Niemieckie media o Forum Ekonomicznym

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Deutsche Welle, Die Welt, Die Zeit o XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

Frankfurter Allgemeine Zeitung, 2 września:

W najbliższych dniach Polska stanie się centrum Europy Wschodniej. Po raz 27. liderzy regionu ze świata polityki, biznesu i nauki spotykają się w kurorcie Krynica, aby omówić wielkie wyzwania naszych czasów. Fundacja organizująca Forum Ekonomiczne raczej nie mogłaby znaleźć lepszego motto na rok 2017, niż: „Projekt: Europa. Jaki przepis na następne dekady?” Aktualnie odpowiedzi udzielone przez PiS, partię Jarosława Kaczyńskiego, przeważnie różnią się od reszty Unii Europejskiej.

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wirtschaftsgipfel-in-krynica-gespaltenes-polen-15179222.html

 

Deutsche Welle, 6 września:

Tradycyjnie, międzynarodowe stosunki gospodarcze również spełniają rolę pomostową w polityce. Poprzez współpracę gospodarczą pozostaje się w dialogu także z trudnymi rządami. „Stosunki gospodarcze z Polską należy również utrzymywać w krytycznych sytuacjach dla demokracji” – mówi Christian Zöpel, były minister stanu w federalnym ministerstwie spraw zagranicznych, dziś doradca ekonomiczny. A były dyplomata Dietmar Stüdemann, doradca dużego niemieckiego banku na temat jego ekspansji w Europie Wschodniej, uważa, że obecna polityka może utrudnić działania biznesowe. Ogólnie jednak jest optymistą, jego zdaniem obecna niezgodność jest tylko „trudną fazą przejściową”. To minie. „Byłoby dobrze, gdyby Polska rozwiązała te kwestie i stała się tym, czym Polska powinna być” – kluczowym czynnikiem rozwoju europejskiego – dodaje.

http://www.dw.com/de/widerspr%C3%BCchliche-signale-polens-an-die-investoren/a-40383157

 

Die Welt, 7 września 2017:

Porażka przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości nie robi wrażenia na Węgrzech, Słowacji i Polsce: kraje te nadal odmawiają przyjmowania uchodźców. (…) Szef polskiego rządu powiedziała na wschodnioeuropejskim Forum Ekonomicznym w Krynicy, że spodziewała się takiego wyroku. „Postawa naszego rządu w kwestii migracji nie zmieni się w żaden sposób”. Mądra polityka migracyjna musi być „skuteczna i bezpieczna” w odniesieniu do bezpieczeństwa wewnętrznego, a także faktycznego wsparcia potrzebujących. Beata Szydło ma zamiar przedstawić propozycje w Brukseli „o rozszerzonej pomocy dla tych krajów, które jej potrzebują”. Jest to przede wszystkim kwestia działań humanitarnych w sąsiedztwie Syrii.

https://www.welt.de/print/welt_kompakt/article168398565/Lieber-Strafe-an-Bruessel-zahlen.html

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, 10 września:

W Krynicy superminister Mateusz Morawiecki przedstawił swoje plany reformy polskich stref ekonomicznych: za 10 lat spodziewa się dodatkowych dochodów w wysokości ok. 2,5 mld euro i 60 tys. nowych miejsc pracy. Ponadto MŚP w przyszłości mają więcej eksportować. Morawiecki żałuje, że tylko 50 proc. eksportu Polski pochodzi z produkcji polskich firm. To nie niepokoi Zygmunta Berdychowskiego, organizatora forum, który jest zwolennikiem ekonomicznej myśli liberalnej. „Kiedy słucham Morawieckiego, nie mam obaw – mówi. W ciągu ostatnich 27 lat często słyszał, że inwestorzy opuszczają Polskę. Ale w rezultacie wcale tak nie było. „Polska stała się coraz bardziej interesująca dla inwestorów, niezależnie od politycznej retoryki”.

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/polen-first-warschau-wird-nationalistischer-15189599-p3.html?printPagedArticle=true#pageIndex_2

 

Die Zeit, 11 września:

Kilka dni temu byłem w Krynicy, małym miasteczku na południu Polski, niedaleko granicy ze Słowacją. „Perła polskich kąpieli”, mówią reklamy. Raz w roku w Krynicy ma miejsce coś w rodzaju regionalnego Davos, z nieco niższymi górami. Tu spotykają się najwybitniejsi politycy i przedstawiciele biznesu z okolicznych krajów, z Węgier, Czech i Ukrainy. Patrząc z Berlina lub z Brukseli, Krynica jest położona dość daleko na wschód; większość gości Forum Ekonomicznego wyznaczyłaby miejsce spotkania jednak w Europie Środkowej. (…)

Czy Wschód ratuje Zachód czy zrujnuje UE? Sprzeczność jest oczywista: w niemal żadnej części Unii rządy są tak bardzo niechętne do Brukseli, jak na Węgrzech, w Polsce czy na Słowacji. Jednocześnie wsparcie dla UE nigdzie nie jest większe niż w byłej komunistycznej części Europy.

http://www.zeit.de/politik/ausland/2017-09/europaeische-union-wirtschaftsforum-krynica-viktor-orban-jaroslaw-kaczynski