Na Węgrzech o XXVII Forum Ekonomicznym

To nie przypadek, że Forum Ekonomiczne w Krynicy, nazywane dumnie „wschodnim Davos”, w ciągu ostatnich 27 lat stało się największą konferencją w Europie Środkowej i Wschodniej z blisko 200 dyskusjami panelowymi skupiającymi się na przyszłości Europy i przepisach na najbliższe dziesięciolecia – pisze węgierski dziennik.

Magyar Nemzet, 5 września

Gábor Stier, publicysta tego dziennika pochlebnie wypowiedział się na temat Forum Ekonomicznego, podkreślając znaczenie jego lokalizacji. Zaznaczył też, że tegoroczne Forum podejmuje istotne dla współczesnych uwarunkowań społeczno-politycznych zagadnienia, na przykład przyszłość wspólnoty europejskiej w kontekście jej podziału, kryzys liberalnej demokracji, temat migracji, terroryzmu i nowej zimnej wojny. Wskazał na istotnych gości zagranicznych, jak na przykład gruzińskiego prezydenta.

Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie nie mógł znaleźć lepszego miejsca, niż dawny galicyjski ośrodek uzdrowiskowy, aby raz w roku porozmawiać o Europie Środkowo-Wschodniej w towarzystwie polityków, analityków, dziennikarzy i osób publicznych. Krynica jest doskonałym miejscem na takie spotkanie nie tylko ze względu na malowniczą scenerię – jej przygraniczne usytuowanie inspiruje do myślenia o przyszłości regionu Europy Środkowej i Wschodniej. To nie przypadek, że Forum Ekonomiczne w Krynicy, nazywane dumnie „Wschodnim Davos”, w ciągu ostatnich 27 lat stało się największą konferencją w Europie Środkowej i Wschodniej z blisko 200 dyskusjami panelowymi skupiającymi się na przyszłości Europy i przepisach na najbliższe dziesięciolecia.

https://mno.hu/kulfold/krynicaa-keleti-davos-a-lengyel-kozephatalmi-almok-megtestesitoje-2415689

 

Magyar Idők, 5 września

W innej węgierskiej gazecie pojawiła się zapowiedź Forum Ekonomicznego, której autor, Zoltán Kottasz, zwrócił uwagę na pozycję konferencji w regionie V4, jej wymiar, a także na wagę podejmowanej przez nią problematyki:

Kwestie bezpieczeństwa, kryzysu finansowego, bezrobocia, Brexitu i kryzysu imigracyjnego, czyli wyzwania i pytania dotyczące przyszłości Unii Europejskiej będą centralnym punktem rozpoczynającego się dzisiaj, a trwającego do czwartku Forum Ekonomicznego w Krynicy (…). Organizatorzy przywitają w tym roku kilka tysięcy gości: głowy państw, premierów, reprezentantów rządów, ekonomistów, liderów biznesu i ekspertów. Forum stało się istotnym punktem programu dla władz węgierskich, polskich, czeskich i słowackich, ponieważ daje możliwość zacieśnienia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

http://magyaridok.hu/kulfold/milliardokat-kovetel-varso-2172061/