IX Europejski Kongres Samorządów

„Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”

icon

Główny Partner Europejskiego Kongresu Samorządów

:

Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie

Wysoki poziom samorządności to jedno z największych osiągnięć systemów demokratycznych. Reformy samorządowe i delegacja zadań przyniosły Europie dziesiątki lat skutecznego wzrostu gospodarczego oraz rozwoju regionów. Także w III Rzeczpospolitej za jedną z najlepszych reform uchodzi reforma samorządowa, która pozwoliła Polsce na efektywną absorbcję środków unijnych, uczestnictwo w programach transgranicznych oraz realizację projektów strategicznie ważnych dla regionów.

Poważne turbulencje z jakimi mierzy się Polska i Europa w ostatnich latach odcisnęły piętno także na procesie decentralizacji władzy. Pandemia spowodowała nagłe zerwanie łańcuchów dostaw, co ostatecznie poskutkowało poddaniem w wątpliwość idei bezgranicznej, postępującej globalizacji. Odpowiedzią państw na problemy związane z postpandemicznym ładem, rosnącą pauperyzacją społeczną wywołaną presją inflacyjną oraz zagrożeniami bezpieczeństwa wynikającymi z wojny w Ukrainie była konsolidacja i centralizacja władzy, kosztem niezależności samorządów.

Nowe czasy wyznaczają zadania i wyzwania, na które jedną z odpowiedzi powinno być rewolucyjne podejście do idei decentralizacji. Doświadczenie uczy nas, że skuteczny podział zadań a zarazem uczestnictwo w odpowiedzialności za los własny, gminy, powiatu, czy regionu potrafi przynieść impuls rozwojowy.
 

Europejski Kongres Samorządów w liczbach

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce w którym spotkają się liderzy samorządów, przedstawiciele elit regionalnych, członkowie administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Program obejmuje ponad 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Debaty Kongresu poruszą między innymi problemy współczesnej urbanistyki, mechanizmów rozwoju miast i regionów, finansowania inwestycji, zarządzania miastem, ochrony środowiska, polityki zdrowotnej oraz działań samorządów w nowej rzeczywistości.

2

Dni

+200

Wydarzeń

+2500

Uczestników

Goście

Główny Partner

Main Partner

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego i jego departamentów, realizuje szereg zadań, obejmujących m.in.: pobudzanie aktywności gospodarczej, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności regionalnej gospodarki, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz utrzymanie ładu przestrzennego. Do zadań instytucji należy planowanie strategiczne i operacyjne oraz zarządzanie funduszami strukturalnymi. Obszarem szczególnego zainteresowania władz regionu jest wspieranie strategicznych obszarów gospodarki, tj. regionalnych inteligentnych specjalizacji: ekonomia wody, żywność wysokiej jakości, drewno i meblarstwo.

W strukturze Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego funkcjonuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE), które świadczy usługi dla inwestorów krajowych i zagranicznych zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej na Warmii i Mazurach. COIE pomaga w wyborze lokalizacji pod inwestycję, generuje bazy potencjalnych partnerów biznesowych, organizuje misje gospodarcze.

 

 

Miasto Gospodarz

host city logo

Mikołajki

Mikołajki to jeden z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych na Mazurach. Ponieważ miasteczko jest położone w samym sercu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, zna je każdy miłośnik sportów wodnych w Polsce. Już od czasów przedwojennych miejscowość zwana jest mazurską Wenecją. Atutem miasta jest utrwalony w świadomości turystów wizerunek jako atrakcyjnej destynacji wakacyjnej. Jest to idealne miejsce, aby aktywnie spędzić czas na wodzie. Królują tu żeglarze, a miejscem gdzie najchętniej przebywają jest przybrzeżna promenada oraz Wioska Żeglarska, jeden z najnowocześniejszych portów na Mazurach. Porty, przystanie i mariny zlokalizowane w gminie Mikołajki to ponad 900 miejsc cumowniczych. Niewątpliwym atutem jest wysokiej jakości środowisko przyrodnicze. Miasto położone jest na skraju Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Aż 74% powierzchni gminy objęte jest różnymi formami ochrony przyrody

Główni Partnerzy Medialni

icon
icon

Główny Partner Radiowy

icon

Partner Strategiczny

icon

Partnerzy Medialni

icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon

Partnerzy Komercyjni

icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon

Partnerzy Instytucjonalni

icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon

Aktualności

Kronika Europejskiego Kongresu Samorządów

Kronika IX Europejskiego Kongresu Samorządów

Nagrody IX Europejskiego Kongresu Samorządów

Tematy IX Europejskiego Kongresu Samorządów

Rozmowy Specjalne IX Europejskiego Kongresu Samorządów

Program Kulturalny IX Europejskiego Kongresu Samorządów

Kronika VIII Europejskiego Kongresu Samorządów

Kronika VII Europejskiego Kongresu Samorządów

Kronika VI Europejskiego Kongresu Samorządów

Założenia programowe

Program Kongresu był realizowany na piętnastu ścieżkach tematycznych, takich jak: Gospodarka i Finanse, Infrastruktura Regionalna, Polityka i Bezpieczeństwo, Salon Przemysłu Turystycznego, Samorząd Przyszłości, Sesje Plenarne, Społeczeństwo, Współpraca Międzynarodowa, Wydarzenia Specjalne, Zrównoważony Rozwój oraz Zdrowie. Wśród tematów znalazły się między innymi:

 

  • Decentralizacja – jak wzmocnić europejską samorządność?
  • Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?
  • Barometr kampanii – czyli co interesuje Polaków?
  • Regionalna perspektywa walki z suszą i niedoborami wody
  • Wymagania nowej rzeczywistości – rozmowa z liderami Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce
  • Bezpieczeństwo energetyczne samorządów bez paliw kopalnych
  • Cyfrowe przebudzenie samorządów – transformacja pod znakiem wyzwań?
  • Centralne decyzje, lokalne rozwiązania – w poszukiwaniu złotego środka na problemy migracji
  • Atrakcyjność inwestycyjna – jak ją tworzyć i w jaki sposób współpracują z biznesem liderzy?
  • Jak skutecznie promować miasta i regiony za granicą?
  • Dobry burmistrz – sprawny menadżer – jak efektywnie zarządzać gminą?
  • Rola samorządu w procesie kształcenia. Wyzwania, oczekiwania, realne możliwości
  • Czy samorządy powinny finansować ochronę zdrowia?
  • Turystyka jako szansa na zachowanie kultury regionalnej i rozwój regionu
  • Polityka spójności – wczoraj, dziś i jutro
  • Samorządy w obliczu depopulacji – jak zwiększać atrakcyjność prowincji?
  • Nieokiełznane składowiska – jak rozwiązać problem odpadów?
     

 

Poprzednie edycje

Przez ostatnich osiem edycji Europejski Kongres Samorządów stał się jednym z najważniejszych miejsc spotkań i rozmów na tematy samorządowe w całej Europie. Zobacz, jak wyglądały poprzednie edycje Kongresu.

Przez ostatnich osiem edycji Europejski Kongres Samorządów stał się jednym z najważniejszych miejsc spotkań i rozmów na tematy samorządowe w całej Europie. Zobacz, jak wyglądały poprzednie edycje Kongresu.

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco i otrzymuj od nas najnowsze informacje!

Za pomocą tego formularza zapiszesz się na newslettery Forum Ekonomicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą polityką prywatności.

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter.

fe-logo.png
pl-logo.png
ds-logo.png
ue-logo.png

Projekt „Małopolska Startup Rocket” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.Wartość projektu 1 030 625,00 zł w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 876 031,25 zł