Miliard dolarów od Microsoftu – Polska technologicznym sercem Europy

Aleksandra Baka

 

W ubiegłym tygodniu wszystkie media obiegła informacja o największej inwestycji technologicznej w historii Polski. Microsoft ogłosił, że zainwestuje 1 miliard dolarów w celu stworzenia w Polsce hubu technologicznego dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Podsumowanie:

  • Microsoft zainwestuje 1 miliard dolarów, czyli równowartość ponad 4 miliarda złotych w powstanie regionalnego data center.
  • Inwestycja w całości zostanie pokryta przez firmę Microsoft
  • Oprócz stworzenia potrzebnej infrastruktury, firma planuje również przeszkolić ponad 150 tys. pracowników i studentów i poszerzyć ich kompetencje cyfrowe.

 

Microsoft podał do wiadomości publicznej informację o partnerstwie z polską Chmurą Krajową, która została powołana w 2018 r. przez PKO BP oraz PFR. Inwestycja jest częścią projektu Polska Dolina Cyfrowa, w którą zaangażowane są firmy, państwowe instytucje i uczelnie, m.in.: Ministerstwo Finansów, Tauron, Polpharma, Synerise, Żabka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i X-kom.

Celem rekordowej inwestycji jest stworzenie w naszym kraju najnowocześniejszego centrum danych, które będzie pierwszym tego typu w regionie CEE.  Projekt ma za zadanie wesprzeć regionalne organizacje w procesie cyfrowej transformacji oraz pobudzić ich innowacyjność. Na inwestycji mają skorzystać najważniejsze sektory gospodarki, takie jak administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia.

Dyrektor generalny Microsoft Polska Mark Loughran w swojej wypowiedzi dotyczącej rekordowej inwestycji wspominał, że dzięki temu projektowi Polska ma szanse stać się technologicznym sercem Europy. Z pewnością kwota miliarda dolarów, a więc 4 miliardów złotych będzie bardzo ważnym stymulatorem rozwoju szczególnie w czasach po kryzysie związanym z Covid-19, kiedy gospodarki Europy i świata będą starały się wyjść z recesji.

To, co cieszy jeszcze bardziej, to fakt, że na inwestycji skorzystają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które nieprzerwanie stanowią największą procent firm działających w Polsce. Dzięki projektowi będą one mogły zwiększyć swoją konkurencyjność, przyspieszyć wzrost i prowadzić ekspansję poza granicami naszego kraju.

Dzięki projektowi rozwinie się również kapitał ludzki naszego kraju. Nie od dzisiaj wiadomo, że Polska słynie z wysokiej klasy specjalistów IT i programistów. Sam projekt Polska Dolina Cyfrowa oraz inwestycja w powstanie data center w Warszawie lub jej okolicach wiąże się z seriami szkoleń dla programistów, inżynierów, architektów oraz z programami certyfikacji. Z edukacji ma skorzystać łącznie ponad 150 tys. pracowników i studentów.