Raport: Analiza relacji polsko-ukraińskich za prezydentury Wołodymyra Zełeńskiego

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z radością prezentuje raport autorstwa Khrystyny Vlodek i Oleha Vysochana pt. „Analiza relacji polsko-ukraińskich za prezydentury Wołodymyra Zełeńskiego: polityka, gospodarka, bezpieczeństwo, perspektywy rozwoju„.

Współpraca polsko-ukraińska sięga początku ukraińskiej niepodległości. Od tego czasu Polska i Ukraina aktywnie współpracują w różnych dziedzinach gospodarki, infrastruktury, energetyki, bezpieczeństwa. Aktywność kontaktów biznesowych sprawiła, że Polska została największym partnerem handlowym Ukrainy. Współpraca odbywa się również na innych płaszczyznach – politycznej, samorządowej, naukowej. Państwa wspólnie realizują dużą liczbę projektów transgranicznych i kulturalnych. Poza tym, łączą je głębokie więzi społeczne i międzyludzkie.

Pod koniec kadencji Petra Poroszenki, kryzys w relacjach polskoukraińskich przekroczył ramy historyczne i wywierał wpływ na całą
agendę współpracy dwustronnej. Po wygranych przez Wołodymyra Zełeńskiego wyborach prezydenckich na Ukrainie, relacje polskoukraińskie w dużym stopniu się ociepliły.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem: POBIERZ DOKUMENT.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030