Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

O polityce prorodzinnej podczas II Forum Polska-Węgry

Forum Polska-Węgry

Europa jest kontynentem starzejących się społeczeństw, zaś niski poziom dzietności tylko pogłębia ten proces. Zwiększenie liczby miejsc pracy, zapewnienie stałości umów o pracę, więcej przedszkoli i żłobków, program pomocy finansowej – to niektóre ze sposobów walki z problemami demograficznymi, jednak trudne do zrealizowania w trakcie pandemii koronawirusa. Kredyty na preferencyjnych warunkach, świadczenia finansowe dla kobiet w ciąży, żłobki dla wszystkich dzieci, dopłaty do budowy domów, zwolnienie z podatku dochodowego matek co najmniej czworga dzieci, to tylko niektóre z programów wdrażanych na Węgrzech. Częściowo przypomina nam to programy wprowadzane w Polsce, jak ulgi podatkowe, Rodzina na swoim, czy dobrze nam znane 500+. Oba kraje stawiają na politykę prorodzinną, mimo pogłębiającego się kryzysu, spowodowanego przez dwie fale epidemii COVID-19. Jak wybierać rozwiązania skuteczne, a nie tylko obciążające kasę państwa? Jak efektywnie wspierać rodziny w Europie w obliczu obecnego kryzysu epidemicznego? Na te pytania odpowiedzą goście II Forum Polska-Węgry, które odbędzie się w dniach 9-10 listopada 2020, w trybie online.

Dyskusja Europa przyjazna rodzinom – jak pomagać w czasach kryzysu? odbędzie się 10 listopada 2020 w godzinach: 14:30-14:55. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Chłoń-Domińczak, Prorektor ds. Nauki Szkoły Głównej Handlowej, której zainteresowania naukowe obejmują między innymi kwestie dotyczące demografii. Wśród panelistów znajdą się Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz wielokrotny gość Forum Ekonomicznego Katalin Veresné Novák, Minister bez teki ds. Rodziny i Młodzieży z Węgier. Uczestniczki przedstawią perspektywę obu państw na problemy związane z zaistniałą sytuacją epidemiczną oraz podzielą się dobrymi praktykami w zakresie wspierania rodzin podczas kryzysu.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka

Artykuł powstał przy wsparciu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Skip to content