Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Jarosław Gowin w Krynicy: Nie będzie innowacji bez udziału ludzi nauki w procesie gospodarczym

Forum Ekonomiczne

Innowacyjność, rola nauki i konieczność stworzenia nowego modelu gospodarczego Polski – to główne tematy poruszane na XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy. Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, był gościem kilku dyskusji, m.in. „Cyfrowe autostrady i gospodarka oparta na danych – 2 warunki trwałego rozwoju” oraz spotkał się m.in. z przedstawicielami globalnych graczy IT – Facebook i Google.

Wicepremier podsumował dotychczasowe osiągnięcia kierowanego przez niego resortu – to ustawa deregulacyjna, która wejdzie w życie 1 października, oraz mała ustawa o innowacyjności, przyjęta właśnie przez rząd. – Ulgi wprowadzane w projekcie nie są jeszcze ostateczne – tłumaczył w wywiadzie dla Interii Jarosław Gowin.

Oprócz tego opowiedział również, w jaki sposób w pierwszej kolejności mała ustawa o innowacyjności, a w 2018 roku – jej ostateczna postać, mają zlikwidować przeszkody w relacjach nauka – biznes. Minister zaznaczył, że trudności znajdują się w różnych miesjcach. – Naszym zadaniem jest ich likwidacja po jednej i po drugiej stronie – mówił.

Pytany o rolę resortu nauki i szkolnictwa wyższego w tworzeniu innowacyjnej gospodarki, Jarosław Gowin nie ukrywał, że jest ona kluczowa. – Nie będzie innowacji bez udziału ludzi nauki w procesie gospodarczym – stwierdził. To, co umożliwi osiągnięcie celu, to ściśle skoordynowana praca wybranych resortów przy realizacji tzw. „planu Morawieckiego”.

– Kilka miesięcy temu powstała Rada ds. Innowacyjności. Innowacyjna gospodarka stała się w ten sposób strategicznym zadaniem dla Polski. To narzędzie, dzięki któremu państwo jest w stanie inicjować pewne działania i proponować rozwiązania, które aktywnie wesprą m.in. przedsiębiorców – tłumaczył minister nauki podczas spotkania z wiceprezes Google, Caroline Atkinson.

Minister zapowiedział również ogłoszenie strategii na resztę kadencji. – Istotną rolę odgrywają w niej projekty związane ze współpraca nauki i biznesu. – mówił. Jako przykład korzystnych rozwiązań podał programy sektorowe prowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, m.in. ogłoszony dopiero INNOMOTO, skierowany do branży motoryzacyjnej.

Temat współpracy nauka-biznes-państwo podejmował również wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, dr Piotr Dardziński. Podsekretarz stanu w rozmowie z Innpoland odniósł się do kwestii start-upów.

– Startupowcy nie mogą sobie pozwolić na to, żeby czekać aż NCBR ogłosi wyniki konkursu w przyszłym roku. W kolejnym roku to, nad czym pracują obecnie, może być już globalną marką kogoś innego. Musimy ułatwić im start w tym globalnym wyścigu – mówił Dardziński, zapowiadając tym samym usprawnienie procedur konkursowych i finansowych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

[foto: www.nauka.gov.pl]

Skip to content