Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

„Polska w UE stawia na nowoczesny patriotyzm gospodarczy”

Forum Ekonomiczne

Naszą odpowiedzią na kryzys w UE będzie nowoczesny patriotyzm gospodarczy, rozumiany jako program uczciwego i świadomego promowania własnej gospodarki i firm – mówił we wtorek minister skarbu Dawid Jackiewicz na sesji otwierającej 26. Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Według Jackiewicza Unia Europejska przeżywa wielopłaszczyznowy kryzys. W UE – jak mówił – „bezkompromisowa realizacja partykularnych interesów poszczególnych państw i korporacji” staje ponad „ideami takimi jak współpraca, wspólny rynek, zjednoczenie gospodarcze”. Zaznaczył, że Polska stoi więc przed koniecznością odnalezienia swojego miejsca w tak funkcjonującej wspólnocie europejskiej.

„Nowoczesny patriotyzm gospodarczy”

– O pozycji państwa decyduje siła jego gospodarki. Naszą odpowiedzią na dzisiejsze oblicze Unii Europejskiej jest nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Ale patriotyzm gospodarczy rozumiany nie jako zamykanie się na współpracę i partnerstwo gospodarcze, tylko jako program uczciwego i świadomego promowania własnej gospodarki i firm, a także pozbawionego kompleksów rozwijania przedsiębiorczości i biznesu – zapowiedział minister skarbu.

„Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach”

Minister Jackiewicz bierze udział w, inaugurującej 26. Forum Ekonomiczne w Krynicy, sesji pt. „Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach”, której uczestnicy zastanawiają się nad receptą na sukces w czasach niepokoju i niepewności dla narodowych gospodarek i prywatnych przedsiębiorców. Tematem debaty są m.in. sposoby przewidywania i reagowania na zagrożenia dla gospodarki oraz minimalizowania ich skutków.

Sesja plenarna oficjalnie zainaugurowała krynickie forum, w którym udział zapowiedziało ponad 3 tys. osób z ok. 50 krajów – wśród nich premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, przedstawiciele polskiego rządu oraz dwaj unijni komisarze: ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności oraz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu.

Trzy dni, 150 paneli dyskusyjnych

W ciągu trzech dni trwania forum zaplanowano sześć sesji plenarnych oraz ponad 150 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat. Goście forum m.in. podsumują warszawski szczyt NATO, odpowiedzą na pytania związane z przyszłością UE po Brexicie, przyjrzą się współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej, skomentują bieżącą sytuację na Ukrainie, a także omówią przyszłość stosunków Polski z Rosją.

Wydarzeniem forum we wtorek późnym popołudniem będzie debata pt. „Europa środkowa i wschodnia – czy może mówić jednym głosem”, z udziałem premierów: Polski – Beaty Szydło, Czech – Bohuslava Sobotki, Węgier – Wiktora Orbana, Słowacji – Roberta Fico oraz Ukrainy – Wołodymyra Hrojsmana. Wieczorem odbędzie również panel z udziałem Wiktora Orbana i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Później – jak nieoficjalnie informują przedstawiciele organizatorów – węgierski premier ma odebrać nagrodę Człowieka Roku krynickiego forum, przyznaną mu przez radę programową imprezy.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, zaś obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy swoich branż. Głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest Woj. Małopolskie.

Polskie Radio/PAP

Skip to content