Tematy o innowacyjności podczas XXVII Forum Ekonomicznego

Czy korporacje potrzebują start-upów, przyszłość elektrycznej mobilności w Polsce, jak wspomóc procedury zbycia przez banki przedawnionych wierzytelności, jaki będzie świat nowych liderów, nowe metody partycypacji obywatelskiej, innowacyjne rozwiązania w celu utrzymania czystości miast – to tylko niektóre z tematów, jakie zostaną omówione w ramach ścieżki „Forum Innowacji” podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

 


Start-upy bez granic. Nowe modele przedsiębiorczości technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej


Tradycyjnie pojmowane start-upy to tylko część nowoczesnej przedsiębiorczości technologicznej. Rozwój technologii mobilnych stworzył szansę dla utalentowanych programistów, którzy realizując marzenia o biznesowej samodzielności, tworzą aplikacje używane przez odbiorców na całym świecie. Gdzie na mapie tzw. app economy znajduje się Polska i kraje regionu? Czy taki rodzaj przedsiębiorczości ma szansę stać się istotnym filarem gospodarki cyfrowej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji z udziałem ekspertów, deweloperów i przedsiębiorców.

 

Moderator: Julia Krysztofiak-Szopa, prezes, Startup Poland

Paneliści:

 • Chris Wacławek, kierownik projektów specjalnych Estimote Polska
 • Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju
 • Adrian Kajda, prezes Fuelio
 • Jason Titus, vp engineering Google
 • Edyta Kocyk, prezes SiDLY

Partner: Google Poland

 


Sztuczna inteligencja (AI) – szansa i wyzwanie dla firm w Polsce


Na świecie tylko w zeszłym roku zainwestowano kilkadziesiąt miliardów dolarów w rozwiązania AI, tzn. machine learning, przetwarzanie mowy, czy inteligentne roboty. Z analiz McKinsey wynika, że Polska – opierając się na takich atutach, jak dobrze wykształcona w obszarze IT siła robocza, obiecujący ekosystem dla start-upów oraz współpraca z globalnymi liderami AI – ma szansę rozwijać te technologie, a nawet stać się regionalnym liderem w tym obszarze. Jak tego dokonać?

Moderator: Paweł Zielewski, redaktor naczelny Forbes

Paneliści:

 • Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Bank Polski
 • Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea Retail
 • Daniel Boniecki, senior partner McKinsey & Company
 • Marcin Purta, partner zarządzający McKinsey & Company
 • Tomasz Czechowicz, partner zarządzający MCI Capital S.A.
 • Michał Krupiński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Panel zostanie poprzedzony prezentacją „Rewolucja AI”, którą poprowadzi Partner Zarządzający McKinsey & Company Marcin Purta.

Partnerem dyskusji jest firma McKinsey & Company.

 


Czy korporacje potrzebują start-upów?


Międzynarodowe korporacje inwestują w start-upy. Banki kupują fintechy. Wydają na to miliardy dolarów. Często są to inwestycje nietrafione, jednak ryzyko kompensowane jest potencjalnie wysoką stopą zwrotu.Dlaczego jednak zamiast wydawać na start-upy korporacje nie przeznaczą tych pieniędzy na własne działy R&D? Na czym polega przewaga „garaży” nad firmowymi laboratoriami? Czy inwestycja w start-up się opłaca? Czy da się na tym zarobić?

Moderator: Przemysław Gdański, Wiceprezes Zarządu mBank S.A. 

Paneliści:

 • Tomasz Domogała, przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ S.A.
 • Franciszek Hutten-Czapski, senior partner & dyrektor zarządzający The Boston Consulting Group
 • Piotr Dytko, prezes zarządu KGHM Cuprum Sp. z o.o. Centrum Badawczo Rozwojowe
 • Karol Bach, dyrektor zarządzający ds. corporate finance, prezes zarządu mCorporate Finance mBank S.A.

Dyskusja zostanie poprzedzona raportem Rafała Krzyżaniaka, dyrektora The Boston Consulting Group oraz wystąpieniem Jarosława Mastalerza, lidera biznesu, partnera zarządzającego mAccelarator. Wyjaśni on dlaczego mBank przeznaczył 50 mln euro na fundusz inwestujący w młode firmy, które z czasem mają stać się partnerami dla instytucji finansowych na całym świecie. mBank ze swoją bazą 5 mln klientów ma pozwolić im na zbudowanie „masy krytycznej”. Następnie firmy te, ze wsparciem finansowym i know-how funduszu, zaoferują swoje sprawdzone pomysły na całym świecie. To pierwsze tego typu laboratorium fintechowe w regionie.

Partnerem dyskusji jest mBank S.A.