikowanych zabytków, najwięcej zamków i pałaców, dziedzictwo architektury przemysłowej czy najliczniejsze w kraju uzdrowiska.

Dolny Śląsk to także region wyróżniający się pod względem poziomu innowacyjności w Polsce. O jego sile stanowi olbrzymi potencjał gospodarczy i edukacyjny, doskonałe zaplecze infrastrukturalne oraz wysoka jakość kapitału ludzkiego. Do wypracowania sukcesu regionu przyczynia się rozwój biznesu – Dolny Śląsk jest siedzibą wielu polskich i międzynarodowych firm. Lokalizacji nowych inwestycji sprzyjają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Dolnośląska gospodarka to nie tylko dobrze rozwijający się przemysł, ale także wyspecjalizowane usługi finansowe czy outsourcingowe.

Istotnym obszarem jest również „zielona gospodarka”. Intensywny rozwój gospodarczy na terenie Dolnego Śląska jest nastawiony na nowe technologie, sprzyjające racjonalnemu korzystaniu z zasobów środowiska naturalnego. Dolny Śląsk inwestuje w gospodarkę niskoemisyjną, uwzględniającą zarówno zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii, jak i technologii efektywnych energetycznie w procesach produkcyjnych i budownictwie.

Dolny Śląsk to kraina różnorodności, w której każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. Niesamowite góry – Sudety, tajemnicze podziemia, Szlak Zamków Piastowskich, Kraina Wygasłych Wulkanów, Stawy Milickie, będące największym kompleksem stawów rybnych w Europie, Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, to tylko niektóre atrakcje.

Najważniejsi są jednak mieszkańcy, słynący ze swojej otwartości i gościnności, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mozaika kultur, zwyczajów i tradycji tworzy na Dolnym Śląsku klimat, dzięki któremu każdy czuje się tu jak w domu, a infrastruktura i atrakcyjność regionu sprawia, że mieszkańcy wiążą swoją przyszłość właśnie z tym miejscem. Tutaj chcą się rozwijać – edukować, pracować i inwestować.