eAlarm – ukraińska aplikacja stworzona przez wolontariuszy, informująca o zagrożeniach

Najnowsze informacje

Zdecydowana większość Ukraińców teraz nocuje w piwnicach i schronach, próbując uratować życie podczas czasie ataków z powietrza i obstrzałów. Specjalne alarmy informują o zbliżających się zagrożeniach i służą sygnałem do tego, żeby jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce. Systemy alarmujące jednak gorzej działają w małych miejscowościach i wioskach, często nie słychać je w dzielnicach, oddalonych od centrum miast. W związku z tym studio Wild Pluto, założona przez Ukraińców, mieszkających w Polsce stworzyła aplikację, która informuje o zagrożeniach z powietrza. Jak twierdzi twórca aplikacji Roman Slobodianiuk, aplikacja została stworzona już w drugim dniu wojny a jej twórcy pracują nad jej działaniem całodobowo, monitorując wszystkie zgłoszenia o zagrożeniach, pojawiających się w sieci. Dzięki temu zgłoszenia w telefonie przychodzą nawet wcześniej, niż włączą się miejskie syreny alarmowe.

Aplikacja umożliwia wybranie konkretnej miejscowości lub regionu, ale też pozwala monitorować sygnały z innych miejscowości, żeby widzieć czy coś w tej chwili zagraża bliskim, znajdującym się w innych miastach i regionach. Podczas zagrożenia telefon pokazuje push-wiadomości oraz włącza syrenę w telefonie komórkowym na maksymalnym poziomie głośności. Ponadto, aplikacja poinformuje o zagrożeniu nawet wtedy, gdy miejskie systemy alarmowe się nie włączą i wysyła wiadomość, kiedy zagrożenia już nie ma. Aplikacja również posiada bazę ważnych numerów telefonów służb, które mogą się przydać w razie potrzeby. W ciągu doby aplikacja wysyła ponad pół miliona powiadomień.

Aplikacje eAlarm jest dostępna zarówno dla systemów iOS jak i dla Android, można ją pobrać na Google Play Market i AppStore.


Źródła:

https://maximum.fm/novini_t2

https://apps.apple.com/ua/app/%D1%94%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%B0/id1611921749?l=ru