Historyczne miasta Czech

Justyna Klorek

Podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów w Karpaczu, odbędzie się ciekawa dyskusja, dotycząca turystyki historycznej, która staje się coraz bardziej popularna. Historyczne miasta przyciągają turystów wymagających, którzy nie chcą spędzić wakacji all inclusive, lecz  takim, którzy podczas urlopu chcą poznać bliżej historię danego miejsca, czy kraju. Kraj naszych południowych sąsiadów może pochwalić się wieloma pięknymi i historycznymi miastami. Warto zatem przedstawić kilka z nich.

Rozwój czeskich miast przypada na okres średniowiecza, kiedy to w Czechach kwitła kultura i sztuka. Pierwszym miastem, które kojarzy się z Czechami jest „Złota Praga”, stolica i zarazem największe miasto Czech, które jest najczęściej odwiedzanym miastem w Europie. Jest to zarazem najstarsze miasto Czeskiej Republiki, bo pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z roku 965.

Drugim co do datowania najstarszym miastem Czech, jest położone w województwie libereckim miasto Žatec, o którym pierwsza wzmianka w kronice Thietmara z Merseburga pochodzi z roku 1004. Miasto i jego okolice znane jest przede wszystkim z uprawy chmielu, a prawo do jego ważenia Žatec otrzymał wraz z prawami miejskimi, czyli w 1265 roku. W czasach panowania Karola IV, miasto było najbardziej rozwiniętym miastem Czech. Jeśli kogoś nie przekona historyczna strona miasta, to z pewnością skusi się na odwiedzenie miasta z okazji corocznego festiwal chmielowego.

Kolejnym historycznym miastem Czech jest Bílina, o której pierwsza poważna wzmianka pojawia się w roku 1041, w najsłynniejszej czeskiej kronice – Kronice Kosmasa, zwanej też Kroniką Czechów. Miasto przez długie stulecia należało do zacnego rycerskiego rodu Lobkowiczów. Posiada przepiękną architekturę, a jego symbolem jest barokowy zamek.

Czwartym co do historycznego pochodzenia jest położone na południowych Morawach miasto Břeclav. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1046. Miasto zostało założone w XI wieku przez księcia Brzetysława I (stąd też jego nazwa). Zamek w Brzecławiu był siedzibą wojsk husyckich, a w chwili obecnej jest bardzo ważnym węzłem kolejowym. W niedalekiej odległości od niego znajduje się wpisany na światową listę zabytków UNESCO krajobraz kulturowy Lednice-Valtice.

Pierwszą piątkę historycznych miast Czech zamyka jedno z najstarszych miast regionu Moraw Południowych, czyli Znojmo, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się w zaledwie dwa lata później niż w przypadku Brzecławia, bo w roku 1048. Mówi się jednak, że sama osada dzisiejszego miasta sięga czasów prahistorycznych. Znojmo z pewnością przyciągnie miłośników przyrody oraz parków narodowych, ponieważ miasto graniczy z Parkiem Narodowym Podyje. Znane jest również z ogórków w słodko-kwaśniej zalewie, które uprawiane są w regionie od roku 1571 i serwowane są do miejscowych specjałów, jak pieczeń znojemska, czy znojemski gulasz. Znojmo jest z pewnością znane również wszystkim miłośnikom wina. Winny region znojemski jest największym regionem winiarskim w Czechach o powierzchni ponad 3000 hektarów. Każdego roku, historyczny winny festiwal, upamiętniający wizytę  Jana Luksemburskiego w 1327 roku, który przyjechał tu świętować udane negocjacje we Wrocławiu, ściąga do miasta około 10 000 miłośników burczaka – czyli młodego wina.

Nie sposób wymienić wszystkich historycznych i jakże atrakcyjnych turystycznie zakątków Czech. Jako ciekawostkę możemy podać przykład najmłodszego pod względem historycznym miasta naszych południowych sąsiadów. Jest nim leżące blisko granicy polskiej miasto Havířov, czyli po polsku Hawierzów, które prawa miejskie uzyskało „dopiero” w roku 1955.

Źródło:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDatec

https://jakl.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=202346

https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99eclav

https://cs.wikipedia.org/wiki/Znojmo

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%AD%C5%99ov