Czy kultura w Europie Środkowej to już przemysł?

Fuzja słów „kultura” i „przemysł” miała zgrzytać, kiedy w latach 40-tych ubiegłego stulecia autorzy pojęcia „przemysł kultury” walczyli z równaniem kultury masowej z tą przez wielkie „K”. Dziś orientacja rynkowa nie jest już grzechem, a tak zwany przemysł kultury jest najszybciej rozwijającym się segmentem rynku dóbr i usług społecznych.

Co jest współczesnym kołem zamachowym rozwoju kultury w Europie Środkowej? Czy powszechny dostęp do kultury czyni z niej popkulturę i czy należy się tego obawiać? Czy można skutecznie promować kulturę europejską – film, muzykę, literaturę, wzornictwo i architekturę dzięki „przemysłowemu” podejściu.

Drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy w ramach panelu  Czy kultura w Europie Środkowej to już przemysł? będą o tym dyskutować miedzy innymi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, Mykoła Kniażycki, deputowany ukraińskiej Rady Najwyższej i dyrektor kanału TVI, Sergiu Nistor, doradca Prezydenta Rumuni ds. kultury i Szilveszter Ókovács, dyrektor generalny Węgierskiej Opery Narodowej. Moderatorem dyskusji będzie dyrektor muzyczny Programu 3 Polskiego Radia – Piotr Metz.