Przegląd najważniejszych wydarzeń na Ukrainie

500 mln dol. pomocy od Stanów Zjednoczonych, negatywna reakcja krajów europejskich na ukraińską ustawę edukacyjną oraz dyskusje wokół misji pokojowej ONZ do Donbasu – oto najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na Ukrainie.

Dyskusje wokół misji pokojowej ONZ do Donbasu

Trwają rozmowy wokół perspektywy wprowadzenia do Donbasu pokojowej misji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten temat będzie omówiony podczas najbliższego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Weźmie w nim udział Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy, który 18 września spotkał się już z ministrami spraw zagranicznych: Szwecji – Margotem Wallströmem i Polski – Witoldem Waszczykowskim. Omówili oni rozmieszczenie misji pokojowej ONZ w Donbasie. Wcześniej rozmawiał o tym również prezydent Ukrainy na spotkaniu z sekretarzem generalnym OBWE.

Wizyta przedstawiciela MFW na Ukrainie

David Lipton, wicedyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego złożył wizytę w Kijowie. Jej celem była rewizja aktualnego stanu gospodarczego Ukrainy. Przedstawiciel Funduszu dobrze ocenia sytuację gospodarczą kraju i uważa, że wkrótce ukraińska gospodarka przejdzie do fazy aktywnego wzrostu.

W ramach programu EFF Ukraina w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymała kredyt w wysokości 8,7 mld dol. Oleg Czurij, zastępca przewodniczącego ukraińskiego Banku Narodowego uważa, że jego kraj otrzyma kolejną transzę w wysokości 2 mld dol. oraz 600 mln euro pomocy makrofinansowej już do końca tego roku. Ale przedstawiciele Funduszu zwracają uwagę na to, że Ukraina najpierw musi przeprowadzić ważne reformy, wśród których najważniejsze dotyczą walki z korupcją i ochroną praw własności oraz reformę emerytalną, która wywołała ostre dyskusje wśród ukraińskiej ludności.

Negatywna reakcja krajów europejskich na ukraińską ustawę edukacyjną

Andriy Parubiy, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy podpisał ustawę „O edukacji”, którą wcześniej uchwaliła Rada. Ustawa przewiduje wydłużenie okresu nauczania w szkole do 12 lat oraz prowadzenie lekcji jedynie w języku ukraińskim. Teraz ustawę musi podpisać prezydent, który ocenia ją bardzo pozytywnie i uważa że „jest wielką inwestycją Ukrainy w swoją przyszłość”. Jednak przedstawiciele mniejszości narodowych zwrócili się z prośbą do prezydenta o zawetowanie zmian. 14 września do szefa ukraińskiego MSZ zwrócili się również ministrowie spraw zagranicznych Węgier, Bułgarii, Rumunii i Grecji.

– Ukraina wbiła Węgrom nóż w plecy, uchwalając ustawę, która mocno ogranicza prawa mniejszości węgierskich – skomentował Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier. Uważa on, że dzieci powinni mieć możliwość uczenia się w swoim języku w szkole i na uniwersytecie. Według danych Ministerstwa Edukacji, na Ukrainie działa obecnie 176 szkół węgierskich.

Ustawę skrytykował również Gennadiy Moskal, gubernator obwodu zakarpackiego, w której mieszkają przedstawiciele rumuńskiej, słowackiej i węgierskiej mniejszości narodowych. Uważa on, że ustawa jest sprzeczna z Europejską Kartą Języków Regionalnych lub Mniejszości oraz z ustawodawstwem ukraińskim, które gwarantuje możliwość posługiwania się językami mniejszości narodowych i nauczania w nich. Jednak Lilia Hrynevycz, minister edukacji Ukrainy uważa, że obecny poziom wiedzy języka ukraińskiego wśród dzieci przedstawicieli mniejszości narodowych jest bardzo niski. 36 proc. maturzystów z obwodu zakarpackiego otrzymało z języka ukraińskiego maksymalnie ocenę 3 (na 12). Minister Hrynevycz uważa, że ustawa umożliwi tym uczniom zdobycie lepszego wykształcenia na Ukrainie.

500 mln dol. pomocy ze Stany Zjednoczonych dla Ukrainy

Senat USA uchwalił ustawę o udzieleniu pomocy finansowej na obronę narodową Ukrainy. Państwo dostanie 500 mln dol. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że USA jest największym partnerem udzielającym pomoc Ukrainie, a współpraca dwustronna przyczynia się do polepszenia taktyki i zmniejszenia strat ludzkich, zarówno wojskowych jak i cywilnych.

Źródła:

http://ua.korrespondent.net/ukraine/3886111-poroshenko-i-hensek-obsie-obhovoryly-vvedennia-myrotvortsiv-oon-na-donbas
https://www.unian.net/politics/2138071-ukrainskiy-interes-konturyi-mirotvortsev-otrezvlyayuschiy-yunker-i-pugayuschiy-zapad-2017.html
https://economics.unian.net/other/2136994-balans-nedeli-byudjet-2018-inspektsiya-mvf-i-poterya-formyi-grivney.html
https://www.unian.net/politics/2142449-parubiy-peredal-na-podpis-prezidentu-skandalnyiy-zakon-ob-obrazovanii.html
http://www.bbc.com/ukrainian/features-41252966
http://espreso.tv/news/2017/09/18/zakon_quotpro_osvituquot_lyshe_zakhyschaye_ukrayinsku_movu_a_ne_utyskaye_inshi_parubiy
https://www.unian.net/politics/2141796-senat-ssha-vyidelil-500-millionov-pomoschi-i-letalnoe-orujie-dlya-ukrainyi.html
https://www.unian.net/politics/2141974-voennyie-rashodyi-ukrainyi-suschestvenno-prevyishayut-obyazatelstva-dlya-stran-nato-poroshenko.html