Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Miliony studentów w Polsce? Polonia dla polskich uczelni

Forum Ekonomiczne Forum Ekonomiczne 2020

W ramach Forum Polonijnego odbył się panel “Miliony studentów w Polsce? Polonia dla polskich uczelni”, w którym poruszono tematy studiowania w Polsce i powrotu młodych ludzi do kraju. W rozmowie wzięli udział: Jan Dziedziczak – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Zdzisław Klafka – Rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Wojciech Murdzek – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Anna Radecka – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Jolanta Tatara – USA, Prezes Kongresu Oświaty Polonijnej oraz Anna Wawrzyszko – Niemcy, Wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

Minister wyraził nadzieję, że polscy studenci za granicą mogą być ambasadorami Polski. Opisywał także inicjatywy, dzięki którym Polacy z zagranicy mogą podjąć studia w swojej ojczyźnie:

-Bardzo istotnym narzędziem do wykorzystania jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Ta Agencja stanowi o ogromnym potencjale praktycznego wykorzystania. Przykładów działań jest już kilka. Flagowym programem jest program Generała Andersa, który umożliwia studiowanie osobom o polskich korzeniach. Mamy także program dedykowany dla osób po studiach, Program Stanisława Ulama, gdzie można korzystać z pracy na uczelniach. Staramy się przygotowywać do studiowania w Polsce poprzez kursy wyrównawcze z języka i wiedzy ogólnej. Na Białorusi mamy program imienia Kalinowskiego ale nie ma wielu korzystających z tego wsparcia. Liczby pokazują, że jest jeszcze dużo pracy przed nami.

Jolanta Tatara podzieliła się perspektywą praktyka zajmującego się edukacją polonijnej młodzieży:

– Tylko 20% młodzieży z polskimi korzeniami uczęszcza do szkoły polonijnej. Musimy sobie odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania: Jak i czy uczelnie wyższe są przygotowane na przyjęcie abiturientów z całego świata? Bardzo ważne są dni otwarte uczelni i kwestia odpłatności. Kongres Oświaty Polonijnej przygotuje strategię, która pozwoli tych studentów ściągnąć. Polonia jest bardzo silną organizacją. Najważniejsze jest kultywowanie polskiej kultury i języka wśród kolejnych pokoleń.

Anna Wawrzyszko mówiła o perspektywie organizacji w Niemczech:

-Uważam, że Polonia, która teraz wraca do nauki polskiego ma bardzo silne emocje. Zależy nam żeby kolejne pokolenia miały dumę ze swojej Polskości. Przekazy, które są z zewnątrz nie pozwalają w pełni ocenić to co oferuje Polska. Nie ma takiego drugiego kraju, który tak bardzo pomaga swoim rodakom za
granicą. Z kolei, w krajach takich jak Litwa, Łotwa czy Ukraina studenci bardzo chętnie przyjeżdżają na studia, co powoduje to, że wkrótce może zabraknąć tam liderów wspólnoty polonijnej. Otwarcie młodzieży na studia w Polsce odbywa się poprzez wyjazdy do ojczyzny i odwiedzania różnych uczelni. Wielu studentów wybiera medycynę w Polsce ze względu na niski koszt studiów w tej dziedzinie. Co ciekawe ostatnio otworzono szkołę polonijną w Brazylii. Na tych terenach żyje wiele osób o polskich korzeniach. Młodzi ludzie są przyszłością Polski i to od edukacji polonijnej jak silne będą więzi z naszym krajem.

Maria Lipińska

Skip to content