Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprasza na III Europejski Kongres Samorządów

Współczesny świat to przestrzeń niezwykle intensywnych przemian społecznych i gospodarczych. Rywalizujące ze sobą idee globalizacji i państwa narodowego, niosą ze sobą wiele nowych problemów i wyzwań. III edycja Europejskiego Kongresu Samorządów jest więc świetną okazją, by porozmawiać o rewolucyjnych i ewolucyjnych ideach, rozwiązaniach i koncepcjach – o wizji nowego porządku dla świata. Świata, którego każdy z nas jest obywatelem, a który składa się z wielu mniejszych i większych wspólnot. Wspólnot różnych tak jak my jesteśmy różni.

Nasza Europa – dotychczas wspólna, otwarta, wyznaczająca nowe kierunki – znajduje się na zakręcie dziejów. Stary Kontynent to już nie tylko, wywodząca swoje podstawy ze starożytnych demokracji, kolebka europejskich wartości, ale także jawiący się jako ziemia obiecana cel ucieczki ludzi ze stref ogarniętych wojną – często o zupełnie innych, obcych nam poglądach. Nie można jednak zamknąć się w strachu, odwrócić oczu – udawać, że problem nie istnieje. Historia bowiem uczy, że najgorsza jest właśnie obojętność.

Stoimy więc wszyscy na rozdrożu, szukając wskazówki, którą ścieżkę należy obrać, tak by uniknąć zagrożeń, a wykorzystać pojawiające się szanse. Tak właśnie – z optymizmem – warto spojrzeć na ten czas pełen zmian i zawirowań. Warto zobaczyć dobre strony i otworzyć się na to, co nieznane. Nowa perspektywa, oczywiście okraszona nutą realizmu, może nam bowiem otworzyć kolejny rozdział dla świata, dla miast i regionów – po prostu dla nas.

Europejski Kongres Samorządów daje nam niepowtarzalną szansę na opracowanie swoistej mapy rozwoju dla miast i regionów. Wierzę, że dzięki Państwa udziałowi i zaangażowaniu mamy szansę wykreować zupełnie nowe idee i rozwiązania dotychczas niedostrzegane, pomijane lub nawet wyśmiewane jako zbyt odważne. Wierzę, że wspólnie możemy pokazać Europie i całemu światu, że to w samorządach drzemie największa siła i potencjał. Globalne problemy bowiem rodzą się z lokalnych sporów i konfliktów – dlatego to właśnie w miastach i regionach poszukiwać należy rozwiązań dla wyzwań jakie stawia przed nami XXI wiek.

Jacek Majchrowski

Prezydent Krakowa – Miasta Gospodarza

III Europejskiego Kongresu Samorządów

(ICE, 27-28 marca 2017)