Ponad 60 młodych firm technologicznych ma przenieść się do Polski

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ściągnie do Polski 60 młodych firm technologicznych spoza Unii Europejskiej, w tym z Ukrainy – zapowiedziała szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz w Rzeszowie podczas Forum Europa – Ukraina.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister Emilewicz powiedziała, że resorty przedsiębiorczości i MSZ przygotowały tak zwaną „Wizę dla startupów”. Szefowa resortu przedsiębiorczości zaznaczyła, że program będzie wymagał specjalnego podejścia w Urzędach Wojewódzkich, gdzie przedsiębiorcy będą załatwiać część procedur. Jadwiga Emilewicz liczy, że tegoroczny pilotach i sprowadzenie 60 firm technologicznych pozwoli na rozszerzenie programu od przyszłego roku. Firmy będą mogły liczyć na pomoc prawną i finansową.

Minister Jadwiga Emilewicz nie wykluczyła też wprowadzenia informacji dla potencjalnych ukraińskich przedsiębiorców w ich ojczystym języku. Takie wsparcie może zaoferować Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w Polsce w 2016 roku działało ponad 1,5 tysiąca firm z kapitałem ukraińskim. Były one warte nieco ponad 120 milionów złotych. Dziś drugi i ostatni dzień Forum Europa – Ukraina w Jasionce nieopodal Rzeszowa. Forum odbywa się po raz jedenasty.

Źródło: Polskie Radio