Wysokie lokaty w Rankingu Finansowym dają prestiż

Kończąc prace nad Rankingiem Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce, pytamy, czy wysoka lokata w Rankingu buduje prestiż w środowisku samorządowym? Czy pomaga w przyciąganiu inwestorów i przedsiębiorców? O odpowiedzi poprosiliśmy przedstawicieli miast, gmin i powiatów, które uzyskały wyniki powyżej średniej. Opiniami na ten temat podzielili się: Janusz Kubicki – Prezydent Miasta Zielona Góra; Jan Pączek – Starosta Przemyski; Waldemar Jakson – Burmistrz Miasta Świdnik; Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Gminy Miejsko-Wiejskiej Brwinów; Jan Broda – Wójt Gminy Komorniki.

Źródła fotografii: oficjalne strony internetowe urzędów cytowanych osób.

Rankingi są docenieniem efektów pracy całego mojego zespołu. Proszę pamiętać, że jako samorządowcy pracujemy przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy codziennie oceniają nasze działania. Ogólnopolskie rankingi zawsze cieszą, a wysokie lokaty dają jasny sygnał do tego, że jesteśmy aktywni i działamy.

Budujemy przede wszystkim naszą wiarygodność, która przekłada się na realne sukcesy. W tym także te, związane z pozyskiwaniem inwestorów. Każdy przedsiębiorca jest dla nasz ważny i każdy kieruje się innymi kryteriami wyboru lokalizacji swojej działalności. Dlatego musimy być elastyczni i tworzyć takie oferty, które będą przede wszystkim konkurencyjne. Prestiżowe rankingi mogą nakierować biznes w odpowiednie rejony kraju. Kluczowe jest ich efektywne wykorzystanie w odpowiednim czasie.

Na prestiż przede wszystkim trzeba sobie zapracować samemu, utrwalając własną wiarygodność, konsekwentnie budując swoją markę i dobre relacje z każdym, kto może się przyczynić do budowania wspólnego dobra. Wszelkie rankingi są swego rodzaju sprawdzianem. Sprawdzianem, owszem, miłym jeżeli jest się w nich wysoko. Dużo satysfakcji dał mi kiedyś ranking jednego z czasopism samorządowych, oceniający powiaty pod względem zdolności kredytowej. W 2010 roku wskoczyliśmy z jednego z ostatnich miejsc (było to konsekwencją narzuconego nam odgórnie olbrzymiego długu po zlikwidowanym przemyskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej) do ścisłej krajowej czołówki. Było to możliwe dzięki rozsądnej polityce, wytrwałości i determinacji samorządowców oraz pracowników. Dlatego nasz powiat wyszedł na dość stabilną prostą.

Myślę, że wysokie notowania w Rankingu Finansowym informacje są czynnikiem sprzyjającym w rozmowach z inwestorami.

Wysoka lokata w Rankingu Finansowym buduje ogromny prestiż nie tylko w środowisku samorządowym, ale również lokalnie – stawia nasze miasto w bardzo korzystnym świetle.

Inwestorzy chętniej współpracują z samorządami, które racjonalnie gospodarują finansami. Takie działanie przekłada się na późniejszą współpracę na linii miasto-inwestor.

Ranking przygotowany przez niezależnych ekspertów pod egidą Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich pozwala na obiektywne porównanie stanu finansów gmin z całej Polski. Z tego powodu uzyskanie tak wysokiej oceny ma duże znaczenie. W gronie samorządowców nie tyle konkurujemy ze sobą, co poszukujemy dobrych praktyk i cieszę się, że gmina Brwinów może być przykładem i inspiracją dla innych.

Dobre zarządzanie finansami jest kluczową umiejętnością i bardzo ważnym sygnałem dla inwestorów, którzy najlepiej potrafią docenić ten aspekt działalności gminy.

Za wysoką pozycją w rankingu stoi wieloletnia wytężona praca na rzecz gminy i jej mieszkańców. Cieszy, że nasze wysiłki są zauważane. Z całą pewnością inwestorzy szukający miejsca dla swojej działalności zwracają uwagę na warunki jakie im oferuje gmina Komorniki. Jednym z najważniejszych czynników jest kondycja lokalnego rynku pracy. Innym kluczowym parametrem jest infrastruktura. Ważny jest też dobry klimat dla przedsiębiorczości tworzony przez lokalne władze, którego przejawem jest np. przewidywalność działań.