Forum Ekonomiczne http://www.forum-ekonomiczne.pl Instytut Wschodni | Forum Ekonomiczne | Economic Forum Wed, 18 Jul 2018 11:37:23 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.11 Konferencja Europa Karpat 2018 http://www.forum-ekonomiczne.pl/konferencja-europa-karpat-2018/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/konferencja-europa-karpat-2018/#respond Wed, 18 Jul 2018 11:33:18 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80401 Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy nie może zabraknąć dyskusji o ważnych sprawach związanych z regionem Karpat. Goście będą dyskutowali o współpracy międzynarodowej, lokalnej czy sprawach socjalnych. 

Termin:

5-6 września 2018 roku

Miejsce:

Krynica-Zdrój, Nowy Dom Zdrojowy, Sala Karpaty

Organizator:

Konferencja Europa Karpat jest organizowana przez Sejm RP w ramach Forum Ekonomicznego organizowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich

Planowany przebieg Konferencji:

Dzień 1

 • Sesja plenarna z udziałem wszystkich gości Forum Ekonomicznego
 • Debaty panelowe Konferencji Europa Karpat od godz. 10:40 do 17:40
 • Gala Europy Karpat

Dzień 2

 • Sesja plenarna z udziałem wszystkich gości Forum Ekonomicznego
 • Debaty panelowe Konferencji Europa Karpat od godz. 10:40 do 16:50
 • Zakończenie Konferencji

Panele dyskusyjne Forum Europa Karpat:

 • Sąsiedzi Europy czy sąsiedzi w Europie?
 • Trójmorze – współpraca państw europejskich
 • Europa Środkowa – infrastruktura w przebudowie
 • Ciche połoniny – jak zapewnić bezpieczeństwo polityczne w Europie Karpat?
 • Wschodnia tarcza Atlantyckiego Sojuszu
 • Jak wspierać rodzinę? Nowy wymiar polityki rodzinnej w Europie Karpat
 • Europa Karpat w Europie XXI wieku
 • Ścieżkami mędrców – Collegium Carpathicum
 • Rozwój w Karpatach – rozwój wokół Karpat
 • Quo vadis, Europo? – kierunki rozwoju Europy i przyszłość Unii Europejskiej
 • Europa Środkowa – zwornik kultur – chrześcijańskie fundamenty
 • Karpacka oikouménē – jak ocalić ją dla przyszłych pokoleń?

Goście Konferencji:

Politycy, naukowcy, eksperci, analitycy i samorządowcy, reprezentujący przede wszystkim państwa Europy Środkowo-Wschodniej

Na konferencję można się akredytować poprzez link: AKREDYTACJA

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/konferencja-europa-karpat-2018/feed/ 0
Daniele Frigeri gościem XXVIII Forum Ekonomicznego http://www.forum-ekonomiczne.pl/daniele-frigeri-gosciem-xxviii-forum-ekonomicznego/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/daniele-frigeri-gosciem-xxviii-forum-ekonomicznego/#respond Wed, 18 Jul 2018 08:55:01 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80378 Dyrektor włoskiego CeSPI (Centrum Studiów nad Polityką Międzynarodową) weźmie udział w XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. Podczas Forum Daniele Frigeri zaprezentuje najważniejsze elementy opublikowanego w tym roku VI Raportu na temat Włączenia Finansowego Migrantów we Włoszech.

W raporcie, który powstał dzięki współpracy Osservatorio Nazionale sull’Inclusione Finanziaria dei Migranti (Narodowe Obserwatorium nad Finansowym Włączeniem Migrantów), CeSPI oraz włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zawarte zostały dane dotyczące sytuacji finansowej migrantów we Włoszech w roku 2017. Poruszono w nim różne aspekty dotyczące tego fenomenu, jak: rola banków w integracji migrantów, system ubezpieczeń dla migrantów, finanse nieformalne, działalność gospodarcza imigrantów we Włoszech. Dodatkowo raport wzbogacony został o dane porównawcze dotyczące sytuacji migrantów w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Daniele Frigeri jest dyrektorem CeSPI od 2014 roku. Począwszy od 2010 roku kieruje również Narodowym Obserwatorium nad Finansowym Włączeniem Migrantów. Członek Italian Working Group on Remittances (Włoska Grupa Robocza ds. Przekazów Finansowych), przez lata pracował również w sektorze bankowym, m.in. dla Unicredit Group. Ma na swoim koncie liczne publikacje.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/daniele-frigeri-gosciem-xxviii-forum-ekonomicznego/feed/ 0
Partnerzy Forum Ochrony Zdrowia 2018 http://www.forum-ekonomiczne.pl/80321/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/80321/#respond Tue, 17 Jul 2018 09:05:26 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80321

Partnerzy komercyjni:

Partnerzy instytucjonalni:

Partnerzy medialni:

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/80321/feed/ 0
Myśl globalnie, działaj lokalnie – globalizacja vs. glokalizacja http://www.forum-ekonomiczne.pl/mysl-globalnie-dzialaj-lokalnie-globalizacja-vs-glokalizacja/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/mysl-globalnie-dzialaj-lokalnie-globalizacja-vs-glokalizacja/#respond Mon, 16 Jul 2018 12:32:45 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80218 Każdy globalny produkt ma szansę lepszego dotarcia do konsumenta jeśli tylko znajdzie się na niego pomysł w aspekcie lokalnym. Powstał nawet na taki proces specjalny termin – glokalizacja. To przystosowanie globalnych marek i ich reklamy do warunków rynku lokalnego.

Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji „Myśl globalnie, działaj lokalnie – globalizacja vs. glokalizacja”, która odbędzie się w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego. W trakcie trwania panelu, goście bliżej przyjrzą się m.in. strategiom marketingowym i rozwojowym, które stosują przedsiębiorstwa oraz władze lokalne.

Glokalizacja jest nowym określeniem, które powstało w wyniku napięcia między globalnością a lokalnością. Zjawisko to polega na zróżnicowaniu i dostosowaniu oferty danego przedsiębiorstwa do standardów lokalnych. Różne firmy – głównie wielkie, międzynarodowe koncerny – zaczęły przekształcać swoje oferty oraz kampanie reklamowe w zależności od wymogów regionu świata, w którym działają. W ten sposób pragną one dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Najbardziej znanym przypadkiem takiej strategii w przedsiębiorstwach jest McDonald’s, który na większości rynków zagranicznych wprowadził produkty charakterystyczne dla danego regionu.

Czy glokalizacja może być narzędziem rozwojowym w rękach – nie tylko lokalnych – przedsiębiorców? Jak aktywne wykorzystanie lokalnego kolorytu może rozwinąć, pomóc w rozkwicie regionów czy marek lokalnych? Czy wykorzystanie innowacyjnych metod i sposobów reklamy może pomóc w skutecznym osiąganiu wyznaczonych celów?

W dyskusji udział wezmą goście z Polski, Włoch oraz Słowenii. Moderatorem panelu będzie Timo Hämäläinen, założyciel i autor Urban Finland Blog z Finlandii. Timo jest konsultantem w dziedzinie aktywności obywatelskiej. Współpracuje z Maptionnaire, zajmując się digitalizacją aktywności mieszkańców w życiu miasta. Aktywnie udziela się w temacie współczesnego planowania miejskiego. Jego blog został sklasyfikowany wśród „najlepszych blogów o miastach” według Guardiana.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/mysl-globalnie-dzialaj-lokalnie-globalizacja-vs-glokalizacja/feed/ 0
Szefowe resortów: rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji narodowej, gośćmi Forum Ekonomicznego 2018 http://www.forum-ekonomiczne.pl/szefowe-resortow-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-oraz-edukacji-narodowej-goscmi-forum-ekonomicznego-2018/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/szefowe-resortow-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-oraz-edukacji-narodowej-goscmi-forum-ekonomicznego-2018/#respond Fri, 13 Jul 2018 13:10:19 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80137 Forum Ekonomiczne 2018 w Krynicy za 53 dni, a w systemie rejestracyjnym coraz więcej i coraz ważniejszych gości. Będą wśród nich na pewno minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska oraz minister edukacji narodowej – Anna Zalewska.

 

 

Dla minister Rafalskiej pobyt w Krynicy szykuje się bardzo pracowicie. Według zapowiedzi miałaby wziąć udział w trzech panelach. Jeden z nich ma dotyczyć globalnych spraw powiązanych bezpośrednio z obszarem jej pracy jako ministra. Kolejny poświęcony będzie rodzinie, która nie tylko jest podstawową komórką społeczną, ale ma także przełożenie na to, co dzieje się w świecie ekonomii, finansów czy polityki. Ostatnie zaplanowanie wystąpienie minister będzie miało związek z polityką zdrowotną, która każdego roku jest szeroko poruszana i komentowana podczas krynickiej konferencji.

Minister Zalewska zmierzy się z modelem funkcjonowania edukacji zarówno w bieżącym systemie, ale także będzie miała okazję opowiedzieć o wizji kształcenia dzieci i młodzieży w naszym kraju i zderzenia tego podejścia z innymi państwami.

Niezwykle miło nam również poinformować, że swój pobyt na Forum potwierdzili także: były dyrektor generalny stacji Eurosport – Jean Thierry Augustin, były wiceprezydent Europejskiej Unii Nadawców (EBU) – Boris Bergant czy prezes Telewizji Polskiej – Jacek Kurski.

To oczywiście nie wszyscy ważni goście, którzy odwiedzą w tym roku Krynicę. Wkrótce będziemy informować o kolejnych ważnych rejestracjach. A na pewno będzie ich jeszcze wiele.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/szefowe-resortow-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-oraz-edukacji-narodowej-goscmi-forum-ekonomicznego-2018/feed/ 0
Strefa Schengen w obliczu kryzysu imigracyjnego- początek końca Europy bez granic? http://www.forum-ekonomiczne.pl/strefa-schengen-w-obliczu-kryzysu-imigracyjnego-poczatek-konca-europy-bez-granic/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/strefa-schengen-w-obliczu-kryzysu-imigracyjnego-poczatek-konca-europy-bez-granic/#respond Fri, 13 Jul 2018 09:41:52 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80132 To koniec, a może nowy początek Strefy Schengen?

Strefa Schengen to jedno z najważniejszych osiągnięć  integracji europejskiej, jednak w ciągu ostatnich lat integracja ta została zagrożona. Powodem zachwiania stabilności strefy jest  fala uchodźców. Niekontrolowany napływ imigrantów jest bezpośrednią przyczyną sporów i podziałów wewnątrz Unii Europejskiej, jak również wzrostu eurosceptycyzmu wśród państw członkowskich. Wiele państw przywraca kontrole na granicach i nawołuje do rozluźnienia układu. Brak porozumienia między państwami członkowskimi dotyczącego polityki migracyjnej wiąże się na początkowym etapie kryzysu ze wzmożonymi kontrolami granicznymi, jednak jeśli Unia Europejska nie podejmie wspólnych działań może doprowadzić do podziału strefy.

Czy kryzys migracyjny doprowadzi do rozpadu Schengen? A może będzie powodem zwiększenia współpracy  w zakresie umocnienia granic UE?

Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego z tymi pytaniami mierzyć się będą:

Franz Wolf, Dyrektor, Austriacki Fundusz Integracyjny, Austria

Mihaly Balla, Wiceprzewodniczący Komisji ds. Zagranicznych, Zgromadzenie Narodowe, Węgry

Andrija Nikolić, Przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Międzynarodowych i Emigrantów, Zgromadzenie Narodowe, Czarnogóra

Ruth Ferrero-Turrión, Profesor, Uniwersytet Complutense w Madrycie, Hiszpania

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/strefa-schengen-w-obliczu-kryzysu-imigracyjnego-poczatek-konca-europy-bez-granic/feed/ 0
Ranking Forum Ochrony Zdrowia http://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking-forum-ochrony-zdrowia/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking-forum-ochrony-zdrowia/#respond Thu, 12 Jul 2018 11:39:24 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80087 W 2017 roku, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika oraz Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia, zaprezentowały „Ranking Forum Ochrony Zdrowia”.

W 2017 roku laureatami Nagród Forum Ochrony Zdrowia w poszczególnych kategoriach zostali :

 • „Produkcja sprzętu i wyrobów medycznych” – Zakład Tworzyw Sztucznych Hagmed Zając i Tomaszewski sp.j.
 • „Produkcja leków” – Celon Pharma
 • „Szpitale i przychodnie prywatne” – Medinet
 • „Szpitale i przychodnie publiczne” – Szpital Powiatowy im dr Tytusa Chałubińskiego
 • „Sieci aptek” – ZIKO Apteka

Największe firmy z Rankingu Forum Ochrony Zdrowia 2017:

 • 1-sze: miejsce: Grupa Pelion SA.
 • 2-gie: miejsce: Neuca SA,
 • 3-cie: miejsce: Farmacol SA,
 • 4 -te: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals,
 • 5-te: miejsce: Grupa TZMO SA

Właśnie zaczynamy prace nad kontynuacją tej tradycji.

RANKING FORUM OCHRONY ZDROWIA to projekt dla najlepszych firm, które zajmują się świadczeniem usług medycznych, produkcją sprzętu i preparatów medycznych, jak również podobnymi działaniami, związanymi ze zdrowiem.

Sektor ochrony zdrowia należy do najnowocześniejszych w kraju i najszybciej rozwijających się. Jego dalszy rozwój może być olbrzymią szansą dla całej gospodarki, szczególnie dla rozwoju najnowszych technologii. Dzięki nagrodom Forum i powiązanemu z nimi Rankingowi, chcemy pokazać najlepsze firmy z tego sektora, ponoszone przez nie wydatki inwestycyjne, nakłady na badania i rosnące zatrudnienie. Uroczysta gala prezentacji raportu i wręczenia nagród odbędzie się podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, w ramach Forum Ochrona Zdrowia.

Chcemy docenić firmy szczególnie za:

 • Rozwój biznesu (miarą jest wzrost przychodów i zatrudnienia)
 • Inwestycje
 • Rozwój naukowy (wydatki na badania i rozwój, ilość patentów)

Żeby znaleźć się w tym prestiżowym zestawieniu wystarczy wypełnić ankietę, która znajduje się pod linkiem:

https://www.forum-ekonomiczne.pl/ankieta/index.html

Udział jest bezpłatny.

Na podstawie przysłanych ankiet, nagrody przyzna specjalna Kapituła, w skład której weszli:

 1. Janusz Cieszyński – Ministerstwo Zdrowia
 2. Jan Staniłko – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
 3. Andrzej Matyja – Naczelna Rada Lekarska
 4. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Naczelna Izba Aptekarska
 5. Anna Rulkiewicz – Lux Med, Pracodawcy Medycyny Prywatnej
 6. Andrzej Sokołowski – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych
 7. Jarosław Fedorowski – Polska Federacja Szpitali
 8. Irena Rej – Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”
 9. Robert Rusak – Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED
 10. Krzysztof Kopeć – Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego
 11. Maciej Bogucki – Europejskie Centrum Strategii i Polityki w Ochronie Zdrowia
 12. Paweł Jabłoński – Ekspert finansowy redakcji Forbes
 13. Jerzy Bochyński – Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

Regulamin Rankingu Forum Ochrony Zdrowia jest do pobrania tutaj:

REGULAMIN

Zapraszamy do udziału w Rankingu Forum Ochrony Zdrowia.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking-forum-ochrony-zdrowia/feed/ 0
Forum Ochrony Zdrowia kolejny raz częścią Forum Ekonomicznego http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ochrony-zdrowia-kolejny-raz-czescia-forum-ekonomicznego/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ochrony-zdrowia-kolejny-raz-czescia-forum-ekonomicznego/#respond Wed, 11 Jul 2018 12:59:13 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80038 Forum Ekonomiczne to najbardziej prestiżowe spotkanie liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach programu merytorycznego Forum odbywa się ponad 120 paneli dyskusyjnych w 17 ścieżkach tematycznych.

 

Forum Ochrony Zdrowia od 2010 r. jest integralnym wydarzeniem krynickiej konferecji, poświęconym tematyce ochrony zdrowia w Polsce. W Forum biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, rektorzy wyższych uczelni medycznych, przedstawiciele instytucji medycznych, konsultanci krajowi, dyrektorzy największych szpitali, eksperci. W ramach programu merytorycznego odbywają się panele dyskusyjne, prezentacje oraz wydarzenia specjalne.

W 2017 roku, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika oraz Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia, zaprezentowały „Ranking Zdrowia”.

W 2017 r. laureatami Nagród Forum Ochrony Zdrowia w poszczególnych kategoriach zostali :

„Produkcja sprzętu i wyrobów medycznych” – Zakład Tworzyw Sztucznych Hagmed Zając i Tomaszewski sp.j.

„Produkcja leków” – Celon Pharma

„Szpitale i przychodnie prywatne” – Medinet

„Szpitale i przychodnie publiczne” – Szpital Powiatowy im dr Tytusa Chałubińskiego

„Sieci aptek” – ZIKO Apteka

Największe firmy z Rankingu Forum Ochrony Zdrowia 2017:

1 miejsce: Grupa Pelion SA.

 1. miejsce: Neuca SA,
 2. miejsce: Farmacol SA,
 3. miejsce: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals,
 4. miejsce: Grupa TZMO SA

Właśnie zaczynamy prace nad kontynuacją tej tradycji.

RANKING FIRM SEKTORA ZDROWIA to projekt dla najlepszych firm, które zajmują się świadczeniem usług medycznych, produkcją sprzętu i preparatów medycznych, jak również podobnymi działaniami, związanymi ze zdrowiem .

Sektor ochrony zdrowia należy do najnowocześniejszych w kraju i najszybciej rozwijających się. Jego dalszy rozwój może być olbrzymią szansą dla całej gospodarki, szczególnie dla rozwoju najnowszych technologii. Dzięki nagrodom Forum i powiązanemu z nimi rankingowi, chcemy pokazać najlepsze firmy z tego sektora, ponoszone przez nie wydatki inwestycyjne, nakłady na badania i rosnące zatrudnienie. Uroczysta gala prezentacji raportu i wręczenia nagród odbędzie się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, w ramach Forum Ochrona Zdrowia.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ochrony-zdrowia-kolejny-raz-czescia-forum-ekonomicznego/feed/ 0
Startupy na XXVIII Forum Ekonomicznym http://www.forum-ekonomiczne.pl/startupy-na-xxviii-forum-ekonomicznym/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/startupy-na-xxviii-forum-ekonomicznym/#respond Mon, 09 Jul 2018 12:08:28 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79839 Tylko do 18 lipca 2018 r. startupy chcące wziąć udział w ścieżce Startup Session Elite na Forum Ekonomicznym w Krynicy (4-6 września 2018 r.) mogą się zgłosić poprzez formularz rejestracyjny dostępny pod linkiem: https://bit.ly/2ug3bsE

13 startupów wybranych spośród zgłoszonych poprzez formularz będzie miało możliwość:

 • 10 minutowej prezentacji przed Komisją Ekspercką
 • udziału w jednym z paneli dyskusyjnych wpisanych do agendy Forum Ekonomicznego
 • zaprezentowania swojego produktu lub usługi na stoisku
 • uczestniczenia we wszystkich debatach, warsztatach oraz wydarzeniach organizowanych
  w ramach największej konferencyjni biznesowo-politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dla innowacyjnych przedsiębiorców będzie to niepowtarzalna okazja do networkingu i wymiany kontaktów i wiedzy z przedstawicielami dużego biznesu,  administracji rządowej oraz nauki. Podczas konferencji odbędzie się ponad 200 dyskusji z udziałem wybitnych ekspertów.

W Startup Session Elite łącznie zaprezentuje się 30 startupów. 13 wybranych spośród zgłoszonych poprzez formularz oraz 17, które wygrały udział w Forum Ekonomicznym podczas ścieżek Startup Session na wcześniejszych konferencjach organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich.

Kontakt: Aleksandra Baka, a.baka@isw.org.pl

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/startupy-na-xxviii-forum-ekonomicznym/feed/ 0
Instytut Studiów Wschodnich podpisuje partnerstwo z Orient Research Centre w Dubaju http://www.forum-ekonomiczne.pl/instytut-studiow-wschodnich-podpisuje-partnerstwo-z-orient-research-centre-w-dubaju/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/instytut-studiow-wschodnich-podpisuje-partnerstwo-z-orient-research-centre-w-dubaju/#respond Fri, 06 Jul 2018 09:31:51 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79795 Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to już prawie 30 lat tradycji i ewolucji koncepcji konferencji. W tym samym czasie rozwija się również misja Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. W latach 90-tych tak Instytut jak i Forum istniały przede wszystkim jako pomost w dialogu polityczno-ekonomicznym między Europą Środkowo-Wschodnią, a byłymi republikami ZSRR. Obecnie organizacja poszerzyła swoją działalność i skupia się na dyskusji o polityce, gospodarce i demokracji wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także pozycji Europy wobec reszty świata.

 

Ten drugi trend powoduje, że coraz częściej na Forum pojawiają się tematy dotyczące palących problemów całego globu, czy regionów pozornie od Polski bardziej odległych. W związku z Arabską Wiosną oraz migracyjną falą kryzysową po 2015 roku, w Krynicy zaczęto rozmawiać o zagadnieniach w relacjach między Europą a Bliskim Wschodem i Afryką. W panelach dyskusyjnych zasiada zaś coraz więcej ekspertów z tych krajów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom tematycznym zmieniającego się programu naszych konferencji, Fundacja Insytut Studiów Wschodnich podpisała partnerstwo instytucjonalne z ośrodkiem analitycznym Orient Research Centre (Centrum Badań nad Orientem) z siedzibą w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Orient Research Centre został założony w stolicy Syrii – Damaszku, ale po rozwiązaniu w 2010 roku przeniósł się nad Zatokę Perską. Jest to jeden z wiodących ośrodków badawczych specjalizujących się w zagadnieniach geopolitycznych Bliskiego Wschodu oraz świata arabskiego. Prowadzi następujące programy analityczne: dotyczący krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie), arabskich krajów sąsiadujących z Półwyspem Arabskim (Irak, Egipt, Syria i Liban), sąsiadów regionu (Turcja, Izrael, Iran) oraz program dotyczący ważnych krajów z Eurazji i Ameryki mających wpływ na rozwój wydarzeń w świecie arabskim (m.in. USA, Rosja, Francja, Niemcy, Wielka Brytania. Kluczowe w pracy ORC jest przedstawienie arabskiego punktu widzenia na stosunki międzynarodowe.

Mamy nadzieję, że podejmując współpracę z tak prestiżową instytucją zlokalizowaną w ważnym i prosperującym kraju regionu będziemy mogli przyczynić się do polepszenia współpracy na linii Kraje Zatoki Perskiej-Europa Środkowo-Wschodnia. Tego typu inicjatywy walnie przyczyniają się do budowania wzajemnego zrozumienia i lepszej współpracy między narodami. Chcielibyśmy też, by spektrum krynickich dyskusji stale poszerzało się o nowe interesujące tematy i owocował nowymi inicjatywami biznesowo-politycznymi.

Rasha Al Joundy – ekspertka ORC, wystąpi w panelu dyskusyjnym „Bliskowschodni węzeł gordyjski czy pole konfrontacji mocarstw?”. Splot konfliktów na Bliskim Wschodzie cechuje różnorodne, trudne do przezwyciężenia dziedzictwo historyczne oraz skomplikowane podłoże geopolityczne, społeczno-kulturowe i gospodarcze. Siła sprzeczności interesów grup etnicznych, narodów, państw regionu i światowych liderów oraz globalnych centrów finansowo-gospodarczych osłabia szanse osiągnięcia kompromisu. Jaka jest rola mocarstw w bliskowschodnich konfliktach i próbach ich uregulowania? Aby usłyszeć odpowiedzi na te i inne pytania związane z południowo-wschodnim sąsiedztwem UE, warto wybrać się w tym roku do Krynicy-Zdroju!

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/instytut-studiow-wschodnich-podpisuje-partnerstwo-z-orient-research-centre-w-dubaju/feed/ 0
Czy animatorzy kultury są potrzebni polskim samorządom? http://www.forum-ekonomiczne.pl/czy-animatorzy-kultury-sa-potrzebni-polskim-samorzadom/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/czy-animatorzy-kultury-sa-potrzebni-polskim-samorzadom/#respond Thu, 05 Jul 2018 14:33:58 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79785 Marta Bruczuk-Figiel

Co jako jedne z pierwszych przychodzi nam na myśl kiedy zastanawiamy się nad znaczeniem kultury w codziennym życiu? To, że kultura ma bardzo duże znaczenie dla jakości życia oraz społecznego rozwoju. Niemniej jednak powszechna świadomość istoty kultury nie przekłada się na faktycznie podejmowane działania. Samorządy, będąc odpowiedzialnymi za zaspokajanie potrzeb członków lokalnej wspólnoty, w tym kulturalnych, niechętnie inwestują w działalność kulturową. Włodarze miast i regionów programując strategie rozwoju nie zakładają znaczącej roli animacji kultury dla rozwoju swojego regionu. Czy istnieje dialog pomiędzy dążącymi do zmian społecznych animatorami kultury, a włodarzami miast i regionów?

Prowadzenie działalności kulturalnej jest obligatoryjnym zadaniem samorządu terytorialnego w Polsce. Działania te mogą być realizowane w dwojaki sposób – poprzez organizowanie lub wspieranie działalności kulturalnej. Samorządy zazwyczaj wypełniają powierzone im zadania wykorzystując do tego celu powołane przez siebie instytucje. Wspieranie działalności kulturalnej na terenie gminy czy powiatu może odbywać się również w formie np. nagród, dotacji czy stypendiów. Podmioty działające w obszarze kultury, w oparciu o wyspecjalizowaną bazę kadrową mogą stworzyć potencjał do nowych działań. Niemniej jednak dobór kadr do animacji kultury w lokalnej społeczności to sfera wciąż niedoceniana przez samorząd. Czym jest animacja kultury? Kim są animatorzy? I dlaczego samorządy powinny z nimi współpracować?

Animacja kultury to wciąż jeszcze niezdefiniowany koncept, a sami animatorzy to w Polsce stosunkowo nowa profesja. Popularnie kojarzona jest z pracownikami placówek kulturalnych takich jak np.: domy kultury, szkoły czy przedszkola. Zadaniem animatorów nie jest jednak wyłącznie organizowanie imprez czy atrakcji podczas czasu wolnego, jak się powszechnie uważa, ale również kształtowanie świadomości społecznej, nauka tolerancji i zrozumienia, wykorzystywanie pracy do arteterapii, tworzenie sieci kontaktów czy pozyskiwanie pieniędzy na organizację przedsięwzięć kulturalno-artystycznych. Animatorzy kultury są więc wszechstronnymi menadżerami, którzy przy odpowiednim wsparciu i zrozumieniu istoty powierzanych im zadań społecznych mogą wpływać
na rozwój regionu oraz budowanie rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego.

Samorządy finansują większość instytucji i programów, w których zatrudniani są animatorzy kultury. Ich istotna rola dla rozwoju lokalnej społeczności nie przekłada się jednak na gminne budżety oraz wydawanie środków publicznych. Wsparcie finansowe kultury lokalnej przez samorządy gminne jest niskie, są nawet przypadki, że oscyluje na granicy 1% budżetu gminy[1]. Włodarze miast przy nadmiarze innych zadań i problemów często postrzegają kulturę jako dodatkowy problematyczny koszt albo narzędzie służące wyłącznie promocji gminy, miasta lub regionu. Jednocześnie nierzadko się zdarza, szczególnie w mniejszych jednostkach samorządu terytorialnego, że potrzeba zatrudnienia takiego specjalisty nie jest w ogóle dostrzegana, a zdaniem włodarzy, zamiast niego wystarczy sprawny urzędnik.

Aktualnie współpraca administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w Polsce podlega istotnym zmianom regulacyjnym, m.in. także w zakresie rozwiązań formalno-prawnych dotyczących przekazywania środków publicznych. Możemy też zaobserwować coraz liczniejsze przykłady ciekawej współpracy lokalnych samorządów z animatorami kultury. Warto tutaj wspomnieć o takich inicjatywach jak np.: Solidarność Codziennie[2] – stworzenie specjalnej przestrzeni dedykowanej aktywistkom i aktywistom czy organizacjom pozarządowym lub Program Praktyki Obywatelskiej[3] – pokazujący miasto Gdańsk imigrantom i imigrantkom od strony zarówno społecznej, obywatelskiej,  jak i kulturalnej.

Wraz z rozwojem lokalnych wspólnot rola animatora kulturalnego będzie nabierała coraz większego znaczenia społecznego. Niemniej jednak na satysfakcjonujące efekty współpracy z przedstawicielami samorządu animatorzy będę musieli jeszcze troch poczekać. Potrzebny jest dialog oraz wspólne poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla współpracy samorządu i podmiotów reprezentujących trzeci sektor. Poddawane ocenie co cztery lata władze samorządowe doskonale zdają sobie sprawę, że inwestycje infrastrukturalne takie jak np. drogi zawsze spotkają się z dużo lepszą oceną wyborców niż nawet najlepsza polityka kulturalna. Proces zmiany mentalnej polegający na zrozumieniu bardzo istotnej roli animatorów dla lokalnych społeczności jest czasochłonny – ale realny.

[1] http://forumkrakow.info/blog/2018/04/27/animatorze-czego-oczekujesz-od-samorzadu-ankieta-wsrod-czlonkow-forum-krakow/

[2] https://www.ecs.gda.pl/codziennie

[3] https://www.ecs.gda.pl/title,Imigranci_w_Gdansku,pid,67.html

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/czy-animatorzy-kultury-sa-potrzebni-polskim-samorzadom/feed/ 0
Turystyczne ABC – pokazać, wypromować, zachęcić do powrotu – zapowiedź panelu http://www.forum-ekonomiczne.pl/turystyczne-abc-pokazac-wypromowac-zachecic-do-powrotu-zapowiedz-panelu/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/turystyczne-abc-pokazac-wypromowac-zachecic-do-powrotu-zapowiedz-panelu/#respond Thu, 05 Jul 2018 14:07:21 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79776 Anna Kurowska

Turystyka jest jedną z najprężniej działających gałęzi gospodarki. Współczesne atrakcje turystyczne to nie tylko naturalne i przyrodnicze zalety danego regionu, ale również miejsca związane z historią, festiwale kultury, kulinaria i wiele innych. Nowoczesne strategie marketingowe prowadzone przez branżę turystyczną powinny zatem rozszerzyć swoje działania i w sposób nowoczesny, kreatywny i niestandardowy zachęcić turystów do odwiedzin a także (a może przede wszystkim) – wypromować markę regionu/miasta i zachęcić do ponownego przyjazdu.

Nie od dziś wiadomo, że Chorwacja jest jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych Polaków* (w 2017 roku zajęła 7 miejsce w rankingu udziału w rynku turystycznym) – wybrzeża tego kraju każdego roku odwiedzają tysiące naszych rodaków. Atrakcyjność turystyczną kraju zwiększa również duża liczba wysp, na których można wypocząć z dala od zgiełku takich popularnych miast jak Split czy Dubrovnik (słynny ostatnio z „roli” Królewskiej przystani z popularnego serialu „Gra o Tron”).

Tuż za Chorwacją uplasowała się Albania, która z roku na rok zyskuje na popularności wśród polskich turystów. Tanie linie lotnicze czy szeroka oferta stron internetowych na których można znaleźć zakwaterowanie na każdą kieszeń (m.in. Airbnb, Hostel World itp.) pozwala na odkrywanie mniej oczywistych – a wcześniej też trudno dostępnych – zakątków świata czy Europy. Jednak każdy nowy punkt na turystycznej mapie musi być najpierw dobrze rozreklamowany. Duże akcje promocyjne czy coraz popularniejszy ostatnio marketing szeptany są bardzo ważnym elementem w zaprezentowaniu możliwości turystycznych miasta czy regionu.

W trakcie tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy również zwrócimy się w stronę tej, jakże ważnej, gałęzi gospodarki. Goście panelu: Turystyczne ABC – pokazać, wypromować, zachęcić do powrotu będą się starali wskazać przykłady najefektywniejszych sposobów promocji turystyki oraz jak można ukierunkować te działania aby trafiły na podatny grunt? Zaproszeni mówcy postarają się również znaleźć rozwiązanie, jak współczesna turystyka może wykorzystać możliwości nowych środków przekazu reklamy.

Moderatorem dyskusji będzie profesor Frank Babinger z Uniwersytetu Complutense w Madrycie.

*http://www.pit.org.pl/media/1/002/1989.pdf

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/turystyczne-abc-pokazac-wypromowac-zachecic-do-powrotu-zapowiedz-panelu/feed/ 0