Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Sieć 5G. Co samorządowcy na to?

Artykuły

Lockdown skutkował niespotykanym wcześniej obciążeniem sieci komórkowych i internetu. Przedłużająca się pandemia najprawdopodobniej doprowadzi zaś do uciążliwych ograniczeń w korzystaniu z tych technologii. Receptą może być 5G. Budzi ona jednak sporo negatywnych emocji. Czy nowa sieć to więcej korzyści, czy problemów dla lokalnych społeczności? O tym chcemy porozmawiać z przedstawicielami samorządów.

Telekomunikacja, to jedna z tych gałęzi, na której w trudnym czasie pandemii spoczywa szczególny ciężar. Infrastruktura sieciowa, którą zarządzają operatorzy, musi być przygotowana na każdą ewentualność, by zagwarantować Polakom (zarówno biznesowi jak i indywidualnym użytkownikom) sprawne funkcjonowanie w tym nietypowym czasie i po nim.

Niewydolna i zbyt obciążona sieć może prowadzić do krytycznych sytuacji, w których niemożliwy będzie np. kontakt z oddziałami ratunkowymi. Warto pamiętać, że w ciągu roku w Polsce dochodzi do około 20 milionów połączeń na numer 112.

Pandemia spowalnia internet

To, jak duży wpływ na sieci telekomunikacyjne ma pandemia potwierdzają najnowsze dane zebrane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wnioski z udostępnionego w kwietniu br. raportu są jednoznaczne: praca i nauka zdalna spowodowały znaczny wzrost obciążenia sieci, zarówno połączeń głosowych, jak i transferu danych. W stosunku do analogicznego okresu w styczniu i lutym, natężenie połączeń głosowych od 30 marca do 20 kwietnia br. wzrosło od 40% do 90%. Znaczne wzrosty odnotowano też w kontekście natężenia ruchu internetowego, a największa zmiana wystąpiła 3 kwietnia br., kiedy mieliśmy do czynienia z 70% wzrostem.

Komisja Europejska w obawie przed przekroczeniem możliwości sieci opartych o technologię 4G poprosiła czołowe serwisy streamingowe o obniżenie jakości obrazu, by zachować płynność przekazu bez znacznego pogarszania przepustowości sieci na terenie Europy. Przedłużająca się pandemia może sprawić, że w najbliższych tygodniach takich ograniczeń sieciowych będzie znacznie więcej.

Nadzieja w 5G?

Rozwiązaniem problemu może być piąta generacja technologii mobilnej, zastępująca 4G i LTE – czyli sieć 5G. To najnowszy standard sieci komórkowej, o znacznie wyższej wydajności, niezawodności i efektywności. Z powodu nieznajomości tej technologii, budzi ona sporo negatywnych emocji. Tymczasem do szybkiego rozwoju sieci niezbędny jest przyjazny grunt i pozytywne nastawienie lokalnych władz i społeczności, na terenie których powstaje nowa infrastruktura telekomunikacyjna.

Dlatego na łamach newslettera Europejskiego Kongresu Samorządów planujemy – wspólnie z Fundacją Digital Poland – zainicjować dyskusję na temat sieci 5G.

Z czym się Państwu kojarzy pojęcie „sieć 5G”? Jakie – jako włodarze – macie nastawienie do takiej inwestycji? Czy mieszkańcy obawiają się nowych masztów? Czy 5G to więcej korzyści czy problemów dla lokalnych społeczności? Czy budowa nowych masztów utrudni życie mieszkańcom?

Zachęcamy Państwa do dzielenia się opiniami: [email protected]. Najciekawsze wykorzystamy w naszych publikacjach.

Skip to content