Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Blok tematyczny „Inteligentne regiony i miasta – od wizji do strategii”

Europejski Kongres Samorządów

Dyskusję otworzyła prezentacja „Mobilna Karta Miejska” Krzysztofa Całki, Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu w firmie GoPay Sp. z o.o.. „Jest to produkt skierowany przede wszystkim do samorządów i władz miejskich” wskazał biznesmen. Mówił, że w Polsce wciąż brakuje odpowiedniego zdalnego systemu biletowania w komunikacji miejskiej, czy innych usługach oferowanych na poziomie lokalnym – basenach, urzędach miejskich. Odpowiedzią może być właśnie aplikacja przygotowana na telefony przez firmę GoPay Sp. z o.o.. Jest ona nie tylko sposobem na uiszczenie płatności, ale również ośrodkiem informowania o usługach i przesyłania innych danych z nimi związanych.

Panel poprowadził Roman Ciepiela, Prezydent Miasta Tarnowa. Przywitał wszystkich panelistów oraz publiczność po czym przedstawił zakres prowadzonej dyskusji. „Jestem głęboko przekonany, że proces budowy inteligentnych miast jest zdecydowanie związany z poziomem samorządów i nie może być narzucony odgórnie” oznajmił Prezydent. Stwierdził również, że kiedy Tarnów powstawał 700 lat temu można by go było uznać za coś w rodzaju „nowoczesnego inteligentnego miasta”, które było ośrodkiem handlowym dla pobliskiego Wojnicza. Dziś Wojnicz jest miasteczkiem satelickim Tarnowa.

Jako pierwszy głos zabrał Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego. „Dość trudno jednoznacznie ustalić na czym powinna polegać inteligentność regionu” zaczął Marszałek. Dodał, że głównym celem takiego rozwoju powinno być długoterminowe podniesienie jakości życia mieszkańców. „Drugim aspektem smart rozwoju powinny być tak zwane inteligentne specjalizacje, czyli określenie w jakich kierunkach, na przykład Małopolska, powinna się rozwijać” podkreślił Krupa.

„Smart oznacza nowoczesność, a ludzie chcą by ich gminy i miasta były zarządzane w nowoczesny sposób” powiedział Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnica. Do pojęcia nowoczesności włączył między innymi ekologiczną utylizację odpadów, wprowadzanie współczesnej technologii do użytku w mieście, czy systemowe wspierania startupów. Wszystko to musi być skalkulowane jako racjonalne efekty zarządzania miastem.

Robert Boguszewski, Dyrektor Smart City w polskim oddziale firmy Comarch S.A., za podstawową potrzebę użytkowników miejskich usług uznał transport z punktu A do punktu B. „Jeśli będziemy w stanie dobrze identyfikować tego typu potrzeby, będziemy mogli osiągnąć sukces na polu wprowadzania oczekiwanych przez mieszkańców inteligentnych rozwiązań” powiedział Boguszewski.

„Każdy rozwój technologii generuje zagrożenia, ale trzeba pamiętać, że producenci starają się nadążać za konsumentem w kwestiach cyberbezpieczeństwa”, zaznaczył Ireneusz Martyniuk, VP ds. Rynku Przemysłu w Schneider Electric Polska. Przedstawiciel firmy jako kluczowe wskazał mądre zarządzanie zmianą, w celu zmitygowania potencjalnego ryzyka – na przykład wycieku danych osobistych.

Malcolm Parry, Dyrektor Zarządzający Parku Badawczo-Naukowego w Surrey w Wielkiej Brytanii, omówił strategię wdrażania inteligentnych miast i regionów w swoim kraju. „Konieczne jest zintegrowanie usług, które są oferowane mieszkańcom. Stworzenie czegoś na wzór wspólnego rynku inteligentnych rozwiązań” argumentował Parry. Anglik opowiedział również o swojej pracy na rzecz Parku w Surrey, który obejmuje inkubatory, dzielnice inteligentnego rozwoju i narzędzia komunikacji. Jest jednym z centrów innowacji południowej Wielkiej Brytanii od lat 70-tych XX wieku.

Gościem specjalnym debaty był Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Podsumował dyskusję i przedstawił spojrzenie polskiego rządu na kwestię smart city. „Kluczowa w całym procesie jest partycypacja społeczna i poddanie nowych rozwiązań ocenie obywateli” podkreślił Hamryszczak. Rząd zamierza wspierać potencjał tkwiący w regionach, miastach, a przede wszystkim ich mieszkańcach – ekspertach i innowatorach.

Skip to content