Cyberprzestrzeń polem ataku na demokrację. Jak się obronić?

W tym roku temat cybernetycznego bezpieczeństwa będzie szeroko omawiany na Forum Ekonomicznym w Krynicy. O skali aktualnych zagrożeń i poszukiwaniu sposobu na ich zniwelowanie, rozmawiać będą przedstawiciele europejskich instytucji, znawcy problemu cyfrowego konfliktu.

Moderatorem tego wielce interesującego panelu jest Andrzej Kozłowski, redaktor prowadzący portal Cyberdefence 24 a zarazem ekspert Fundacji im Kazimierza Pułaskiego. O sposoby i możliwości zatrzymania sieciowej agresji, zapyta: Sigurdura Emila Palssona, doradca Szefa Cybernetycznego Bezpieczeństwa z islandzkiego Ministerstwa Transportu i Samorządu Lokalnego, Cyrille Bret’a – przedstawiciela francuskiej Naval Group, Gordana Akrapa – założyciela chorwackiego Instytutu ds. Badań nad Wojną Hybrydową. Ze strony polskiej w panelu weźmie udział Krzysztof Liedel – światowej klasy ekspert z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz prezes Instytutu Kościuszki, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC – Izabela Albrycht.

Wybory prezydenckie w USA, referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wzmożenie się działań ruchów populistycznych w Europie, atak na szwajcarskie laboratorium, próby hakowania Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze, słynny atak na Estonię. Przykłady można by mnożyć, a problem cyberwojny narasta. Wywiady wojskowe państw trzecich, posługując się grupami piratów informatycznych, wzmagają swoją ofensywę dążąc do destabilizacji państw szeroko rozumianego Zachodu. Czy stoimy na progu wojny cybernetycznej? Jak wygrać tę konfrontację w ramach dzisiejszych sojuszy?

Rozmówcy poszukają odpowiedzi, na pytania które – w obliczu tak wielu bezpardonowych ataków na instytucje demokratyczne – na pewno rodzą się w wielu głowach. Na ile jesteśmy bezpieczni jako obywatele, zarówno jako indywidualne jednostki i jako społeczeństwo. Czy cyberwojna to już „wojna”? Jak – i czy – można uchronić państwo przed sieciowym piractwem, subsydiowanym przez państwa trzecie.

Wspólna polityka Unii Europejskiej powinna chronić kraje – członków struktury. Czy odpowiedzą na wyzwanie jest stworzenie wspólnych cyber wojsk Unii? A może powinniśmy oddać europejska obronność w ręku NATO, bądź też pozostawić odpieranie ataków indywidualnym instytucjom państwowym?

Zapraszamy na panel, który z pewnością będzie ciekawym i – jak sądzimy – ważnym przyczynkiem do zacieśniania europejskiej współpracy nad wspólną walką z cyfrowym zagrożeniem.