Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Nowoczesna turystyka – trendy i kierunki rozwoju [RELACJA]

Forum Przemysłowe

Jak kształtować ofertę turystyczna, by uczynić ją jak najbardziej nowoczesną, atrakcyjną i korespondującą z oczekiwaniami rynku? Zabytki, zaplecze kulturalne, festiwale – czy to wystarczy, by przyciągnąć odwiedzających? O tym, podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu, dyskutowali eksperci od lat związani z tą branżą.

Blok tematyczny Nowoczesna turystyka – trendy i kierunki rozwoju rozpoczął się od prezentacji, którą wygłosiła Ludmiła Poplawskaja, reprezentująca Park Narodowy Mierzei Kurońskiej i która nosiła tytuł „Dziedzictwo kulturowe i uniwersalna wartość Mierzei Kurońskiej”.

Następnie głos zabrał Leszek Zegzda z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, moderator panelu poświęconego nowoczesnej turystyce. – Turystyka to różnorodne i bogate zagadnienie, dlatego tak trudno w skondensowany sposób o nim mówić. Co roku liczba turystów na całym świecie wzrasta o ok. 5%, co sprawia, że turystyka jest najsilniejszą gałęzią gospodarki – powiedział otwierając dyskusję. Wszystkich swoich panelistów poprosił o odpowiedź na pytanie, w jakim kierunku powinniśmy iść z naszą ofertą turystyczna i jak uczynić ofertę nowoczesną.

Anatolij Kalina, dyrektor Parku Narodowego Mierzeja Kurońska, zaprezentował ofertę turystyczną i statystyki dotyczące liczby odwiedzających to miejsce każdego roku. Wspomniał również o nowych ścieżkach przygotowanych specjalnie z myślą o niepełnosprawnych – po to, by uczynić park dostępnym dla tej grupy. – W naszym parku powstają również ścieżki rowerowe, co otwiera nas na turystykę aktywną i sportową. Turyści odwiedzają nas, bo chcą doświadczyć unikatowości tego miejsca, które jest wyjątkowym rosyjskim zakątkiem – dodał. Zaznaczył, jak ważna w kontekście odwiedzin turystów jest ochrona przyrody i zrównoważony rozwój.

Juriy Opanashchuk, przewodniczący Stowarzyszenia Obiektów Hotelarskich Ukrainy, odniósł się do tematu z perspektywy osób reprezentujących biznes hotelarski. Rozwój turystyki oznacza również rozwój gospodarki – jest to tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnej infrastruktury i lokalnej społeczności. Całkiem niedawno został przyjęty program rozwoju turystyki na Ukrainie – przydzielone zostały znaczne środki na rozwój turystyki. Zwracamy uwagę na turystykę poznawczą i doświadczalną. Pragniemy, aby turysta mógł się zapoznać z lokalnymi  atrakcjami. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się np. elektrownia atomowa w Czarnobylu. Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, ponieważ bazuje na emocjach i stanowi przestrzeń kulturową.

Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, stwierdziła, że atutem pracy w sektorze turystycznym jest śledzenie kierunków, w których rozwija się turystyka. Zmieniają się nie tylko trendy, ale również sami turyści. Chcą odkrywać i  doświadczać coraz to nowych aspektów turystyki. Chcą spróbować lokalnej kuchni i trunków, wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych, dowiedzieć się czegoś o regionie, który odwiedzają. My chcemy spełnić oczekiwania gości i wyczuć ich potrzeby, aby w pełni wykorzystać potencjał regionu- mówiła.

Aleksandra Sędziak, naczelny lekarz Uzdrowisk Obszaru Województwa Dolnośląskiego zaznaczyła, że Polska jest zagłębiem uzdrowiskowym, w którym mamy do dyspozycji wspaniałe zasoby nie tylko uzdrowiskowe, ale też kulturalne czy historyczne. Status kurortu i uzdrowiska jest pewnym magnesem przyciągającym turystów  i  takich miejsc mamy w Polsce 46. – W ostatnim czasie zauważyliśmy, że bardzo często o wyborze uzdrowiska decydują również dodatkowe aspekty: atrakcje turystyczne, zabytki, zaplecze kulturalne – dodała.

Maksym Cherkashyn, organizator festiwalu „Faine Misto” opowiadał o organizowanym tym wydarzeniu.
– W tym roku staraliśmy się popularyzować wśród uczestników postawy proekologiczne czy proces inkluzji. Staraliśmy się zapewnić łatwiejszy dostęp do sceny dla osób niepełnosprawnych, tak, aby każdy, kto chce odwiedzić festiwal, mógł bez problemu wziąć w nim udział- podkreślił. – Tego typu festiwale trafnie podsumowują współczesne trendy nie tylko kulturowe, ale również turystyczne. Młodzi ludzie masowo biorą udział w takich wydarzeniach, bo te stanowią dla nich atrakcyjną mobilizację, która napędza ruch turystyczny – dodał moderator Leszek Zegzda.

Skip to content