Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Efektywna redystrybucja środków na ochronę zdrowia pomiędzy województwami. Nowe modele finansowania ochrony zdrowia na poziomie JST

Forum Ochrony Zdrowia

Województwo Mazowieckie ma ponad pół miliona „migrantów” czyli pacjentów z innych regionów. Z kolei łódzkie produkuje największą liczbę pacjentów migrujących do innych regionów.

Debatę zdominowała kwestia algorytmu, według którego oblicza się świadczenia dla poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ. W prezentacji wstępnej Marek Wójcik,  ekspert do spraw ochrony zdrowia Związku Miast Polskich, podkreślił, że świadczenia są bardzo rożne w różnych województwach. Wskazał również na problem migracji pacjentów pomiędzy poszczególnymi regionami. Województwo Mazowieckie ma na przykład ponad pół miliona „migrantów” czyli pacjentów z innych regionów. Z kolei łódzkie produkuje największą liczbę pacjentów migrujących do innych regionów. Generalnie Warszawa oraz województwa Śląskie i Małopolskie absorbują niemal cały ruch migracyjny pacjentów. Marek Wójcik polemizował również z metodologią obliczeń ministra Szumowskiego – jego zdaniem zadłużenie szpitali w większości wzrasta.

Dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak, podkreślił, że w Mazowieckiem jest 20 szpitali ogólnopolskich czyli ponad dwa razy więcej, niż w następnym Śląskim (9) a np. w województwie lubuskim jest tylko jeden szpital ogólnopolski z 40 łóżkami. Skutkiem takiego nasycenia placówkami wysokospecjalistycznymi jest to, że brakuje niekiedy środków na POZ, gdyż priorytetem są placówki ratujące życie. F. Nowak postawił pytanie o to czy algorytm powinien decydować wyłącznie o podziale środków.

Prof. Maria Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu skupiła się na opisie mechanizmów powstawania i modyfikowania algorytmu. Zwróciła uwagę na zmniejszanie się liczby osób ubezpieczonych (co w znacznym stopniu definiuje ilość przydzielanych środków). Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko komentując, stwierdziła, że zdefiniowanie równego dostępu do świadczeń jest bardzo złożone. Podkreśliła, że dofinansowania wymaga opieka długoterminowa nad pacjentami. Ponieważ brakuje na nią środków, pacjenci przechodzą do szpitali.

Także poseł Krzysztof Ostrowski  zwrócił uwagę na to, że obecnie istniejący algorytm rozdziału środków źle działa. W jego opinii Wielkopolska traci 123 złote na każdym pacjencie. Poseł zwrócił także uwagę na konieczność finansowania profilaktyki i wczesnej diagnostyki. Jest duża rezerwa w finansowaniu diagnostyki przez POZ, a koszty leczenia mogą być znacznie obniżone dzięki wczesnemu wykrywaniu schorzeń.

Starosta łańcucki Adam Krzysztoń także skrytykował obowiązujący algorytm. Istniejące w jego powiecie Centrum Medyczne jest spółką prawa handlowego i nie generuje długów, a dobra gospodarka sprawia, że ma środki na finansowanie leczenia specjalistycznego.

W podsumowaniu minister Szczurek-Żelazko podkreśliła kluczową rolę samorządów w działaniach na rzecz opieki zdrowotnej. Jest za migracją kompetencji w tej dziedzinie.

Skip to content