Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Kultura czy religia. O tym czego potrzeba w biznesie na IV Forum Przemysłowym w Karpaczu [RELACJA]

Forum Przemysłowe

Modelowe podejście do biznesu uwzględnia nie tylko nastawienie na zysk przedsiębiorstwa ale także odpowiedzialność za pracowników i etyczne podchodzenie do ich potrzeb. Drugą stroną tego medalu jest etyczne prowadzenie biznesu, które powinno opierać się na szacunku do kontrahenta, uczciwości i przewidywanie pewnych ruchów biznesowych aby nie dopuścić do problemów firmy, co może odczuć zarówno rynek jak i pracownicy.

Czy w świecie nastawionym na pieniądz jest jeszcze miejsce dla prowadzenie biznesu zgodnie z wiarą i etyką? Jak nie dać się pokusie bogactwa kosztem pracowników? Czy dobro społeczeństwa bazujące na zyskach firmy powinno być ważniejsze od osobistego właścicieli? Na te pytania starali się odpowiedzieć goście IV Forum Przemysłowego w Karpaczu. Dyskusję poprowadził Grzegorz Malinowski z Akademii Leona Koźmińskiego. Stopa zwrotu kapitału rzeczowego staje się niższa niż stopa zwrotu kapitału ludzkiego. Z tego powodu w ostatniej ekonomii zaczęto mówić o szczęściu oraz kwestiach związanych ze zdrowiem człowieka, a nie tylko o samym biznesie. Mówienie o tych kwestiach podnosi zysk, jednak czy kultura w biznesie nie powinna być kierowana bezinteresownością?

Na to pytanie odpowiedział ks. Andrzej Tomko, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Posiadanie oraz zarabianie pieniędzy to jedna ze sfer ludzkiego życia, a służba drugiemu człowiekowi wychodzi ponad tę sferę. Na przestrzeni przedsiębiorczości budujemy kulturę, musimy pamiętać, że człowiek jest numerem jeden. Wyróżniamy dwie podstawowe koncepcje ludzkie – człowiek absolut i człowiek jako mały, nieliczący się element kolektywu. Czy istnieje jakaś trzecia droga? Tak! Droga, w której każdy jest równy pod względem godności. Człowiek jest podmiotem życia społecznego, każda instytucja, praca, administracja, a nawet kościół wokół niego mają charakter służebny. Na koniec wspomniał słowa Jana Pawła II – „Człowiek jest drogą Kościoła”.

Trzeba pamiętać o wartościach, pomaganie innym staje się ostatnio modne – powiedział Robert Obaz, poseł na Sejm RP. Widać to mocno po firmach korporacyjnych, które postawiły na wolontariat pracowniczy. Wiele osób pracuje w ten sposób, pomagając osobom starszym nie tylko w oficjalnych stowarzyszeniach, ale prywatnie, z dobroci serca. Poseł Obaz podkreślił, że najważniejszym wyznacznikiem życia jest dekalog, nie dotyczy on tylko wierzących. Jeśli chodzi o etykę, nie została do końca zdefiniowana, a przedsiębiorstwa nie zawsze postrzegają ją w ten sam sposób. Każdy z pracodawców i pracowników powinien pamiętać, że „człowiek to brzmi dumnie”.

Poseł Ewa Szymańska zaznaczyła, że trzeba pamiętać o biznesie, który zaczął się rozwijać dopiero po przemianach w 1989 roku. Nie ma w Polsce tak wielkich fortun jak w Stanach Zjednoczonych, więc nie możemy tego porównać. Darowizny powinny mieć odzwierciedlenie w daninie na rzecz państwa, a także mieć określone cele. W tej kwestii państwo ma wiele do zrobienia. Przedsiębiorcy, którzy są osobami wierzącymi powinni stosować zasady wiary przy prowadzeniu biznesu. Nie powinno to polegać tylko na dzieleniu się tym co się zarobiło, ale też na dobrym traktowaniu pracowników. Poprzez bonusy i granty pracownicy lepiej czują się w miejscu zatrudnienia i zaczynają się z firmą utożsamiać. W naszym kraju 95% Polaków przyznaje się do wiary katolickiej, niestety liczba osób przestrzegających zasad wiary jest zdecydowanie mniejsza. Po czasie zarobku dochodzimy do momentu, kiedy chcemy zrobić coś dla innych, bądź co bądź, pieniądze szczęścia nie dają.

Przedsiębiorca Zygmunt Dudek podkreślił, że często wypowiadają się o biznesie ludzie, którzy mają wiedzę książkową. Tymczasem prowadzenie firmy, to rozwiązywanie codziennych problemów. Najważniejszą rzeczą w biznesie jest etyka. Jeśli szef nie jest wzorem, ludzie nie czują się dobrze w firmie, co prowadzi do zmiany pracy. O stałą załogę trzeba dbać, by to osiągnąć firma musi zarabiać. Mieć, zarabiać i dzielić się z innymi to podstawa prowadzenia biznesu.

Jako kolejny głos zabrał Janisław Muszyński, prezes zarządu Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Zwrócił uwagę na niekoniecznie stabilne warunki cywilizacyjne. Jeśli cywilizacja jest mocno atakowana i zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz próbuje się wyeliminować czynniki, budujące naszą cywilizację chrześcijańską, nie możemy mówić o stabilności. Czy możemy obronić system zachowań? Uwzględniając przeszłość, powinniśmy szukać sposobów na uporządkowanie teraźniejszości. W dzisiejszych realiach najtrudniej jest przewidzieć przyszłość.

Tomasz Chłopecki, zajmujący się ewolucją systemów prawa, podkreślił, że jeśli podchodzimy do tematu biznesu interdyscyplinarnie, musimy przeanalizować wiele kwestii. Etyka na przestrzeni dziejów zmienia się, nie tylko w przepisach prawnych. Powinniśmy również zastanowić się nad pojęciem moralności i tym w jaki sposób przejawia się w stosunku przedsiębiorców do pracowników. Element moralności w biznesie powinien bardzo wyraźnie zaistnieć w rozważaniach na temat tych relacji.

Skip to content