
Europejski Kongres Samorządów gościł Prezydenta RP Karola Nawrockiego
Wywiad z Prezydentem RP, Karolem Nawrockim
XI Europejski Kongres Samorządów – relacja filmowa
Ponad 3 tysiące gości przyjechało na XI Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach, które odbyło się w dniach 2-3 marca 2026 roku. Przez dwa dni liderzy samorządów, polityki, biznesu, ekonomii, nauki i kultury z 33 krajów świata debatowali o najważniejszych wyzwaniach z jakimi muszą się mierzyć włodarze naszych małych ojczyzn, koncentrując się wokół hasła przewodniego „Samorząd w czasach niepewności – lokalne odpowiedzi na globalne wyzwania.” XII Europejski Kongres Samorządów planowany jest na marzec 2027 roku, ale wcześniej zapraszamy na XXXV Forum Ekonomiczne w Karpaczu, które odbędzie się w dniach od 8 do 10 września 2026 roku, podczas którego sprawy samorządów będą bardzo szeroko omawiane.
Nagrody XI Europejskiego Kongresu Samorządów
Relacja Filmowa z Pierwszego Dnia XI Europejskiego Kongresu Samorządów
Relacja Filmowa z Drugiego Dnia XI Europejskiego Kongresu Samorządów
Ponad 3000 gości XI Europejskiego Kongresu Samorządów
Rekordowa frekwencja ponad 3000 gości debatowało podczas XI Europejskiego Kongresu Samorządów, największej międzynarodowej konferencji samorządowej w Polsce. Program Kongresu obejmował ponad 250 wydarzeń – sesji plenarnych, paneli, debat, warsztatów, prezentacji i spotkań autorskich – podzielonych na osiem obszarów tematycznych: Polityka i Bezpieczeństwo, Zrównoważony Rozwój, Inwestycje Regionalne, Gospodarka i Finanse, Społeczeństwo, Zdrowie, Cyfrowy Samorząd, Kultura, Rekreacja i Turystyka. Odbyły się także wydarzenia specjalne, w tym niemal 30 spotkań autorskich.
Kongres zgromadził również rekordową liczbę ponad 180 partnerów – firm, instytucji, stowarzyszeń i mediów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 gości zagranicznych z 33 krajów, głównie z Europy, ale także z Azji i Stanów Zjednoczonych. Liczba przedstawicieli samorządu terytorialnego przekroczyła 1100 osób i była większa niż w 2025 roku.
ZOBACZ PROGRAM EKS: LINK
Top Speakers
XI Europejski Kongres Samorządów - 2-3 marca 2026
Podczas XI Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach w dniach 2-3 marca 2026 gościliśmy ponad 3000 uczestników i dziennikarzy – to kolejny rekord frekwencji w historii największej międzynarodowej konferencji samorządowej w Polsce. Kongres zgromadził również rekordową liczbę ponad 180 partnerów – firm, instytucji, stowarzyszeń i mediów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 gości zagranicznych z 33 krajów, głównie z Europy, ale także z Azji i Stanów Zjednoczonych. Liczba przedstawicieli samorządu terytorialnego przekroczyła 1100 osób i była większa niż w 2025 roku.
2
Dni
+250
Wydarzeń
+3000
Uczestników
Główny Partner XI Europejskiego Kongresu Samorządów

Województwo Warmińsko-Mazurskie
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, reprezentowany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie, to aktywny gospodarz regionu, który konsekwentnie łączy troskę o unikalne dziedzictwo przyrodnicze z nowoczesnym podejściem do rozwoju. Wspiera samorządy lokalne, przedsiębiorców i sektor nauki, inwestuje w infrastrukturę, innowacje oraz jakość życia mieszkańców. Warmia i Mazury to dziś region dialogu, współpracy i odpowiedzialnego rozwoju – atrakcyjny zarówno do życia, jak i do inwestowania.
Miasto Gospodarz

Mikołajki
Gmina Mikołajki to urokliwe miejsce na Mazurach, gdzie natura i kultura przeplatają się wzajemnie. Położona nad jeziorami Tałty i Mikołajskim jest idealnym miejscem nie tylko na krótki wypoczynek, ale też świetnym miejscem do życia. Dzięki nieustannym inwestycjom w infrastrukturę przoduje w rankingach eksperckich: zarówno oceniających działalność samorządu jak i jakość życia lokalnego społeczeństwa.
Główny partner merytoryczny

Partner Medyczny

Główny partner medialny


Partner

Partner

Partner Akademicki

Partnerzy instytucjonalni
































































Partner społeczny


Partnerzy biznesowi







































Partnerzy medialni


































Materiały do pobrania

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce
Ranking to analiza kondycji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, od 2017 r. jest cyklicznie przygotowywany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Jest on opracowany na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez JST przy współpracy z niezależnymi, renomowanymi instytucjami: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023). Nowy Ranking zostanie szczegółowo przedstawiony 12 maja 2026 roku podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zapisz się na nasz newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj od nas najnowsze informacje!
Za pomocą tego formularza zapiszesz się na newslettery Forum Ekonomicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą polityką prywatności.
Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter.


