Czeskie gazety o krynickich obradach

Forum Ekonomiczne w ciągu 27 lat stało się jednym z najważniejszych wydarzeń polityczno-ekonomicznych dla każdego, kto interesuje się nie tylko Polską, ale i regionem Europy Środkowo-Wschodniej – napisała jedna z czeskich gazet.

Finmag, 5 września

Ceniony czeski dziennikarz Luboš Palata nazwał Forum Ekonomiczne barometrem polskiej siły w Europie Środkowo-Wschodniej. Krynickie spotkania uznał za jedyne i wyjątkowe w regionie wydarzenie, kluczowe dla budowania relacji międzynarodowych, szczególnie między krajami wschodniej części Starego Kontynentu. Podkreślił również, że Forum jest bodaj ostatnim miejscem, w którym partia rządząca i opozycja podejmują spokojny dialog.

Forum Ekonomiczne w polskiej Krynicy w ciągu 27 lat swojej egzystencji stało się jednym z najważniejszych wydarzeń polityczno-ekonomicznych w roku dla każdego, kto interesuje się nie tylko Polską, ale i regionem Europy Środkowo-Wschodniej.

Jest to naprawdę idealne miejsce, by spotkać się niemal z każdym, kto coś znaczy w polskim świecie politycznym, biznesowym i medialnym. A w kontekście napiętej sytuacji politycznej w Polsce jest jednym z ostatnich miejsc, w którym mogą obok siebie spokojnie koegzystować politycy rządzący i opozycyjni.

Krynica była, jest i pozostanie – zwłaszcza dzięki swojemu polsko-wschodniemu wymiarowi – bez wątpienia wyjątkowym europejskim forum ekonomicznym i politycznym. Już z tego powody warto wziąć pod uwagę podróż na tę konferencję.

http://finmag.penize.cz/ekonomika/326225-krynice-barometr-sily-polska-ve-stredni-evrope

 

Głos Ludu, 5 września

O Forum Ekonomicznym napisała też gazeta czeskiej polonii.

Hasło przewodnie tegorocznego Forum Ekonomicznego brzmi „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. Odpowiedź na nie po części już pierwszego dnia udzielił prezydent RP Andrzej Duda, który podczas panelu mówił, że Unia Europejska musi być jednorodna, a nie dzielić się na wspólnotę różnych prędkości. „Jeżeli Unia ma się stawać coraz silniejsza, musi się również rozwijać pod względem potencjału terytorialnego i ludnościowego. Musi nas być w Unii coraz więcej. Jeżeli nie będziemy zostawiali otwartych drzwi, to jedyne, co się będzie przydarzało Unii, to Brexit. Właśnie z Brexitu Unia powinna wyciągnąć wnioski na przyszłość, jeżeli chodzi o jej dalsze funkcjonowanie – powiedział w oświadczeniu do mediów.

http://www.glosludu.cz/Z_Polski/detail/Forum_rozpoczete/0