Węgierska manufaktura porcelany w Herend cenioną marką na światowym rynku. O lokalnych produktach podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów

Rafał Łazur

Bolesławiecka ceramika jest znanym produktem w Polsce, jak i na całym świecie. Niewątpliwie stała się rozpoznawalnym symbolem miasta i regionu. Analogicznym przykładem lokalnego produktu zdobywającego uznanie na świecie jest węgierska manufaktura porcelany w Herend.

źródło: herend.at

Miasto Herend znajduje się w komitacie Veszprém w zachodnich Węgrzech. Znane jest z wielowiekowej tradycji wytwarzania porcelany. Główną atrakcją turystyczną miasta jest XIX-wieczny kompleks produkcyjny zbudowany w stylu angielskiej architektury przemysłowej. Mieści się tam manufaktura, restauracja, kawiarnia i sklep z porcelaną. Znaczna część ludności w wieku produkcyjnym Herend jest zatrudniona w tym miejscu. Wielu pracowników dojeżdża z dwóch pobliskich miast – Veszprém i Ajka. Liczba pracowników wynosi ok. 930 osób. Manufaktura porcelany w Herend została założona w 1826 roku przez Vince’a Stingla, w roku założenia fabryki wyrobów kamionkowych. W 1839 r. kupiec Mór Fischer przejął firmę. Jego nazwisko jest związane z rozpoczęciem produkcji porcelany. Manufaktura porcelany w Herend nadal odgrywa wiodącą rolę w produkcji porcelany na Węgrzech.

Projektanci z Herend mają na uwadze, obok produkcji porcelany użytkowej, produkcję elementów sztuki publicznej. Latem 2019 r. wytwórnia porcelany umieściła kolejną instalację, tym razem na rondzie w centrum miasta Veszprém. Dziełem jest porcelanowe drzewo pomalowane w stylu wiktoriańskim. Bogata konstrukcja dobrze reprezentuje kunszt projektantów z Herend. Praca ma około trzech i pół metra wysokości i ma specjalne oświetlenie wewnętrzne.

W manufakturze są produkowane nie tylko publiczne dzieła sztuki, ale również trofea przyznawane zwycięzcom za wybitne osiągnięcia w sporcie. W 2019 r. Lewis Hamilton po raz siódmy w swojej karierze wygrał Grand Prix Węgier Formuły 1. Tym samym po raz kolejny otrzymał trofeum wykonane w Herend, które swoją sylwetką przypomina kształt starożytnego wazonu. Od 2006 roku to właśnie manufaktura w Herend przygotowuje trofea dla zwycięzców Grand Prix Węgier Formuły 1. Innymi laureatami trofeum z węgierskiej manufaktury od ponad 30 lat są japońscy mistrzowie sumo oraz judo. Trofeum jest wręczane począwszy od 1986 roku i jest wyjątkowym dziełem sztuki. Łącznie zostało już wręczone 199 razy podczas wielkiego turnieju sumo. W 2019 r. zwycięzca otrzymał gigantyczną filiżankę ze wzorem Victoria ważącą ponad 15 kilogramów.

Manufaktura porcelany w Herend jest uznaną firmą na Węgrzech i za granicą. We wrześniu 2019 r. giełda papierów wartościowych w Budapeszcie zaprezentowała edycję swojego czasopisma, w którym wymieniono najlepsze węgierskie firmy. W 2019 roku dzięki skutecznemu zarządzaniu i budowaniu marki w ostatnich latach manufaktura porcelany Herend znalazła się wśród 50 węgierskich firm odnoszących znaczny sukces w biznesie. Zagraniczne odznaczenie zdobył projektant porcelany Herend Tamás Ákos, którego praca przyczynia się do promowania dziedzictwa kulturowego Węgier. 25 lutego 2020 r. Franck Riester minister kultury Francji nadał Ákosowi Order Sztuki i Literatury. Minister uznał wkład laureata w dziedzictwo kulturowe Francji i jego zaangażowanie w przekazywanie wiedzy zawodowej przyszłym pokoleniom.

Podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w dniach 2-3 kwietnia 2020 roku w Karpaczu, goście będą mogli się wymienić pomysłami i doświadczeniem uczestnicząc w dyskusji: Lokalne produkty – powód do regionalnej dumy na światowym rynku.

https://www.herend.hu/hu/altalanos-informaciok

https://herend.com/aktualis/hirek