Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Węgry – plan działań na rzecz ochrony gospodarki

Artykuły

Na Węgrzech obecnie wdrażana jest druga faza działań na rzecz ochrony gospodarki. Epidemia koronawirusa wywarła znaczący wpływ na gospodarkę światową, w poszczególnych krajach powstają kolejne plany radzenia sobie z kryzysem. Ministerstwo Innowacji i Technologii Węgier we współpracy z innymi pionami opracowało plan tarczy antykryzysowej. Celem podjętych środków jest ratowanie istniejących miejsc pracy oraz tworzenie nowych, wzmacnianie sektorów priorytetowych, zapewnienie finansowania dla biznesu oraz ochrona rodzin i emerytów. Wartość środków wykorzystanych w planie walki z kryzysem wyniesie ponad 9 000 miliardów HUF (115 miliardów PLN). Jakie działania są planowane, aby ratować węgierski rynek pracy, a jakie zostały już wdrożone? Czym wprowadzone rozwiązania różnią się od polskiej tarczy antykryzysowej? 

Na Węgrzech obecnie wdrażana jest druga faza działań na rzecz ochrony gospodarki. Celem podjętych środków natychmiastowych i średnioterminowych (do końca 2022 roku) jest stworzenie tylu miejsc pracy, ile zostanie zniszczonych przez epidemię koronawirusa. W planie działań określono 5 głównych obszarów, a wartość środków wykorzystanych w tych dziedzinach wyniesie ponad 9 000 miliardów HUF (ponad 155 miliardów PLN) w latach 2020–2022. Mowa o następujących obszarach: ratowanie już istniejących i tworzenie nowych miejsc pracy, wzmacnianie sektorów priorytetowych, zapewnienie finansowania dla biznesu oraz ochrona rodzin i emerytów.

Na ratowanie miejsc pracy przeznaczone zostanie 400 miliardów HUF. W celu przejęcia części kosztów zatrudnienia wdrażany jest program dopłat do wynagrodzenia za ochronę miejsca pracy (70% wynagrodzenia netto pokryje państwo). Wśród najważniejszych filarów tarczy antykryzysowej pojawia się również Program Specjalnej Ochrony Dopłat do Wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjnych R&D (40% pokryje dofinansowanie).  W celu zachowania przepływu informacji powstanie strona internetowa, na której przedsiębiorcy otrzymają pomoc w radzeniu sobie z wyzwaniami. Od 1 lipca 2020 obniżony zostanie podatek od składek na ubezpieczenia społeczne o 2 punkty procentowe, a termin raportów rocznych i deklaracji podatkowych jest odroczony do 30 września. Przyspieszony zostanie zwrot podatku VAT. Umożliwiono także złożenie elektronicznej kopii dokumentów zwolnienia chorobowego w trakcie trwania epidemii.

W celu tworzenia nowych miejsc pracy zostaną wdrożone między innymi następujące rozwiązania: zwolnienie z obowiązku zdawania egzaminów z języka obcego dla tych studentów, którzy nie mają certyfikatu językowego, pożyczka studencka na dowolny cel, digitalizacja i szkolenia zdalne dla odnowy gospodarki, rozwój uniwersytetów. Uruchomione zostaną programy rozwijające technologię i wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstw oraz programy wspierające sektory przyszłości (np. sztuczna inteligencja, przemysł oparty na wodorze, przemysł kosmiczny). Wspierane będą unikalne inwestycje krajowe i zagraniczne, aby umożliwić tworzenie wielu miejsc pracy o wysokich wynagrodzeniach.

Równie ważnym elementem ratowania gospodarki jest wzmacnianie sektorów priorytetowych, czyli najbardziej dotkniętych przez koronawirusa, jak na przykład branża turystyczna. Obniżone zostaną podatki turystyczne, przyznawane będą dotacje na remonty zakwaterowania, renowacje obiektów agroturystycznych i basenów termalnych, a także uruchomione zostaną programy zachęcające do podróży wewnątrz kraju. Istotny jest również rozwój przemysłu kreatywnego, wspieranie produkcji nowych węgierskich filmów i seriali, dotacje i program pomocy dla MŚP z branży designu, a od 2021 r. rozpocznie się tworzenie Creative Media Center. W celu wsparcia przemysłu medycznego planuje się zwiększenie ilości produktów medycznych wytwarzanych przez firmy w węgierskich instytucjach opieki zdrowotnej. Powstanie Agencja Innowacji Przemysłu Medycznego. Planowane jest także założenie fabryki szczepionek we współpracy z Uniwersytetem w Debreczynie.

Przemysł rolno-spożywczy będzie miał swoje programy wsparcia. Uruchomiony zostanie krajowy program zarządzania kryzysowego na rzecz gospodarki żywnościowej, a także programy inwestycyjne i R&D. Wspierane będzie wybieranie produktów krajowych przez węgierskie sklepy i restauracje. Jeśli chodzi o przemysł budowlany, usprawnione zostaną przepisy budowlane i system nadzoru instytucjonalnego. Wdrażany jest program wsparcia zmian technologicznych w budownictwie, odnowy branży budowlanej z punktu widzenia zapewnienia najwyższej jakości usług oraz rozwoju krajowego przemysłu nowoczesnych materiałów budowlanych. Ostatnim z sektorów jest transport i logistyka. Kontynuowane będą prace nad rozwojem dróg ekspresowych i kolei oraz planowane jest odnowienie krajowego systemu transportu publicznego.

W celu zapewnienia środków finansowania dla biznesu Węgry tworzą niskooprocentowane, dotowane oferty kredytowe dla przedsiębiorstw. Niektóre z nowych programów kredytowych i gwarancyjnych to Kredyt Postojowy Széchenyi, Program Kredytów Wyrównawczych Eximbank, czy Kredyt Konkurencyjności MFB. Uruchomione zostaną programy kapitałowe w celu ochrony firm krajowych, między innymi wsparcie dla MŚP i koło ratunkowe dla strategicznie ważnych przedsiębiorstw w trudnej sytuacji.

Ostatnim z punktów planu jest ochrona rodzin i emerytów. Wśród rozwiązań pojawiło się przywrócenie 13 emerytury, ułatwienia w zakresie otrzymania zapomogi dla rodzin oraz wyższa wartość świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Zapewnione jest wsparcie opiekuńcze w trakcie trwania epidemii, ulgi podatkowe i składkowe dla żłobków i ich pracowników. Mimo upływającego terminu, świadczenia rodzicielskie będą wypłacane przez cały czas trwania stanu zagrożenia.

Prezentację opracowało Ministerstwo Innowacji i Technologii Węgier. Udostępniona została Forum Ekonomicznego przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

Skip to content