Forum Opinii

Zbiór tekstów międzynarodowych ekspertów oraz analiz ISW. W artykułach poruszane są aktualne tematy związane z europejską polityką, gospodarką, ochroną zdrowia, kulturą i nauką. Wspólnie z naszymi partnerami analizujemy miejsce Europy w dzisiejszym świecie skomplikowanych relacji oraz zastanawiamy się nad przyszłością naszego kontynentu.


Słowacja: Pandemia nie powinna być usprawiedliwieniem dla erozji standardów ochrony praw człowieka


Drugiej fali epidemii koronawirusa na Słowacji towarzyszyły nieskoordynowane działania oraz wątpliwości odnośnie ograniczeń wprowadzanych przez rząd z punktu widzenia praw człowieka.

Emmanuel Macron zaostrza politykę bezpieczeństwa we Francji


Na rok przed kolejnymi wyborami prezydenckimi Prezydent Francji Emmanuel Macron podejmuje temat bezpieczeństwa w kraju. Temat, który elektryzuje społeczeństwo, ale i jest bliski partiom prawicowym i skrajnie prawicowym oraz potencjalnym wyborcom rywalizujących z Macronem kandydatów reprezentujących te opcje.

Pogorszenie stosunków czesko-rosyjskich


W sobotę 17 kwietnia czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów. Przyczyną jest ich współpraca z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa oraz udział w eksplozji składu broni w Wrbeticach w 2014 roku.

Przyspieszenie cyfrowej transformacji systemu transportu publicznego w wyniku pandemii Covid-19


W ciągu ostatniej dekady transformacja cyfrowa stanowiła jedno z głównych wyzwań dla organizacji usług miejskich, w tym transportu publicznego. Pandemia COVID-19 stworzyła kontekst, w którym rola cyfryzacji stała się centralnym punktem uwagi.

Sukces węgierskiej polityki prorodzinnej


W obliczu pogłębiającego się kryzysu demograficznego w Europie Środkowej, Węgry zdecydowanie znajdują się na pierwszym miejscu pod względem wdrażania skutecznej polityki prorodzinnej. Wspieranie rodzin przez państwo to z pewnością inwestycja w przyszłość.

Francuskie szkolnictwo wyższe i debata intelektualna w trakcie i po pandemii


Kryzys COVID rozpoczął się bardzo gwałtownie i we francuskim sektorze szkolnictwa wyższego i badań przyniósł zmiany, które mogą, ale nie muszą, trwać, gdy kryzys się zakończy.

Nowi kandydaci na kanclerza w Niemczech


W tle sytuacji epidemicznej, ostatnie kilka tygodni opinia publiczna w Niemczech była zajęta walką o przywództwo wśród chadeków. Nowy przewodniczący CDU, Armin Laschet napotkał na opór w szeregach własnej partii. Rękawice rzucił mu Markus Söder, obecny premier Bawarii i przewodniczący siostrzanej partii CSU.

Węgry przyciągają zagraniczne inwestycje, również w trakcie pandemii.


Węgierskie instytucje, w ubiegłym roku zajmowały się 1433 inwestycjami, z których podczas pandemii COVID-19 wpłynęło do kraju 4,66 miliarda euro. W 2021 roku na Węgrzech również pojawiają się nowi inwestorzy.

Niepewny los rządu Stefana Löfven


Mniejszościowy rząd Szwecji Stefana Löfven poza kryzysem pandemicznym być może będzie musiał zmierzyć się z walką o utrzymanie władzy. Liberałowie, którzy wraz z Partią Centrum od tzw. umowy styczniowej z 2019r. wspierają rząd przy niektórych głosowaniach, postanowili decyzją władz partii otworzyć się na ewentualną współpracę ze Szwedzkimi Demokratami po planowanych wyborach w 2022r.

Veolia przejęła Suez. Bezprecedensowa fuzja gigantów na francuskim rynku


Dwóch francuskich gigantów w dziedzinie gospodarki wodnej ogłosiło w poniedziałek 12 kwietnia, że ich zarządy osiągnęły zasadnicze porozumienie co do warunków fuzji. Po wielu miesiącach agresywnej walki Suez uległ ofercie swojego większego rywala.

Wzrost rynku kryptowalut


Coinbase Global to jedna z najbardziej rozpoznawalnych platform służąca wymianie kryptowalut, największa w USA i obsługująca globalnie 56 mln ludzi. Była jednym z beneficjentów spektakularnego wzrostu zainteresowania i wartości rynku kryptowalut w 2020.

Turystyczny dzwonek ostrzegawczy


„Dla naszych obywateli jest to próba patriotyzmu” oznajmił wicemarszałek Rady Federacji Konstantin Kosaczow, po ogłoszeniu decyzji o zawieszeniu lotów z Rosji do Turcji. Formalnie powodem decyzji stało się zagrożenie epidemiczne. Rzekomo 80% zarażonych koronawirusem Rosjan, powracających z podróży zagranicznych to właśnie osoby powracające z Turcji.