Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Włosi kontra koronawirus – runda II

Włoski rząd przygotowuje się do walki z drugą falą pandemii Covid-19. Przyjęty 7 października dekret z mocą ustawy wprowadza nowe obostrzenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa na Półwyspie Apenińskim. Przedłużony został również stan wyjątkowy do 31 stycznia 2021 roku.

Podsumowanie:

  • Stan wyjątkowy został przedłużony do 31 stycznia 2021 roku.
  • Noszenie maseczek znów obowiązkowe we wszystkich przestrzeniach zamkniętych, komunikacji publicznej oraz przy kontakcie z innymi osobami w otwartych przestrzeniach.
  • Kary za brak przestrzegania zasad anty-covidowych od 400 do 1000 euro.
  • Za złamanie zasad kwarantanny grozi kara od 3 do 18 miesięcy pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 500-5000 euro.
  • Obowiązkowe testy dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Chorwacji, Grecji, Malty, Hiszpanii i części Francji.
Przedłużony stan wyjątkowy

7 października Izba Deputowanych przyjęła wydany przez premiera Giuseppe Conte dekret z mocą ustawy mający na celu wprowadzenie nowych zasad walki z pandemią Covid-19 we Włoszech. Dokument podpisał wieczorem prezydent Sergio Mattarella. Nowe wytyczne zakładają przede wszystkim bardziej rygorystyczne użycie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, wydłużone funkcjonowanie aplikacji Immuni, obowiązkowe testy dla przyjeżdżających z konkretnych państw. Jak podkreślał na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej Giuseppe Conte: „wprowadzenie bardziej rygorystycznych środków jest teraz niezbędne i wszyscy musimy ich przestrzegać jeśli chcemy uniknąć ponownego wprowadzenia lockdownu”. Premier ogłosił również przedłużenie stanu wyjątkowego we Włoszech do 31 stycznia 2021 roku.

W ostatnich tygodniach, podobnie jak w całej Europie, zanotowano we Włoszech ponowny wzrost liczby zarażonych koronawirusem, jednak w porównaniu z innymi państwami, włoskie statystyki prezentują się w miarę dobrze i stabilnie. Rząd obawia się jednak powtórki z początku pandemii i ponownej utraty kontroli nad rozprzestrzenianiem się wirusa. Dlatego, aby temu zapobiec zdecydowano się na przyjęcie bardziej rygorystycznych obostrzeń.

Maseczki zawsze przy sobie

Przede wszystkim wprowadzony został obowiązek posiadania maseczki zawsze przy sobie w każdych okolicznościach. Nie ważne, czy znajdujemy się w przestrzeni zamkniętej, czy na świeżym powietrzu, musimy zawsze posiadać przy sobie maseczkę. Za jej brak grożą kary. Oczywiście obowiązek noszenia maseczek dotyczy wszelkich przestrzeni zamkniętych (poza domem), w tym również miejsc pracy i komunikacji publicznej. W otwartej przestrzeni maseczki powinny być zakładane w skupiskach ludzkich oraz przy kontakcie z osobami, z którymi się nie mieszka. Również przy kontakcie z członkami rodziny, którzy nie dzielą jednego gospodarstwa domowego powinno się zakrywać usta i nos. Jedynie osoby uprawiające sport, dzieci do lat 6 oraz osoby z udokumentowanymi schorzeniami uniemożliwiającymi noszenie maseczek wyłączone są z tego nakazu. Za nieprzestrzeganie zasad grożą kary od 400 do 1000 euro.

Dodatkowo podtrzymane zostały zasady obowiązujące we Włoszech od kilku miesięcy: możliwość pracy zdalnej przedłużona do końca stycznia (czas trwania stanu wyjątkowego); zakaz opuszczania domu i spotykania się z innymi osobami przy temperaturze powyżej 37,5°C; ograniczenie do 200 osób mogących uczestniczyć w koncertach, pokazach kinowych i sztukach teatralnych w przestrzeni zamkniętej oraz do 1000 w tych samych przypadkach w przestrzeni otwartej. Mająca na celu pomoc w kontroli i zapobiegania rozprzestrzeniania się pandemii aplikacja Immuni będzie działać do końca 2021 roku i ma być kompatybilna z podobnym oprogramowaniem działającym w innych europejskich krajach.

W ostatnich dniach rozszerzona została lista państw, z których przyjeżdżający muszą poddać się obowiązkowemu testowi na koronawirusa. Do Chorwacji, Grecji, Malty, Hiszpanii, Paryża i siedmiu francuskich regionów dołączyły: Wielka Brytania, Holandia i Belgia. Zaostrzone zostały również kary dla osób nieprzestrzegających kwarantanny. Za złamanie jej zasad grozi teraz od 3 do 18 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości od 500 do 5000 euro.

W oczekiwaniu na dalsze kroki

Nie są to jednak ostateczne rozwiązania, które obowiązywać będą aż do końca stycznia 2021 roku, czyli na czas trwania przedłużonego stanu wyjątkowego. Głównym celem dekretu z 7 października jest bowiem przygotowanie gruntu pod nowe wytyczne, które ogłoszone zostać mają już 15 października. Taka decyzja spowodowana jest upływającym terminem obowiązywania poprzedniego dekretu – 8 października. Włoski rząd daje sobie trochę czasu na konsultacje oraz dokładne przenalizowanie sytuacji. 15 października wraz z nowym dekretem dowiemy się, czy utrzymane zostaną obostrzenia wprowadzone 7 października, czy dodane zostaną kolejne bardziej rygorystyczne zasady oraz jak długo będą one obowiązywać. Jedno jest pewne, Włosi nie mogą liczyć na razie na poluzowanie obostrzeń, a włoski rząd pomny sytuacji z lutego i marca chce szybko i skutecznie ograniczyć ponowne rozprzestrzenianie się wirusa.

Źródła:

https://www.ilsole24ore.com/art/coronavirus-nuove-regole-obbligo-mascherine-all-aperto-non-conviventi-resta-smart-working-semplificato-ADNZIBu

https://www.ilsole24ore.com/art/coronavirus-speranza-crescita-diffusa-e-generalizzata-virus-nessuna-realta-e-fuori-rischi-ADCwVtt

https://www.repubblica.it/politica/2020/10/07/news/mascherina_governo_cdm-269758198/?ref=RHPPTP-BH-I269167158-C12-P4-S3.4-T1

https://www.repubblica.it/politica/2020/10/07/news/camera_covid_voto_risoluzione_maggioranza-269726919/?ref=RHPPTP-BH-I269167158-C12-P4-S4.4-T1

Skip to content