Parma – włoska stolica nie tylko kultury

Jakub Romaniuk

Parma została Włoską Stolicą Kultury 2020. Oznacza to, że przez cały rok w Emilii-Romanii odbywać się będą wydarzenia mające na celu promocję włoskiej kultury oraz samego miasta. Warto jednak pamiętać, że Parma to nie tylko stolica kultury. Temat miast stawiających na kulturę będzie jednym z wielu w agendzie VI Europejskiego Kongresu Samorządów w Karpaczu.

Włoska Stolica Kultury 2020

Wszystko zaczęło się w lecie 2017 roku, kiedy to rozpoczęto prace nad zgłoszeniem kandydatury Parmy do miana Włoskiej Stolicy Kultury 2020. Dzięki rzetelnie wykonanej przez władze miasta, regionu oraz wielu lokalnych instytucji pracy, 16 lutego 2018 roku specjalne jury delegowane przez włoskie ministerstwo dóbr i aktywności kulturalnej zdecydowało, że spośród dziesięciu finalistów tytuł przyznany zostanie właśnie Parmie. Za przygotowanie obchodów oraz wszelkich wydarzeń towarzyszących odpowiada powołany w październiku 2018 roku komitet organizacyjny, któremu przewodniczy burmistrz miasta – Federico Pizzarotti. W tym gronie nie zabrakło również innych ważnych postaci dla Parmy, jak: Elisabetta Pozzi, Franco Maria Ricci, Giacomo Rizzolatti, Anna Pirozzi, Giulia Ghiretti, Massimo Spigaroli, czy zmarły pod koniec 2018 roku legendarny reżyser Bernardo Bertolucci. Na cały 2020 rok zaplanowanych zostało wiele wydarzeń: koncerty, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, spotkania z ludźmi kultury. Uroczysta inauguracja odbyła się 11 stycznia. Przy okazji otrzymania tytułu Włoskiej Stolicy Kultury 2020 powołany do życia został specjalny program o nazwie „Parma 2020”, który zakłada rozwój terytorialny na bazie kultury i niesie za sobą wiele pobocznych zysków nie tylko dla kulturalnego rozwoju miasta, ale i gospodarczego wzrostu regionu. Założenia programowe ujęte zostały w specjalnie opracowanym na tę okazję manifeście „Kultura pokonuje czas”.

Verdi i Uniwersytet

Parma jest znanym włoskim ośrodkiem kultury oraz miastem uniwersyteckim z bardzo długą tradycją. Uniwersytet w Parmie założony został w 962 roku. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Parmy jest organizowany corocznie Festiwal Verdiego. Odbywa się on w październiku (w nawiązaniu do narodzin kompozytora). Festiwal imienia jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych w historii przyciąga do miasta wielu koneserów sztuki oraz turystów.

Coś dla duszy, coś dla ciała

Jednak Parma to nie tylko stolica kultury i ważne dla historii Włoch miejsce. Miasto to jest znane na całym świecie również dzięki swoim lokalnym specjałom kulinarnym – Parmigiano-Reggiano i Prosciutto di Parma. Parmezan to najpopularniejszy na świecie ser dojrzewający, który od wielu lat jest chronioną prawnie marką i jednym z najchętniej importowanych włoskich towarów nie tylko w Europie. Chyba nikt nie wyobraża sobie dziś zjedzenia włoskiej pasty bez posypania jej właśnie serem z Parmy. Szynka parmeńska, występująca w wariancie surowym dojrzewającym oraz gotowanym, to również niezwykłe popularny i chroniony prawnie włoski produkt, znakomity dodatek do pizzy lub kanapki. W Parmie znajduje się wiele sklepów, w których można kupić wyłącznie te sławne lokalne produkty. Doczekały się one również poświęconych sobie muzeów.

Niczym feniks z popiołu

Kolejnym elementem kultury Parmy jest niewątpliwie najważniejsza dla wszystkich Włochów dyscyplina sportu, czyli piłka nożna. Klub Parma Calcio powstał w 1913 roku, największe sukcesy święcił w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to zdobył między innymi: trzykrotnie Puchar Włoch (1992, 1999, 2002), Superpuchar Włoch (1999), Puchar Zdobywców Pucharów (1993), dwukrotnie Puchar UEFA (1995,1999), czy Superpuchar UEFA (1993). Jednak zespół z Parmy znany jest również z innego osiągnięcia, które nie miało jeszcze wcześniej miejsca we włoskim futbolu. W 2015 roku w związku z kłopotami finansowanymi klub ogłosił upadek i musiał zacząć nowy sezon od najniższej klasy rozgrywkowej – Serie D. W akcję ratowania Parma Calcio i przywrócenia wielkiej piłki miastu włączyli się lokalni przedsiębiorcy, byli zawodnicy i działacze, wśród nich takie firmy jak Barilla, czy Erreà oraz legendarny piłkarz Nevio Scala. Parmeńczykom udało się coś jak dotąd niespotykanego. Przez trzy sezony przeskakiwali kolejne szczeble ligowe, wracając do Serie A w 2018 roku.

W tym samym roku, w którym Parma otrzymała tytuł Włoskiej Stolicy Kultury 2020. Wydarzenie to najlepiej pokazuje charakter ludzi z Parmy, którzy potrafią z wielką determinacją walczyć o swoje i odrodzić się niczym feniks z popiołu.

Źródło:

https://parma2020.it/it-IT/home-parmacapitalecultura.aspx