Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Google w Polsce – wczoraj i dziś

Bez kategorii

Anna Surała

Google w Polsce – wczoraj i dziś

Google jest obecny w Polsce od roku 2005, kiedy to oficjalnie została otwarta polska siedziba.

Od samego początku Google w Polsce ma siedziby w dwóch lokalizacjach: w Warszawie, gdzie mieści się biuro regionalne oraz centrum badawczo rozwojowe oraz centrum innowacji we Wrocławiu.

Głównym zadaniem biura regionalnego jest nawiązywanie relacji z partnerami biznesowymi oraz prowadzenie szkoleń dla przedsiębiorstw. Centrum badawczo-rozwojowe uczestniczy w projektach technologicznych Google dotyczących chmury obliczeniowej. W 2020 centrum zatrudniało 450 osób. Centrum innowacji zlokalizowane we Wrocławiu odpowiedziane jest za działalność Google na rynku reklamy na terenie Europy Środkowej.

Przez kilka lat funkcjonowało jeszcze centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie. W roku 2015 centrum w Krakowie zostało zamknięte, a Google uruchomił na warszawskiej Pradze, w jednym ze zrewitalizowanych budynków Centrum Praskiego Koneser Campus Warsaw (od 2018 roku funkcjonujące pod nazwą Google for Startups Campus Warsaw). Kampus jest jednym z kilku kampusów utworzonych w ramach globalnego programu wspierania rozwoju przedsiębiorczości technologicznej Google for Startups.

Warszawski Campus koordynuje, rozwija i wspiera programy Google skierowane do startupów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz jest bardzo ważnym i popularnym miejscem spotkań, współpracy i wydarzeń lokalnej społeczności startupowej[5].

Google bardzo mocno zaangażował się w inwestycje związane z rozwojem rozwiązań chmurowych. Przeznaczył ok. 8 miliardów złotych na centrum danych. Tym samym biznes chmurowy w Polsce bardzo szybko rośnie i z pewnością nadal będzie bardzo intensywnie się rozwijał.

14 kwietnia 2021 Google oficjalnie uruchomił Region Google Cloud Warszawa. To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej.

Region Google Cloud to infrastruktura obliczeniowa, która może przetwarzać znaczące ilości danych w bezpieczny sposób i służy do uruchamiania najbardziej zaawansowanych systemów IT oraz aplikacji. Chmura Krajowa powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Intencją założycieli i obecnych udziałowców było stworzenie platformy technologicznej, która będzie stymulowała rozwój innowacji w polskich przedsiębiorstwach oraz umożliwi optymalizację procesów związanych z budowaniem nowoczesnej administracji publicznej. Spółka została utworzona w 2018 roku.

Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych superszybką siecią, co chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług. W chmurze Google przedsiębiorstwa mogą nie tylko przechowywać nawet największe zbiory danych, ale także analizować je w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Pozwala to optymalizować decyzje biznesowe i procesy w firmie, a także obniżać koszty obsługi IT. Z kolei dla konsumenta może to oznaczać na przykład lepsze doświadczenie w korzystaniu ze sklepu internetowego, szybsze dostarczenie zamówień złożonych online, sprawniejsze systemy usług publicznych, niezakłócony dostęp do aplikacji obsługujących konto bankowe czy nawet mniejsze opóźnienia w transporcie zbiorowym.

Region Google Cloud w Polsce zapewnia najwyższej klasy zabezpieczenia informatyczne oraz umożliwia lokalne przechowywanie danych i zachowanie zgodności z krajowymi regulacjami. Zainteresowane firmy i indywidualni użytkownicy już mogą skorzystać z zestawu najważniejszych produktów, takich jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery. Fizyczne ulokowanie regionu chmurowego Google w Polsce sprawia, że opóźnienia w przesyłaniu danych są zmniejszone do minimum. Dzięki temu strony czy aplikacje działają szybciej, usprawniając korzystanie z różnych serwisów czy usług, co pozytywnie przekłada się nie tylko na doświadczenie klienta, ale także na zyski i rozwój przedsiębiorstw.

Otwarcie lokalnego ośrodka przetwarzania danych w chmurze ma umożliwić polskim firmom łatwiejsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze korzystanie z technologii chmurowych. Oznacza to, że klienci firmy będą mogli korzystać z usług chmurowych – w tym z usług przechowywania danych – z wykorzystaniem infrastruktury zlokalizowanej w Polsce, która dzięki temu staje się regionalnym pionierem transformacji cyfrowej.

Region Google Cloud w Warszawie to pierwsza tego typu inwestycja, pierwszy taki ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej, dzięki któremu możliwy jest dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii pozwalających . Jej celem jest wsparcie cyfrowej transformacji w Polsce i w regionie, przyspieszenie rozwoju inicjatyw start-upowych oraz umożliwienie i wsparcie globalnej ekspansji lokalnie powstającym, czy działającym cyfrowym firmom. A to wszystko ma być również wsparciem dla odbudowy kraju po ponad rocznej pandemii koronawirusa.

Zdaniem prezesa Google’a Sundara Pichaiego Polskę dobrze pozycjonują na przyszłość wykwalifikowani inżynierowie. To w nich jest siła i na ich wiedzy i doświadczeniu można z pewnością rozwijać najnowocześniejsze technologie

Źródła: google.com; superbiz.pl

Skip to content